Co to jest VIN?

Co to jest VIN?
VIN

Każdy pojazd posiada swój indywidualny numer, który jest dla niego tym samym, czym dla nas pesel. Numer VIN, to konstrukcja alfanumeryczna, którą możemy odczytać z dowodu rejestracyjnego lub tabliczki numerycznej pojazdu.

Niezależnie od tego, gdzie samochód został wyprodukowany, numer identyfikacyjny jest zawsze tak samo skonstruowany, co daje możliwość sprawdzenia samochodu w odpowiednim systemie. Dzięki numerowi składającemu się z siedemnastu znaków, w prosty sposób możemy pozyskać wiele cennych informacji o danym pojeździe. Numer VIN umożliwia nam poznanie historii, pojazdu, tego, czy pojazd jest bezwypadkowy, czy był regularnie serwisowany, a także przebiegu i wielu innych cennych informacji. Dzięki numerowi VIN zyskujemy także możliwość sprawdzenia fabrycznego wyposażenia samochodu, możemy także dowiedzieć się tego, gdzie został wyprodukowany.

Siedemnastocyfrowy numer daje nam duże możliwości skontrolowania pojazdu, który chcemy zakupić, lecz nigdy nie możemy mieć gwarancji, że pozyskamy wszystkie informacje. Niektóre wypadki, kolizje, a także usuwanie ich skutków mogły nigdzie nie zostać sklasyfikowane. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie były wzywane odpowiednie służby, a naprawy były przeprowadzane w przydomowym garażu lub u mechanika, który nigdzie ich nie klasyfikował. Samochód po numerze VIN możemy sprawdzić w bardzo prosty sposób, zamawiając raport przez Internet lub okrojony, bezpłatny raport ze specjalnej rządowej strony.

Możliwość sprawdzenia pojazdu po numerze powoduje, że na światło dzienne wyszło wiele oszust związanych z handlem samochodami, odnaleziono pojazdy, które zostały skradzione, ludzie dowiedzieli się o tym, że kupili samochód powypadkowy. Numer VIN, to nie tylko numer indywidualny, lecz także niezmienny, jest przypisany do samochodu od momentu zejścia z linii produkcyjnej, aż przez cały okres, gdy jest on użytkowany. Dzięki siedemnastoznakowemu numerowi, możemy uniknąć tego, że zostaniemy oszukani, sprawdzić interesujący nas pojazd, dowiedzieć się tego, czego nie chciał nam przekazać sprzedawca. Różnego rodzaju strony internetowe przedstawiają zdjęcia pojazdów, które zostały naprawione, opisywane są jako bezwypadkowe, a prawda o ich historii, jest zupełnie inna. Warto nie pozwolić się oszukać, wiedzieć, co kupujemy, aby potem nie zostać niemile zaskoczonym.

Sprawdzony numer z tabliczki znamionowej, to wiadomy zakup, garść najważniejszych informacji o pojeździe, a często także zdjęcia. Przed zakupem warto sprawdzić, czy oferta sprzedawcy jest zgodna z rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *