Ile kosztuje nabicie klimatyzacji w samochodzie?

Nabicie klimatyzacji cena
Porady

Jeszcze do niedawna klimatyzacja samochodowa uważana była za element wyposażenia samochodu z klasy premium. Możliwość jeżdżenia nawet w największym upale w przyjemnie schłodzonym samochodzie, było czymś, czego pożądali wszyscy kierowcy. Czasy się jednak zmieniły i obecnie klimatyzacja jest takim samym standardowym wyposażeniem jak przykładowo pasy bezpieczeństwa. W związku z tą powszechnością narodził się inny problem, czyli konieczność dbania o klimatyzacje. Szczególnie dotyczy to jej napełniania i odgrzybiania. Jaki jest jednak koszt nabicia klimatyzacji?

Nabicie klimatyzacji cena

Wczesna wiosna jest idealnym momentem na to, aby poszukać zakładu serwisującego układy klimatyzacji i przeprowadzające w nich odpowiednie prace konserwujące. Chodzi oczywiście o nabicie klimy, lecz również o to, aby klimatyzację odpowiednio odgrzybić. A nie da się ukryć tego, że ogromny wpływ na to, jaki zakład się wybierze, będzie miał koszt napełnienia klimatyzacji i przeprowadzenie odgrzybiania.

Podczas szukania odpowiedniego miejsca na przeprowadzenie takich prac serwisowych, nie można z góry powiedzieć, że gdy przeprowadza się nabijanie klimatyzacji cena może być niska lub wysoka. Kwota zależy bowiem w głównej mierze od tego, jaki posiada się samochód. Na koszt nabicia klimatyzacji i jej odgrzybienia składa się w głównej mierze ilość użytego do tego środka czyszczącego oraz czynnika chłodniczego. Im auto jest większe, tym środków tych zużyje się oczywiście więcej. Jak to jednak przedstawia się ogólnie? Głównie do nabijania klimatyzacji używa się czynnika o nazwie R134A. Cena nabicia klimatyzacji takim środkiem to około 100 złotych za 300 gramów. I jest to ilość, która wystarcza do większości samochodów. Każde dodatkowe 100 gramów to już w zależności od konkretnego warsztatu dodatkowo około 50 złotych. Ostatnimi czasy jednak na rynku sprzedawany jest nowy czynniki o nazwie R1234yf, którego butla kosztuje aż 7 tysięcy złotych, podczas gdy ta sama butla starego czynnika kosztowała zaledwie 3 tysiące złotych. Jak więc można się domyślić, ma to swoje odbicie w cenie nabicia klimatyzacji.

Okresowe używanie klimatyzacji

Powszechnie przyjęło się sądzić, że klimatyzacja powinna być używana jedynie podczas lata, gdy służy do schładzania kabiny auta. Jest to ogromny błąd, który prowadzi do licznych usterek układu klimatyzacji, a nawet do powstawania nieszczelności, które oczywiście powodować będą ulatnianie się drogocennego czynnika chłodzącego. Wynika to oczywiście z faktu, że elementy mechaniczne klimatyzacji, które nie działają, zaczynają się psuć. Chodzi tu bowiem o brak ich odpowiedniego smarowania i tym samym nieumyślne zaniechanie konserwowania. Najczęściej w wyniku takich zaniedbań awarii ulegają elementy gumowe, których sparcenie powoduje powstawanie nieszczelności. Da się jednak tego bardzo łatwo uniknąć. Okazuje się bowiem, że wystarczy tylko raz na tydzień uruchomić na kilkanaście minut klimatyzacje, aby wszystkie jej elementy ruchome i gumowe zostały w odpowiedni sposób nasmarowane. Z tego powodu, nawet podczas zimy warto uruchomić klimatyzacje. Tym bardziej że jest ona idealnym narzędziem do walki z parującymi szybami. Skutkiem ubocznym stosowania klimatyzacji w zimie, jest osuszanie powietrza, co pozwala w ciągu kilku chwil usunąć całkowicie parę z szyb.

Coroczny przegląd

Nawet jeśli regularnie używa się klimatyzacji na kilka chwil, czy też przeprowadza odgrzybianie i uzupełnianie czynnika, to, tak czy inaczej, minimum raz do roku powinno się przeprowadzić kontrolny przegląd stanu klimatyzacji. Kontroli powinny zostać poddane nie tylko elementy mechaniczne, jak i gumowe, ale też specjalny filtr klimatyzacji, czy też sprężarka klimatyzacji.

Przyjmuje się, że jeśli klimatyzacja użytkowana jest w sposób odpowiedni i nie sprawia żadnego kłopotu, to taki przegląd powinno się przeprowadzić najlepiej w zimie. Będzie to termin wygodny i komfortowy, ponieważ, tak czy inaczej, klimatyzacja nie jest wtedy niezbędna do jazdy autem, więc jej ewentualna awaria lub naprawa nie wpłynie na komfort. Warto jednak o to dbać, ponieważ koszt nabicia klimatyzacji, czy też odgrzybiania, a nawet regularne prace serwisowe, są znacznie tańsze niż naprawianie wynikających z zaniedbań awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *