Gdzie warto kupić akumulator?

ArtykułyPorady

W ostatnim czasie coraz więcej z nas korzysta ze sklepów internetowych, w których można kupić właściwie każdy rodzaj towaru. Wiadomo, że zamówienie i odebranie ubrań, książki, albo zabawek nie stanowi większego problemu, to istnieją na rynku towary, które należy potraktować w sposób szczególny. Akumulatory posiadają specyficzną konstrukcję i należą właśnie do tej grupy.


Czy warto kupić akumulator w internecie skoro jest towarem „specjalnej troski”?

Akumulator wypełniony jest elektrolitem, który, jeżeli dojdzie do wycieku może okazać się niebezpieczny dla człowieka, a także szkodliwy dla środowiska naturalnego. Z tego właśnie powodu nie tylko jego przechowywanie ale i transport są obwarowane rygorystycznymi wytycznymi. Na przykład, nie można ich przewozić zwyczajną przesyłką kurierską, gdyż nie jest to zgodne z prawem, muszą zostać one w odpowiedni sposób przygotowane i oczywiście zabezpieczone do transportu. Warunek główny to zagwarantowanie, że całą podróż od sprzedawcy do klienta – akumulator będzie w pozycji stojącej. Niestety powszechne stało się oszukiwanie przez niektóre sklepy internetowe kuriera…Sklepy informują, że jest to zupełnie inny towar, na przykład twierdzą, że rozrusznik. Z jakiego powodu ta naganna praktyka staje się tak powszechna? Zapewne z obaw, że firma kurierska po prostu odmówi transportu akumulatora.

Kolejna, niedopuszczalna praktyka to zamykanie naturalnych otworów odgazowujących, a wszystko po to, by nie doszło do wycieku elektrolitu. A wiadomo, że kurier, który nie wie, że przewozi tego typu towar, nie będzie go traktował w sposób szczególny. Oczywiście, efektem tego jest niemożliwe ujście gazu, który przecież wytwarza się w czasie normalnej reakcji chemicznej. Konsekwencje są poważne, doprowadzić to może do deformacji akumulatora, obniżenia jego właściwości, natomiast w skrajnych przypadkach nawet do wybuchu.

Obecnie przepisy, które związane są z obrotem akumulatorami na sprzedawców nakładają obowiązek odebrania zużytej baterii, z prostego powodu – zagraża ona poważnie zarówno środowisku jak i zdrowiu ludzi, z tego powodu powinna być zgodnie z przepisami poddana odpowiednim procedurom (recykling). Jeżeli taka możliwość nie istnieje, powinien to być wyraźny sygnał dla nas, że sprzedawca nie posiada odpowiedniego na sprzedaż akumulatorów pozwolenia i w taki sklepie lepiej nie kupować.

Oczywiste jest, że przedwcześnie uszkodzony towar, lub nie spełniający odpowiednich parametrów można zareklamować jako wadliwy. Jeżeli chodzi o akumulatory, powinniśmy mieć świadomość tego, że nie ma możliwości wysłania go tak po prostu pocztą do sprzedawcy, wobec tego dobrze jest wybrać taki sklep, który ma do dyspozycji stacjonarną formę obsługi reklamacji. Z tego właśnie powodu dobrze, gdy sprzedawca daje możliwość zakupu przez Internet, ale jednocześnie z opcją odbioru osobistego we wskazanym przez sprzedawcę punkcie sprzedaży. Najlepiej jeżeli mamy wskazany przez sprzedawcę czas oraz miejsce odbioru, w którym można także złożyć reklamację.

Ta możliwość także rozwiązuje kwestię oddania akumulatora już zużytego. Jeżeli punktem odbioru jest np. serwis samochodowy przy okazji możemy skorzystać z usługi wymiany, która w samochodach współczesnych nie zawsze jest prosta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *