Apteczka w samochodzie

Porady

Kiedy szykujemy się do wakacyjnych wyjazdów, powinniśmy pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą środki opatrunkowe oraz leki. Wprawdzie apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem w aucie, jednak myślę, że dla (własnego i podróżujących z nami osób) bezpieczeństwa, lepiej ja posiadać. Może okazać się niezwykle przydatna, w przypadku gdyby zdarzył się wypadek, ale także gdy zaskoczy nas ból głowy, przeziębienie, zatrucie pokarmowe, a nawet alergia. Warto także pomyśleć o tym jakie leki mogą się przydać.

Apteczka samochodowa, nie jest taka sama jak wakacyjna. Pierwsza służy do udzielenia pomocy gdyby zdarzył się wypadek, natomiast w drugiej znajdują się leki, które mogą przydać się w czasie dłuższego wyjazdu (np. za granicą, a my podróżujemy z dzieckiem).

Jak przechowywać leki w aucie?

Najlepiej w specjalnym pojemniku, który jest szczelny i poręczny. Zanim zapakujemy do niego medykamenty powinniśmy sprawdzić datę ich ważności, a także nie wyrzucajmy dołączonych do nich ulotek. Lepiej nie trzymać w apteczce tabletek, które pod wpływem zmian temperatury i wilgoci mogą stać się nieprzydatne, pamiętajmy także, że ofiarom wypadków nie wolno podawać leków doustnych. Z jakiego powodu? Mogą one po prostu wywołać zakrztuszenie, i tym samym uniemożliwić akcję ratunkową. Poza tym lekarstwa doustne i tak działają dopiero po około 30 minutach, w tym czasie na pewno pojawi się już pogotowie i poszkodowanemu zostanie udzielona pomoc, a także leki o działaniu natychmiastowym.

Rozsądnie będzie nie wkładać do apteczki opakowań szklanych, ponieważ w czasie wypadku mogą się stłuc.

Co musi zawierać apteczka samochodowa?

Instrukcję udzielania pierwszej pomocy, kilka zwykłych bandaży, opaski elastyczne albo półelastyczne, jałową gazę i gaziki, plastry opatrunkowe i plastry bez opatrunku, płócienną chustę trójkątną, opaskę uciskową, rękawiczki jednorazowe z lateksu chirurgiczne, maseczkę jednorazową, koc z folii termoizolacyjnej, ustnik do wykonywania sztucznego oddychania, nożyczki, agrafki, nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.

Gdy już nasza apteczka jest właściwie zaopatrzona powinniśmy skompletować lekarstwa na wyjazd. Najlepiej by wakacyjna apteczka zawierała środki, które możemy zażyć bez konsultacji z lekarzem, oczywiście w przypadku niegroźnych dolegliwości. Ich wybór uzależniony jest od stanu zdrowia, miejsca, w którym będziemy wypoczywać, oraz tego jakich dolegliwości ewentualnie możemy się spodziewać poza tym także dostępności w tym miejscu aptek i usług medycznych.

Najlepsze do przechowywania lekarstw w czasie podróży będą plastikowe, zamykane szczelnie pojemniki do żywności.

Co zatem powinna zawierać apteczka wakacyjna?

Leki na chorobę lokomocyjną, środki opatrunkowe (czyli różnego rodzaju plastry, opatrunki w sprayu, bandaże gazowe i elastyczne), środki do dezynfekcji, np. wodę utlenioną, jodynę, spirytus salicylowy, altacet w tabletkach (po rozpuszczeniu na okłady w przypadku stłuczeń), środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, które zawierają aspirynę lub paracetamol, maści przeciwzapalne i przeciwbólowe, krople do oczu i nosa, tabletki węgla, krople żołądkowe, rumianek, miętę (na kłopotliwe trawienie), środki, które po zatruciu wspomagają organizm przed odwodnieniem np. Smecta, Orsalit, czopki parafinowe przy zaparciach, środki przeciwgrzybicze, tabletki do ssania, które odkażają górne drogi oddechowe np. Strepsils, maść na opryszczkę, środki odstraszające owady i łagodzące ukąszenia, termometr, pęsetę, miarkę do dawkowania leków.

Senior oczywiście musi pamiętać o tym, by spakować lekarstwa przyjmowane na stałe, dlatego lepiej kilka dni wcześniej upewnić się czy leków wystarczy na cały wyjazd i na kilka dni po powrocie, jeżeli nie, lepiej udać się do lekarza po receptę i wykupić.

Jeśli wyjeżdżamy z dziećmi, zabierzmy koniecznie środki na chorobę lokomocyjną, przeziębienie, przeciwgorączkowe (Nurofen, Ibufen itp.), które są także lekami przeciwbólowymi, najlepiej w formie nie tylko syropów ale i czopków, zaś dla bobasów, które dopiero ząbkują przydatny może okazać się żel do smarowania opuchniętych dziąseł.

Pamiętajmy także o kremach z filtrem i to wysokim, który zabezpieczy pociechy przed promieniowaniem słonecznym, dobrze jest też zabrać krem na oparzenia, preparaty przeciw komarom i kleszczom, a także maści, które łagodzą skutki ukąszeń. Jeśli nasze dziecko jest alergikiem zabierzmy leki przeciwuczuleniowe oraz wapno, nie zapomnijmy o lekach na biegunkę i probiotykach.

W jaki sposób spakować pojazd na wyjazd wakacyjny?
Przede wszystkim w taki sposób, aby nie zagrażały naszemu bezpieczeństwu, jedna z ważniejszych zasad to umieszczanie przedmiotów, które są ciężkie na dnie kufra, dokładnie dociskając je do tylnego siedzenia. Ten sposób pozwoli nam ograniczyć ryzyko, które wiąże się z przemieszczaniem do przodu samochodu, w czasie ewentualnej kolizji. Wszystkie lżejsze i mniejsze przedmioty powinny być zapakowane w taki sposób, aby wypełniały puste miejsca wokół cięższych przedmiotów i tak ciasno i mocno jak to jest tylko możliwe. Nie należy jednak umieszczać bagaży powyżej linii tylnych siedzeń.

Kiedy kufer całkowicie zapełnimy bagażami, a zostanie nam nieco bagaży do upakowania, można je ułożyć w kabinie pasażerskiej. Robi się to najczęściej układając na podłodze, pod nogami podróżnych, siedzących na tylnych siedzeniach. Można tam ułożyć np. namioty w pokrowcach. Nie wolno układać żadnych rzeczy na tylnej półce, gdyż w przypadku kolizji grozi to poważnymi obrażeniami. Poza tym mogą one ograniczać widoczność i tym samym zmniejszać bezpieczeństwo jazdy. Pamiętajmy, że w kabinie pasażerskiej, szczególnie na podłodze po stronie kierowcy, nie wolno przewozić luzem żadnych przedmiotów, mogą one stoczyć się łatwo pod nogi kierowcy i stworzyć spore zagrożenie.

3 thoughts on “Apteczka w samochodzie

  1. Lepiej nie trzymać leków z resztą wyposażenia pierwszej pomocy w apteczce. Wiele osób zapomina że posiadają leki w apteczce i jak trzeba ich użyć są już dawno przeterminowane albo zepsute. Na leki warto mieć inny pojemnik.
    Apteczki warto mieć w samochodzie bez niej nie ruszam się w żadną dłuższą podróż.

    1. Czytaj ze zrozumieniem 🙂 Wyposażenie dotyczy wyjazdu na wakacje a nie codziennej jazdy. Faktem jest że ważność potencjalnych leków należy sprawdzać.

  2. Na wyposażeniu samochodu warto mieć apteczkę, w której poza środkami opatrunkowymi, nożyczkami oraz chustą trójkątną, znajdować będą się: koc ratunkowy, maseczka do sztucznego oddychania, leki przeciwbólowe, pęseta oraz kołnierz usztywniający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *