Akcyza za samochód

Akcyza za samochód
Kupno samochodu

Akcyza, a właściwie podatek akcyzowy to opłata, która dotyczy wybranych towarów oraz usług. Podaną opłatą jest objęty zakup samochodów osobowych, zarówno nowych, jak i używanych, które zostały sprowadzone z zagranicy. Należy podkreślić, że aut sprowadzonych z zagranicy nie obejmuje podatek od czynności cywilnoprawnych.

Polacy z roku na rok, sprowadzają coraz więcej samochodów z zagranicy, dlatego akcyza za samochód dotyka znaczą część społeczeństwa. Akcyza za samochód dotyczy przede wszystkim sytuacji:

  • Importu niezarejestrowanego pojazdu na terytorium RP;
  • Pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego wcześniej pojazdu;
  • Nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Podatek akcyzowy trzeba uiścić we właściwej izbie celnej.

W terminie 30 dni od dnia sprowadzenia auta trzeba zapłacić akcyzę na konto właściwej izby celnej, odpowiednio w tytule przelewu wpisując ,,akcyza od samochodu osobowego” oraz podając markę i nr nadwozia pojazdu. Co najważniejsze, o zapłacie akcyzy nabywca auta powinien wiedzieć samodzielnie, bez odpowiedniego wezwania organu podatkowego.

Dodatkowo nabywca samochodu jest zobowiązany w terminie 14 dni do złożenia w urzędzie celnym „Deklaracji uproszczonej nabycia wewnątrzwspólnotowego” – AKC – U. Warto zauważyć, że w przypadku gdy, samochód kupiło więcej osób, to każdy ze współwłaścicieli musi złożyć odrębną deklarację. Stosowane uiszczenie podatku jest wymogiem niezbędnym przy późniejszej rejestracji auta w Polsce.

Wielkość akcyzy uzależniona jest od pojemności silnika oraz ceny wpisanej w umowie sprzedaży pojazdu. W chwili obecnej obowiązują dwie stawki podatku akcyzowego, czyli:

  • 3.1% – dla samochodów osobowych o pojemności silnika poniżej 2000 ccm;
  • 18.6% – dla samochodów osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 ccm.

Trzeba mieć na uwadze, że w najbliższym czasie wartości podatku akcyzowego dla samochodów osobowych mają ulec zmianie.

Ciekawym rozwiązaniem są narzędzia internetowe, które w znacznym stopniu upraszczają proces opłacenia akcyzy. Płatnik musi wypełnić jedynie specjalny formularz. Później aplikacja wypełnia oraz drukuje wszystkie niezbędne dokumenty. Na końcu podatnik udaje się do urzędu celnego. Niestety nie istnieje jeszcze system, który umożliwiałby załatwienie wszystkich formalności drogą elektroniczną.

Należy mieć na uwadze, że nie opłaca się zaniżać wartości auta, ponieważ kluczowe znaczenie ma średnia cena rynkowa pojazdu. W przypadku, gdy cena, za którą kupiliśmy samochód, odbiega zdecydowanie od ceny rynkowej o ok. 20-30 proc., to urząd celny wyliczy akcyzę od średniej ceny rynkowej w Polsce. W przypadku większych różnic, może być konieczne wezwanie biegłego, którego koszty opinii ponosi podatnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *