Ciężko wchodzą biegi – jaka jest przyczyna?

Ciężko wchodzą biegi
NaprawyPorady

Kupno kilkuletniego samochodu lub dłuższy czas jeżdżenie autem o solidnym już wieku może być ryzykowną sprawą z wielu powodów. Nie da się ukryć, że jednym z najpoważniejszych problemów może być ciężko chodząca skrzynia biegów. Z czego wynika fakt, że ciężko chodzi skrzynia biegów? Czy jest się czego obawiać? Dobrze jest wiedzieć, jaka kryje się za tym przyczyna i czy faktycznie jest się czego bać.

Najczęstsza przyczyna awarii

Każdy kierowca doskonale wie, że samochód wymaga stałej konserwacji na wielu płaszczyznach. Jednym z podstawowych elementów jest regularna wymiana oleju silnikowego i różnego rodzaju filtrów. Powszechnie przyjęło się, że olej w skrzyni biegów nie wymaga wymiany, ponieważ skrzynia nie pracuje w tak skrajnych warunkach, jak silnik, a poza tym, przecież jest to zamknięty układ i olej nie straci swoich właściwości. Jest to ogromny błąd, ponieważ jak każdy element mechaniczny, tak również i skrzynia biegów z czasem swój olej zużywa. Dlatego też, jeśli zdarzy się sytuacja, że ciężko wchodzą biegi w aucie, to wymiana oleju w skrzyni biegów jest podatkowym zadaniem, które trzeba wykonać.

Co oprócz oleju?

Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy mimo wymiany oleju, nadal biegi ciężko wchodzą. W takiej sytuacji należy przedsięwziąć inne działania. Najczęściej oznacza to mniejszą lub większą awarię skrzynie biegów. A z racji tego, że jest to element łatwo wymienialny i stosunkowo tani, jeśli chce się kupić model z drugiej ręki, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji po prostu wymienić całą skrzynię. Można tak zrobić, jeśli posiada się skrzynię manualną. Jeśli natomiast auto wyposażone jest w automat, to sprawa się nieco komplikuje.
Oczywiście nie trzeba od razu podejmować się wymiany całej skrzyni manualnej, ponieważ warto wcześniej sprawdzić takie elementy jak wysprzęglik, czy też synchronizator. Często bowiem te dwa elementy w wyniku awarii powodują, że biegi wchodzą albo ciężko, albo też w ogóle nie wskakują.
Najbardziej skrajnym przypadkiem złego wchodzenia biegów jest awaria ze strony sprzęgła, lecz to po pierwsze da się wyczuć podczas jazdy autem, a pod drugie jest dość szybkie do zauważenia przez mechaników.

Jak dbać o posiadaną skrzynie biegów?

Nie ma większego znaczenia, jakie jest źródło źle wchodzących biegów. Skutek jest zawsze ten sam. Problem z prowadzeniem auta, strata czasu na naprawy, oraz rzecz jasna, strata pieniędzy. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób stara się zdobyć wiedzę na temat tego, jak poprawnie obchodzić się z samochodem, a w szczególności ze skrzynią biegów, aby po pierwsze wydłużyć jej żywotność, a po drugie zmniejszyć ryzyko występowania tak kosztownych awarii.

Niestety często bywa tak, że odpowiedzialnym za złe wchodzenie biegów czy też ogólnie za złą pracę skrzyni, jest po prostu człowiek. Przyczynia się do tego np. zła technika używania sprzęgła i skrzyni biegów. Niedokładne wciśnięcie pedału sprzęgła, czy też niezbyt precyzyjne posługiwanie się lewarkiem zmiany biegów, to najczęstsza przyczyna złego wchodzenia biegów, jak i wynikających z takich działań późniejszych awarii skrzyni biegów. O ile jednorazowe takie sytuacje nie powinny mieć większego wpływu na jakość działania skrzyni biegów, to jednak stale powtarzające się źle obchodzenie się z tymi elementami, będzie miało wpływ na jakość pracy tego skrzyni.

Oprócz tego warto dbać po prostu o regularne zmienianie oleju w skrzyni biegów, aby zawsze był on w pełni sprawny i o odpowiednich właściwościach. Co prawda producenci będą trzymali się wersji, aby tego nie robić, lecz koszt takiej wymiany nie jest duży, a z pewnością lepiej jeździć na oleju świeżym niż na zużytym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *