Home Kupno samochodu Historia pojazdu z Niemiec – na co zwrócić uwagę?

Historia pojazdu z Niemiec – na co zwrócić uwagę?

4 min read
0
0
2,581
auto z Niemiec

W przypadku zakupu używanego auta istnieje niebezpieczeństwo, że trafimy na nieuczciwego sprzedawcę, a nasz wymarzony samochód okaże się pojazdem po kuracji odmładzającej z podrasowanym licznikiem i co najgorsze, jest po wypadku.

Żeby uniknąć takiej nieprzyjemnej niespodzianki, należy nie tylko obejrzeć dokładnie auto z zewnątrz i ocenić stan/wygląd silnika. Bardzo ważna jest historia pojazdu z Niemiec. Należy więc pamiętać o kilku zagadnieniach:

 1. Najważniejszym punktem jest sprawdzenie numeru VIN, czyli Vehicle Identification Number, który jest nadawany przez producenta. Zawiera on najważniejsze dane (marka, rok i kraj produkcji oraz wersję wyposażenia) i jest technicznym kodem genetycznym pojazdu. Możemy to zrobić przy pomocy dekoderów VIN lub w bazie danych ASO (Autoryzowane Stacje Obsługi). Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, ale umożliwia uzyskanie informacji, które zaoszczędzą nam w efekcie i pieniądze i nerwy. Możemy bowiem uzyskać dane na temat częstotliwości przeglądów, napraw, ilości właścicieli i wypadków oraz zdjęcia pojazdu.
  Na podstawie tego numeru możemy też stwierdzić, jakie było podstawowe wyposażenie auta i porównać z aktualnym. Wszelkie zmiany i nieoryginalne części mogą świadczyć o tym, że przeprowadzono je podczas naprawy po wypadku.
  Numer ten znajdziemy najłatwiej w dowodzie rejestracyjnym oraz w niektórych miejscach bezpośrednio na samochodzie.
 2. Pomiar grubości lakieru przy użyciu specjalnego miernika; w przypadku wartości około 200 mikronów mamy pewność, że auto jest po wypadku.
 3. Należy przeszukać internet, czy ktoś przed nami nie interesował się danym pojazdem, czy nie ma tam wcześniejszych jego zdjęć i jakie były efekty tych poszukiwań.
 4. Sprawdzenie, w jakim celu samochód był wcześniej używany. Chodzi głównie o pracę dla firm taksówkarskich, gdyż auta takie mają zbyt wysoki przebieg kilometrowy.
 5. Warto sprawdzić, czy samochód nie znajduje się w bazie pojazdów skradzionych.
 6. Ocenić ogólne oznaki zużycia części samochodu: kierownicy, siedzeń, skrzyni biegów oraz oznaki korzystania z książki serwisowej.
 7. Weryfikacja przebiegu pojazdu, której można dokonać w autoryzowanym serwisie konkretnej marki.

Samochody z Niemiec cieszą się dużą popularnością wśród polskich kierowców. Konieczność regularnych kontroli aut u naszych sąsiadów i przeświadczenie o ich dobrej kondycji technicznej są powodem, że handel używanymi niemieckimi pojazdami kwitnie. Rzeczywistość dowodzi, że sprawdzenie VIN jest niezbędne, aby później uniknąć przykrych niespodzianek i rozczarowań.

Load More Related Articles
Load More By Stefan Nowak
 • Akcyza za samochód

  Akcyza za samochód

  Akcyza, a właściwie podatek akcyzowy to opłata, która dotyczy wybranych towarów oraz usług…
 • jak wypowiedzieć OC

  Wypowiedzenie umowy OC

  Każdy kierowca ma świadomość istnienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Każdy wie, co ono d…
 • Poradnik kupno samochodu

  Kupno samochodu używanego: poradnik

  Posiadanie własnego samochodu osobowego jest w obecnych czasach niezwykle istotną kwestią.…
Load More In Kupno samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Co grozi za rozmowę przez telefon przez kierowcę? Jaki mandat?

Telefon komórkowy stał się urządzeniem które niejako wniknęło w naszą codzienną rzeczywist…