Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym – czy to możliwe?

tablica rejestracyjna a historia pojazdu
VIN

W dzisiejszych czasach rynek samochodowy jest bardzo szeroki, większość z nas posiada samochód, dodatkowo pojazdy stale są sprowadzane zza granicy, dlatego nasz rynek pojazdów jest cały czas w ruchu. Spotkać tu można zarówno tańsze marki jak i samochody luksusowe. Zawsze jednak gdy kupujemy używany pojazd, zastanawiamy się czy sprzedawca przedstawił nam jego kompletną historię. Okazuje się, że można to sprawdzić samemu!

Pierwszą ważną kwestią jest to, czy da się określić jaka jest historia pojazdu po numerze rejestracyjnym. Okazuje się, że tak. Najprościej będzie, jeśli auto było zarejestrowane na terenie Polski i posiadamy do niego kartę pojazdu, notującą wszelkie zmiany tego numeru. Dzięki temu możemy śledzić kiedy i gdzie auto zostało zakupione i jak zmieniali się jego właściciele, gdzie i w jakim charakterze było użytkowane. Jeśli mamy numer rejestracyjny i datę rejestracji to połowa sukcesu, jego pełnię osiągniemy dopiero pozyskując numer VIN pojazdu – jest to znak charakterystyczny auta, jego numer seryjny. Wystarczy sięgnąć pod maskę aby go zobaczyć – gdy dysponujemy zarówno numerem rejestracyjnym jak i numerem VIN uzupełnionymi o datę pierwszej rejestracji auta, możemy śledzić historię pojazdu na stronie https://historiapojazdu.gov.pl/. Uzupełniając dane uzyskamy informacje o roczniku pojazdu, wersji nadwozia, pojemności silnika, roczniku produkcji i wszelkich danych technicznych. Raport zawiera ponadto informacje o tym, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne oraz polisę OC. Wskazuje również na ostatnio zarejestrowany stan licznika. Najważniejsza informacja jaką przekazuje jest to, czy samochód nie widnieje w ewidencji jako egzemplarz kradziony.

Powyższe informacje pomagają każdemu kierowcy kupującemu pojazd, którzy mogą mieć wątpliwości odnośnie prawdziwego przebiegu auta, rocznika czy również odnośnie aktualnej polisy OC. Sprawdzając dane uchronimy się przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy niejednokrotnie oferują pojazd bez ubezpieczenia czy przeglądu oraz z nie do końca jasną historią. Trzeba jednak pamiętać, że sam numer rejestracyjny to trochę za mało do sprawdzenia historii pojazdu – numer VIN oraz data pierwszej rejestracji jest niezbędna do uzyskania pełnych i co ważne, wiarygodnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *