Historia pojazdu – nowa usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Aktualności

Czym jest usługa „Historia pojazdu”? Kto może z niej skorzystać?

Jest to usługa, którą realizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dla wszystkich przyszłych właścicieli samochodów używanych, motocykli albo innych pojazdów, które zarejestrowane zostały w Polsce.

Dane, które uzyskamy dzięki skorzystania z tej usługi, pomogą nam ocenić stan techniczny pojazdu oraz potwierdzić wiarygodność oferty sprzedawcy. Raport jaki otrzymamy, można w łatwy sposób zapisać i oczywiście wydrukować.

Co ciekawe, informacje o pojeździe otrzymujemy całkowicie bezpłatnie.

Czego zatem możemy się dowiedzieć?

 

Ta usługa może nam wyświetlić informacje, jakie gromadzone są od chwili pierwszej rejestracji na terenie naszego kraju.

Daje możliwość sprawdzenia m.in.:

danych technicznych, takich jak – pojemność oraz moc jednostki napędowej lub rodzaj paliwa,

terminów obowiązkowych badań technicznych, jakie przechodził pojazd, w tym również informację, czy posiada badanie aktualne,

zarejestrowanego w czasie badań technicznych odczytu licznika (w CEP gromadzone są informacje o odczytywaniu licznika od roku 2014),

informacji, czy ubezpieczenie OC jakie posiada jest ważne,

liczby właścicieli oraz województwo w jakim pojazd został zarejestrowany,

– otrzymujemy informację czy pojazd należał do firmy lub organizacji, czy może osoby prywatnej, oraz czy pojazd nie został oznaczony w bazie jako – kradziony.

 

W jaki sposób uzyskać dane?

 

Wystarczy, że wpiszemy trzy dane:

numer rejestracyjny pojazdu,

– datę kiedy pierwszy raz pojazd został zarejestrowany,

numer VIN (unikalny numer pojazdu, nadawany oraz umieszczany przez producenta).

Dane te możemy znaleźć m.in. w karcie pojazdu i dowodzie rejestracyjnym. Możemy je otrzymać od sprzedawcy albo właściciela.

 

Skąd te dane pochodzą?

 

Z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Czyli rejestru prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Od roku 2004 dane do Ewidencji przekazywane są przez kilka tysięcy podmiotów niezależnych od Ministra Spraw Wewnętrznych, które korzystają z rozmaitych narzędzi teleinformatycznych, co w niektórych przypadkach powodować może niezgodności danych. Przedmiotem projektu CEPiK 2.0 są prace nad usunięciem ewentualnych niezgodności danych, które zawarte zostały w CEPiK, docelowo mają one doprowadzić do ich ograniczenia. Oczywiście, informacje jakie otrzymamy w ramach owego raportu nie powinny być jedynym kryterium decyzji o kupnie pojazdu, lecz z pewnością w sposób znaczący mogą pomóc kupującemu ocenić ofertę. Nie mniej jednak polecamy korzystać z usługi jaką jest Historia pojazdu.

 

Strona projektu: historiapojazdu.gov.pl/historia-pojazdu-web/

2 thoughts on “Historia pojazdu – nowa usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *