Bentley – historia

ArtykułyHistoria

Choć świat na przestrzeni dziewięćdziesięciu lat się zmienił to jednak jest coś co łączy tamte czasy z tymi. Coś bardzo prozaicznego, coś co w świecie motoryzacji jest szczególnie ważne. O co chodzi ? O pieniądze. Zarówno dziewięćdziesiąt lat temu jak i teraz na luksusowe auta z najwyższej półki mogą sobie pozwolić ludzi naprawdę majętni. W styczniu roku 2009 minęła dziewięćdziesiąta rocznica powstania firmy Bentley, wskazane będzie przypomnieć nieco jej historię.

Bentley historiaFirmę Bentley Motors Ltd stworzył Walter Owen Bentley, urodzony w 1888 roku. Było to w roku 1919. Podobnie jak teraz tak i wtedy projektanci samochodów mieli ambicje stworzenia takiego modelu, który będzie im przynosił chwałę na torach wyścigowych. Tak więc jako pierwszy samochód jaki miał zejść taśmy produkcyjnej firmy Bentley był samochód sportowy. Plan został zrealizowany, fabryka tej marki mieściła się w północnych częściach Londynu. Pierwszy samochód został nazwany Bentley 3L, jego sprzedaż rozpoczęto w 1921 roku. Samochód nie należał do tanich, i podobnie jak wszystkie auta tej firmy charakteryzował się piękna stylistyką. Jako ciekawostkę należy przytoczyć, że samochód z tamtego okresu rozwijał prędkość do 130 kilometrów na godzinę. Gwoli przypomnienia, mówimy o roku 1921 i takiej prędkości. W 1927 roku Bentley wyposażony był w sześciocylindrowy silnik o pojemności ośmiu litrów. Doskonała opinia jaka szła za tymi samochodami była poparta zwycięstwami na torach wyścigowych. Prestiżowy wyścig Le Mans Bentley z silnikiem trzy litrowym wygrał w 1924 i w 1927 roku w roku 1928 wygrał go z silnikiem cztero i półlitrowym, model z silnikiem sześcio litrowym przekroczył linię mety jako pierwszy w latach 1929 i 1930. Mający świetną passę Bentley wycofał się będą u szczytu sławy.

Niestety jak to w życiu bywa, tak i tu zdążył się krach i w roku 1931 powołano likwidatora, akcje tej firmy zostały wykupione przez firmę Rolls – Royce. Niestety od tego momentu samochody tej marki za bardzo upodobniły się to Rolls-Royce co przełożyło się na spadek sprzedaży. W porę się opamiętano i Bentley zachował swój niepowtarzalny styl. Na przełomie lat 1955 – 1965 Bentley wyprodukował i przeznaczył do masowej sprzedaży model oznaczony litrą S. W serii tej powstały się trzy wersje. Bentley S I, S II i S III. Różnice jakie między nimi były, okazały się nieznaczne

Do klientów trafiło ponad 7500 samochodów tego typu. Analizując stylistykę nadwozia możemy dojść do wniosku, że Bentley bardziej niż aerodynamiką, interesował się mocą silnika. Jako jednostkę napędową wersji S używano sześciocylindrowego silnika o pojemności 4, 8 litra i mocy 178 KM lub jednostki napędowej wyposażonej w osiem cylindrów, posiadającej pojemność 6,2 litra i mocy około 200 KM. Pozwalało rozpędzić to olbrzymie auto do prędkości 185 km/h.

Wersja S tej marki byłą ostatnią o tak dużych gabarytach, kolejne modele zostały w znacznym stopniu zmniejszone. Prowadzenie tego auta to według jego właścicieli komfort i doświadczenie luksusu. Bardzo drogie a co za tym idzie bardzo dobrej jakości wykończenie wnętrza pokazywało, że jest to samochód dla wybranych. Tak jak na początku wspomniałem, wszystko rozbija się o zasobność portfela jeśli jesteś drogi czytelniku posiadaczem wolnych stu tysięcy euro to możesz stać się posiadaczem tego wspaniałego samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *