Ekonomiczna jazda – jak zaoszczędzić paliwo?

ArtykułyPorady

Czy jest jakiś sposób by jeździć oszczędniej? W jaki sposób można zmniejszyć spalanie?

Prawda jest taka, że kierowcy często nie przestrzegają oczywistych i prostych zasad, które mogłyby im pozwolić na dużą oszczędność. Kiedy owe zasady wejdą kierowcom w nawyk z pewnością, nie zapłacą oni wygórowanej ceny za paliwo, a i środowisko mniej na tym ucierpi.

Użytkowanie pojazdu w myśl zasady optymalnej jazdy potrafi przynieść realne oszczędności na wydatkach na paliwo, które według specjalistów wynieść mogą nawet 25 procent. Poza tym ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze, pamiętajmy też o tym, że w czasie optymalnego użytkowania auta, poza oczywiście odpowiednim serwisowaniem i zastosowaniem dobrych olejów i paliw, ogromnie ważna jest płynność jazdy.

Pomimo obiegowym opiniom nie mam wcale na myśli monotonnej i powolnej jazdy, raczej chodzi o to, aby unikać przyspieszania i zwalniania w sposób bardzo gwałtowny. A jazda i tak nadal jest dynamiczna. Taka technika jazdy pozwala nam na uniknięcie nagłych wzrostów zużycia paliwa w czasie gdy rozpędzamy samochód i hamujemy.

Jaka jazda jest najekonomiczniejsza?

Na biegu możliwie najwyższym, z tego powodu przy prędkości 50 km na godzinę należy wybrać czwarty bieg, a nawet możemy piąty.

Jak właściwie hamować?

Z tym różnie bywa, zależy od okoliczności, wiadomo, ze są takie sytuacje kiedy musimy zrobić to gwałtownie, ale…by skrócić jego drogę, a co za tym idzie oszczędzić paliwo, zamiast wrzucania na luz, hamujmy silnikiem. Wiadomo, że ekonomii jazdy będzie sprzyjać także jazda z odpowiednią prędkością, w czasie wolniejszej jazdy nie zużywamy mocy jednostki napędowej na pokonywanie oporu powietrza oraz spalanie nie zostaje zwiększone.

Co zwiększa opór powietrza?

Otwarte okno (szczególnie przy dużych prędkościach), uniesiony szyberdach oraz bagażnik dachowy.

Co ma jeszcze wpływ na zużycie paliwa? Oczywiście poza stylem jazdy na oszczędną eksploatację będą miały wpływ sprawne układy chłodzenia, hamulcowy, a także dbanie o to, aby opony były w dobrym stanie. Dla stanu silnika niebagatelna jest wysoka jakość olejów i paliwa.

Należy zapomnieć o tym, że motor zużywa dużo paliwa na czas rozruchu, dużo bardziej oszczędne będzie wyłączanie go za każdym razem, kiedy tylko zatrzymujemy auto na dłużej niż jedną minutę. Oszczędność może także przynieść unikanie sporej liczby manewrów parkingowych natychmiast po uruchomienia jednostki napędowej, aby tak było starajmy się parkować tyłem.

Udogodnienia takie jak ogrzewanie szyb i klimatyzacja znacznie podnoszą komfort podróżowania, jednak często korzystanie z nich wcale nie jest konieczne. Dla przykładu – przy niedużych prędkościach do 50 km na godzinę, możemy zastąpić działanie energochłonnej klimatyzacji uchyleniem szyb. Nadmierne schładzanie albo ogrzewanie samochodu jest pozbawione sensu, poza tym jest to nie tylko nieekonomiczne ale także niezdrowe. Pamiętajmy, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem samochodu, a jego otoczeniem nie powinna przekraczać pięciu stopni C. Możemy także pokusić się o próbę wyeliminowania strat energii spowodowanej nieodłączoną ładowarką albo GPS-em, z którego w danym momencie nie korzystamy.

Co jeszcze może być ważne dla ekonomicznej jazdy? Na pewno posiadanie planu podróży. Wiadomo, że na zużycie paliwa znaczny wpływ ma to jak bardzo samochód jest obciążony, oraz geometria nadwozia, która wpływa na opór stawiany w czasie jazdy przez powietrze. Z tego powodu jeżeli np. bagażnik dachowy jest przez nas wykorzystywany jedynie w wyjątkowych sytuacjach lepiej będzie demontować go na czas codziennej jazdy.

Zasady optymalnej jazdy bardzo trudno jest stosować w czasie kiedy jest duży ruch… Ponieważ wtedy, mimo dobrych chęci z naszej strony, zmuszeni jesteśmy w sposób gwałtowny przyspieszać i hamować. Można jednak starać się unikać tego typu sytuacji, poprzez planowanie trasy oraz wybieranie takich godzin na podróż kiedy ruch jest mniejszy.

One thought on “Ekonomiczna jazda – jak zaoszczędzić paliwo?

  1. Jeżeli o mnie chodzi, to już jakiś czas temu postanowiłam zrezygnować z praktycznie wszystkich wymienionych w artykule czynników zwiększających zużycie paliwa i muszę przyznać, że nie żałuję. Może zużycie paliwa nie spadło jakoś szokująco, ale widzę realne zmiany w moim portfelu. Ogólnie, warto mieć świadomość takich detali, bo naprawdę można przyoszczędzić ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *