Czy pasażer może dostać mandat?

ArtykułyPorady

Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wsiadając do samochodu nawet w charakterze pasażera, także możemy dostać mandat?
Wiadomo, że to na kierowcy spoczywa główna odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu, ale jak to zwykle bywa, od każdej reguły jest tzw. wyjątek i znajda się sytuacje, w których mandat może powędrować prosto do pasażera…

Mimo tego, iż to kierowca będzie odpowiadał za bezpieczeństwo osób, które przewozi, to jednak jego odpowiedzialność za nich nie jest bezgraniczna. Kwestia zapinania pasów to już klasyka.. Można zatem postawić pytanie – kto będzie płacił za niezapięte pasy bezpieczeństwa? Kierowca, czy może pasażer, który zdecydował się ich nie używać?

Odpowiedź jest prosta – każdy płaci za siebie. Poza tym warto wiedzieć o tym, że za niekorzystanie z pasów grozi nam mandat w wysokości 100 złotych. Jeżeli czworo pasażerów złamie prawo w ten sposób uzbiera się aż 400 złotych kary..Na szczęście kierowca może mieć „spokojną głowę”, bowiem za jazdę bez zapiętych pasów mandat otrzyma osoba, która tego obowiązku nie dopełniła. Reasumując, jeśli z pasów nie korzysta kierowca – płacić mandat będzie kierowca, jeśli pasażer – to on otrzyma karę.

Oczywiście prawo wskazuje osoby, które zwolnione są z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Do tej grupy należą kobiety w widocznej ciąży, lub osoby, które posiadają orzeczenie lekarskie. W Kodeksie Drogowym w artykule 29 znajdziemy pełen katalog osób, które zwolnione są z tego obowiązku.

Każdy kierowca powinien od pasażera wyegzekwować zapinanie pasów, by móc spokojnie wyruszyć w drogę, szczególnie, że może się zdarzyć tak, że kierowca jednak odpowie za lekkomyślność swoich pasażerów. Właściwie dlaczego? Funkcjonariusz ma prawo dodatkowo ukarać za kierowanie autem, które przewozi pasażerów niekorzystających z pasów (mówi o tym artykuł 45 ust. 2 pkt 3 Ustawy z dnia 20.VI.1977 roku Prawo o ruchu drogowym). Mandat za tego typu przewinienie wyniesie również 100 złotych.

Czy promile we krwi kierowcy to wina pasażera?

Nie każdy wie, że istnieje inna sytuacja, w której odpowiedzialność kierowcy idzie – ramię w ramię – z odpowiedzialnością pasażerów. Związane jest to z sytuacją, w której za kierownicę pojazdu wsiada kierowca pod wpływem alkoholu. Kodeks wykroczeń jasno określa taką sytuację w artykule 96 i mówi, że właściciel lub posiadacz pojazdu podlega karze grzywny za „dopuszczenie do prowadzenia pojazdu osoby znajdującej się w stanie spożycia alkoholu”. Tak więc uważajmy komu powierzamy nasz samochód.

To niestety nie wszystko, szkody, które wyrządził pijany kierowca, a konkretnie odpowiedzialność za nie, mogą stać się także udziałem pasażera. Jak wiadomo, osoba będąca pod wpływem alkoholu, a i tak podejmująca decyzję o prowadzeniu auta, swym zachowaniem przyczynia się do szkody, która może mieć miejsce w przypadku wypadku , oczywiście pod warunkiem, że owa szkoda związana jest z nietrzeźwością kierowcy. Co prawda wykazanie odpowiedzialności pasażera to proces żmudny i długotrwały jednak jest on możliwy, a jego konsekwencje są co najmniej – przykre. Dlatego na pewno warto zapobiegać takim ewentualnościom i stosować podstawowa zasadę – osoby, które spożywały alkohol nie prowadzą samochodu.

 

Obraz został pobrany z zasobów wikipedia.org i użyty na zasadach określonych przez licencje Creative Commons
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mandat_PL-1.jpg

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *