Co to jest Carpooling?

Artykuły

Co to jest Carpooling? Inaczej studencka „podwózka” zamiast komunikacji miejskiej.

Rok akademicki właśnie się rozpoczął, a to jest związane z powrotem do obowiązków uczelnianych ale także do tego by poszukać oszczędności. Osoby, które posiadają własne auto, znacznym ułatwieniem, które w dodatku obniży koszty podróży będzie właśnie Carpoolin. Dzięki podwiezieniu kolegów można zaoszczędzić na paliwie, oraz przy okazji podróżować w dobrym towarzystwie, z humorem.

Studenci, którzy z pewnością już zdążyli się przyzwyczaić do luksusów jakie mają w domu i tak poszukują sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. I tak często chęć bycia niezależnym tłumiona jest właśnie przez możliwości finansowe, które są dość ograniczone, co skazuje przyjezdnych studentów na podróżowanie często spóźniającymi się autobusami i pociągami. A wbrew pozorom, własne auto może prowadzić do oszczędności.

Szczęśliwcy, którzy posiadają własne auto, jeżdżąc na odcinku pomiędzy domem a uczelnią, często podróżują sami, a wielu studentów jest skazanych na łaskę lub niełaskę środków komunikacji pozamiejskiej i miejskiej. Można więc wykorzystać inne rozwiązanie – wspomniana wyżej forma przejazdu o nazwie – Carpooling (dosłownie oznacza to wypełnianie samochodu). Chodzi o to, że jeżeli mamy w samochodzie wolne miejsca, najlepiej będzie zabrać ze sobą osoby, które jadą w tym samym kierunku. Możemy robić tak w drodze do pracy, na uczelnię, za miasto albo nawet na wspólna imprezę. Pamiętajmy o tym, że z dzielenia się własnym samochodem z innymi, korzystać będziemy także my, ponieważ zwrócą się nam koszty paliwa, pasażerowie będą i tak zadowoleni, ze podróżują w komfortowych warunkach i dobrym towarzystwie.

Carpooling polega na tym, że pasażerowie oraz kierowcy dzielą się również opłatami za parkingi, mandatem za złe parkowanie, przejazd autostradą. Można też powiedzieć, ze taka forma przejazdu jest okazywaniem wspólnego zaangażowania w ekologię, gdyż więcej pasażerów jedzie jednym samochodem, oznacza to tym samym mniej pojazdów w ruchu ulicznym.

Samochód to nie tylko paliwo..

Utarło się już chyba, że pierwsza rzecz jaka przychodzi do głowy kiedy pomyślimy o własnych „czterech kółkach” to wydatki związane z kupnem paliwa..Cóż, niestety, podział wydatków na wspólne podróżowanie nie spowoduje tego, że nasze portfele wypełnią się pieniędzmi. Pamiętajmy, że własne auto generuje także inne koszty, które wiążą się z eksploatacją. Korzyści, które wiążą się z posiadaniem własnego auta w dłuższym rozrachunku na pewno przysłania obraz obowiązków, które wiążą się z dbaniem o pojazd. A z kieszeni studenckiej trudno będzie pokryć rachunki doraźnych napraw albo ubezpieczenia, ponieważ koszty eksploatacji to już sprawa wyłącznie właściciela.

Na pewno w ramach oszczędności powinniśmy skupić się na tym, na co rzeczywiście mamy wpływ, a pierwszą taką rzeczą będą wydatki na paliwo. Jak wiadomo na spalanie paliwa wpływ ma wiele czynników. Najlepszym sposobem na oszczędzanie jest ekonomiczna i ekologiczna jazda. Poza tym należy samochód przygotować do jazdy, a także regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach, ponieważ ostatnie badania przeprowadzone przez firmę Bridgestone mówią o tym, że niedopompowane ogumienie tylko o 0,5 bara sprawia, że zużycie paliwa zwiększa się o 2,4 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *