Alkomaty i ich działanie

Artykuły

 

Na rynku dostępna jest znaczna ilość urządzeń, które mierzą zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przedział cenowy jest ogromny, co zależne jest od jakości i marki. Działają w rozmaity sposób. Powinniśmy znać odpowiedzi na pytania: z jakiego powodu wymagają kalibracji i konieczne jest ich serwisowanie, jak funkcjonują i czy w ogóle warto zakupić na własny użytek alkomat?

Niewątpliwie urządzenie takie jak własny alkomat, zwiększy świadomość tego, w jakim obecnie znajdujemy się stanie, rzecz jasna po spożyciu alkoholu. Kiedy decydujemy o kupnie alkomatu, powinniśmy zwrócić uwagę, na to czy sprzęt, który nas interesuje jest wystarczająco dobry.

Markowe, miarodajne produkty, na pewno nie będą tanie, jednak tylko takim możemy tak naprawdę zaufać. Jeżeli jednak dokonujemy pomiarów z tanich, kieszonkowych urządzeń (za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych) powinniśmy potraktować je jedynie jako poglądowe, zaś do przedstawionych wskazań należy podejść z dystansem.

Rodzaje alkomatów

Badanie alkomatemAlkomaty, które są przeznaczone do użytku prywatnego dzielimy na dwie grupy (brana jest pod uwagę zasada ich działania), i tak sensor, który wykrywa alkohol w wydychanym powietrzu może być elektrotechniczny lub półprzewodnikowy (elektroniczny).

Alkomat elektrotechniczny

Alkomat elektrotechniczny posiada sensor – elektrodę, na której alkohol się utlenia z wdmuchanego powietrza i powoduje powiększenie przewodności półprzewodnika, oczywiście proporcjonalnie do ilości alkoholu, który wszedł w reakcję. Ten typ alkomatów (oparte o sensor półprzewodnikowy) są najbardziej popularnymi urządzeniami, także ze względu na ich nieduży koszt. Charakteryzują się większa wrażliwością na obecność innych substancji chemicznych i mniejszą selektywnością na alkohol. Są w stanie wykryć np. dym papierosowy, z tego powodu po paleniu nikotyny należy odczekać około 20-30 minut, by uzyskać wynik miarodajny.

Alkomat elektroniczny (półprzewodnikowy)

Drugi typ alkomatów (z czujnikami elektromechanicznymi) wykorzystuje się w profesjonalnych alkomatach policyjnych), są to maszyny najwyższej klasy. Cechuje je bardzo dobra selektywność, a to oznacza, że wszelkie substancje chemiczne poza alkoholem nie maja żadnego wpływu na odczyty alkomatu. W elektromechanicznych alkomatach pomiar stężenia alkoholu opiera się na utlenianiu etanolu poprzez związki chemiczne na kontrolowanym potencjale elektrody. Alkohol, który jest utleniony przeobraża się w kwas octowy, co sprawia, że następuje uwolnienie elektronów o powstanie prądu, zaś wielkość prądu proporcjonalna jest do stężenia alkoholu, który zawarty jest w wydychanym powietrzu.

O co chodzi z kalibrowaniem alkomatu?

Pomiary alkomatu żeby były prawidłowe zależne będą od tego, czy użyty on zostanie według zasad użytkowania jakie określono w instrukcji obsługi. Oczywiście wszelkie alkomaty, by mogły pełnić swoje zadania, wymagają cyklicznego kalibrowania i serwisowania w określonych odstępach czasowych. Owa kalibracja polega na tym, by sensor był „nauczony”, w jaki sposób odpowiednio i z minimalnym błędem odszyfrowywać wartość pobranych próbek powietrza.

Urządzenia, które wykorzystują służby porządkowe także podlegają wzorcowaniu oraz kalibracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *