Co grozi za rozmowę przez telefon przez kierowcę? Jaki mandat?

Co grozi za rozmowę przez telefon przez kierowcę? Jaki mandat?
Prawo drogowe

Telefon komórkowy stał się urządzeniem które niejako wniknęło w naszą codzienną rzeczywistość. Nie wyobrażamy sobie wyjścia bez niego z domu, nie sprawdzania go co kilka minut, a nawet nie korzystania z niego w sytuacjach, w których zdecydowanie nie powinniśmy nawet mieć telefonu w rekach. Taką właśnie sytuacją jest prowadzenie samochodu. Zarówno rozmowy telefoniczne, jak i serfowanie w internecie oraz oczywiście wysyłanie smsów, są czynnościami które są zabronione i bardzo surowo karane.

Dlaczego to jest tak niebezpieczne?

Prowadzenie samochodu wiąże się nie tylko z kontrolowaniem w jednej chwili pozycji kierownicy, trzymania określonego biegu, czy też hamowania, przyspieszania i używania kierunkowskazów, ale przede wszystkim oznacza to konieczność stałego i w równym stopniu skoncentrowanego kontrolowania sytuacji w około auta. Ruch uliczny jest na tyle dynamicznym środowiskiem, że wystarczy odwrócenie wzroku nawet na kilka sekund lub rozkojarzenie się na czymś inny, aby doprowadzić do prawdziwej tragedii.
Właśnie z tego powodu polski kodeks karny z największą surowością kara kierowców, którzy nie zastosują się do zakazu używania telefonu komórkowego. Nie tylko podczas samej jazdy ale również i podczas np. postoju na światłach w czasie oczekiwania na ich zmianę.

Co jest zabronione?

Wielu kierowców nie do końca zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z użytkowaniem telefonu komórkowego w trakcie jazdy, ale równie duża ich część nie potrafi poprawnie zdefiniować używania telefonu oraz zwrotu „w czasie jazdy”.
Zabronione jest przede wszystkim rozmawianie przez telefon poprzez trzymanie go przy uchu, a także poprzez trzymanie mikrofonu w jednej ręce. Dodatkowo zabronione jest każde działanie związane z telefonem, które może powodować utratę przez kierującego koncentracji i kontroli nad autem. Są to oczywiście czynności polegające na czytaniu wiadomości tekstowych, pisaniu takich wiadomości, ale także na przeglądaniu internetu, odbieraniu maili i wszystkich innych czynności, które obecnie można realizować dzięki telefonowi.

Co zatem wolno? Dozwolone jest prowadzenie rozmów przez telefon jedynie poprzez zestaw głośnomówiący lub też za pośrednictwem zamontowanej przy uchu bezprzewodowej słuchawki.
Należy jednak pamiętać, że korzystanie z telefonu poprzez realizowanie na nim działań nie jest zabronione tylko podczas jazdy, ale również w czasie stania na światłach. Dozwolone jest to dopiero po zaparkowaniu samochodu w przeznaczonym do parkowania miejscu. W każdym innym wypadku konieczne stanie się zapoznanie nas przez policjanta z hasłem taryfikator mandatów rozmowa przez telefon.

Rozmowa przez telefon mandat – wysokość kar

Nie zastosowanie się do tych wytycznych grozi karami przewidzianymi przez taryfikator. Na przykład rozmowa przez telefon mandat karny w wysokości 200 zł. Jednak kara to coś więcej niż taki mandat rozmowa przez telefon to również aż 5 punktów karnych. Jak więc widać nie ma w tym wypadku żartów i spotkanie na swojej drodze patrolu policji w trakcie rozmawiania przez telefon może skutkować bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *