Auto kontra polska droga

Aktualności

Każdy kierowca wie, w jakim stanie znajdują się drogi w Polsce. Prawda jest taka, że nie tylko użytkownicy samochodów (tudzież innych maszyn) cierpią z powodu niskiego stanu dróg. Osoby piesze również borykają się z dziurawą nawierzchnią. Ile to już wypadków, mniejszych lub większych, zdarzyło się z powodu zniszczonej drogi. Niestety stan bezpieczeństwa na drogach jest co najmniej fatalny właśnie ze względu na stan infrastruktury dróg.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad bada stan nawierzchni i ocenia, którzy z wykonawców najlepiej wywiązują się ze swojej pracy a którzy odwalają fuszerkę. W zeszłym roku pod lupę GDDKiA weszły około 63 tysiące próbek (znacznie więcej niż w roku wcześniejszym). Miejmy nadzieję, że wraz ze wzrostem ilości badań zwiększy się również jakość dróg, z ich badań wynika, że mamy na to dość duże szanse. Kary narzucone na firmy za złą jakość nawierzchni skutecznie odstraszają od dalszego kombinowania. W przeciągu dwóch lat odsetek niespełniających standardów dróg spadł z 40% na około 15%. Poprawa jakości nie jest tylko plusem dla osób wchodzących w skład ruchu drogowego, ale również dla samych firm wykonujących te drogi. Koszty napraw źle wykonanych nawierzchni tylko w ciągu trzech lat wyniosły ponad 160 mln euro.

Dodatkową atrakcją towarzysząca dziurawym nawierzchnią są częste wizyty u mechaników. Wygięcie wahaczy, przebicie opony wraz z uszkodzeniem felgi czy też zniszczenie podwozia to tylko niektóre z możliwych opcji czekających nas na zniszczonej nawierzchni. W ekstremalnych przypadkach (zapadnięcie się drogi) możliwa jest nawet utrata życia. Podczas cieplejszych dni po pewnym czasie na drogach często używanych przez ciężkie samochody powstają koleiny. Są to wgłębienia podłużne w drodze, uniemożliwiające bezpieczną i komfortową jazdę. Najczęstszą przyczyną powstawania kolein są samochody ciężarowe,których rozstaw osi jest większy niż samochodów osobowych. Przez co osobowe samochody mają utrudnioną jazdę. W czasie ulewnych deszczów w koleinach zbiera się woda, która stwarza niebezpieczeństwo iż samochód wpadnie w poślizg, co może skończyć się bardzo przykro.

Pozostaje tylko nadzieja,że w ciągu najbliższych lat poziom dróg się poprawi.
Kolejnym faux pas popełnianym na Polskich drogach są wielokrotnie sami kierowcy. Tak, to niestety smutna rzeczywistość. Polska boryka się z ogromnym problemem piratów drogowych. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w rankingach Unie Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach. Mentalność niektórych kierowców skutecznie obniża wiarę w ludzkość. Każdy się gdzieś spieszy, każdy jest najważniejszy na drodze, a za frajera uważa się kierowce jeżdżącego zgodnie z przepisami. Smutną prawdą jest fakt, że od wielu lat nie zmieniła się ilość mandatów a ich cena często nie jest na tyle dotkliwa aby dała nauczkę na przyszłość. Problemem ludzi jest to, że wiecznie się gdzieś śpieszą, co też owocuje w statystykach – około 50 % kierowców przekracza dozwoloną prędkość. Owocuje to w ogromną ilość wypadków, nie tylko kolizji typu samochód kontra samochód ale również samochód kontra pieszy (co kończy się często o wiele tragiczniej). Najczęstszymi typami wypadków było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu, niezastosowanie ostrożności wobec pieszego – czyli nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych czy tez nieustępowanie im.

A jak ma się stan autostrad? Otóż z godnie z rozporządzeniami Rady Ministrów z października 2009 roku, łącznie ilość autostrad i dróg ekspresowych wynosić będzie miała 7480km. Na chwilę obecną jest ich około 2-3 tysięcy kilometrów.
Zebrane powyższe informacje niestety nie napawają szczęściem. Bycie na ostatnich miejscach w w badaniach bezpieczeństwa na drogach nie jest czymś czy można by się chwalić, a samo bycie na dole powinno napawać wstydem. Podsumowując nie tylko drogi w Polsce powinny zostać naprawione, ale sami kierowcy również. Pojęcie kultury jazdy jest niestety jeszcze zbyt niezrozumiałe dla większości kierowców, a agresja wyzwala agresję. Być może kiedyś na naszych drogach zapanuje ład i harmonia, dzięki czemu prowadzenie pojazdu stanie się przyjemnością samą w sobie.

M.P

Źródło fotografii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Autostrada_Sudecka.jpg

Licencja: Creative Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *