Co rozprasza kierowców?

ArtykułyPorady

Co najbardziej nas rozprasza w czasie jazdy samochodem? Przeważnie specjaliści od bezpieczeństwa wymieniają telefon komórkowy w ręku, a także radio… Jaka jest prawda?

Okazuje się, że to co dzieje się na tylnej kanapie..Jeden z angielskich serwisów internetowych przeprowadził badanie, w którym zadał pytanie kierowcom – co najbardziej rozprasza ich w czasie jazdy? Wynik był może dla niektórych zaskakujący. Telefony komórkowe uznało za najbardziej rozpraszającą rzecz jedynie 18 procent respondentów, następnie – nawigację satelitarną 11 procent, zaś radio zaledwie 4 procent. Czternaście procent uznało za najbardziej rozpraszających dorosłych na tylnej kanapie samochodu. Natomiast z całą pewnością, bezkonkurencyjnie wygrały dzieci, to najgroźniejszy rozpraszacz dla aż 53 procent kierowców.

Myślę, że każdy rodzic, który wybrał się w dłuższą podróż z dziećmi na pewno się z tym zgodzi się. Dzieci, kłócą się między sobą, nudzą się, zdecydowanie szybciej męczą, nie znoszą niewygód w czasie podróży, nie potrafią ich zrozumieć tak jak dorośli… Obecnie można włączyć na tablecie bajkę, są przenośne konsole do gier, odtwarzacze DVD. Dla mniejszych można zabrać zabawki, audiobooki, to trochę zajmie maluchy i nie będą w czasie jazdy tak uciążliwe.

Słońce, chociaż w wakacje bardzo pożądane, także może nas mocno rozpraszać. Policyjne dane mówią o tym, że w Polsce w roku 2010 zginęło 45 osób, zaś 831 zostało rannych, właśnie z powodu oślepienia przez słońce. Największe zagrożenie oślepieniem promieniami słonecznymi ma miejsce wcześnie rano, a także zanim zapadnie zmierzch, wtedy znajduje się nisko nad horyzontem.

Badania przeprowadzone na Wyspach Brytyjskich informują natomiast o tym, że więcej osób odnosi obrażenia w czasie kiedy pogoda jest słoneczna niż w zła pogodę. Wynika to z tego, że w deszczu, w czasie niesprzyjających warunków kierowcy jednak redukują prędkość i mają wzmożoną czujność, natomiast gdy jest duże natężenie słońca mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożeń. Dobrze jest także w słoneczny dzień zachować odstęp od samochodu z przodu.

Osłony przeciwsłoneczne mogą okazać się niewystarczające, kiedy promienie światłą padają poniżej nich, tak dzieje się gdy słońce jest nisko nad horyzontem. Z tego powodu dobrze jest mieć w schowku okulary przeciwsłoneczne, takie z polaryzacją, one zredukują skutki błysku. Dbajmy także o czystość przedniej szyby, gdyś brud na niej spowoduje rozproszenie światła i będzie wzmagał oślepienie. Myjmy je więc nie tylko z zewnątrz ale i od środka. Po umyciu trzeba wytrzeć tak, żeby pozbyć się zacieków oraz smug.

Pamiętajmy, że światło może odbijać się od szklanych budynków, innych samochodów, a także od tafli wody. Kiedy pomimo zastosowania osłon lub okularów przeciwsłonecznych nadal dobrze nie widzimy, należy zwolnić i dokładnie się rozglądać, ponieważ blask uniemożliwi nam dostrzeżenie samochodów i pieszych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *