Jak rozpoznać agreswynego kierowcę na drodze ?

Artykuły

Amerykańscy psychologowie doszli do wniosku, że kierowcy ozdabiający swoje pojazdy naklejkami, końcówkami tłumika, indywidualnymi tablicami, zachowują się często na drodze bardziej agresywnie (chociaż nie jest to regułą i mogą poruszać się także eleganckimi, drogimi autami, bowiem dużą rolę odgrywa tutaj charakter).

Wyniki potwierdzają to co jest oczywiste i bez badań – 90 procent agresywnych kierowców to mężczyźni, a przedział wiekowy kierowców, którzy zostali uznani za najbardziej agresywnych na drodze, to od 25 do 44 lat. Ciekawa jest także zauważalna tendencja w ostatnim czasie do agresywnych zachowań za kierownicą również wśród pań.

Jak się objawia owa agresja?

Do agresywnych zachowań zaliczyć można przede wszystkim zbyt szybka jazdę, niepotrzebnie ostre ruszanie na światłach, albo w najwyższym stopniu irytująca jazdę za blisko innych pojazdów i niesygnalizowane wcześniej oraz przy okazji niebezpieczne zmiany pasów ruchu. Kierowca agresywny ignoruje często sygnalizację świetlną, zaś ich nieprzewidywalne zachowania mogą być zauważalne nawet podczas jazdy w korku ulicznym, w czasie jazdy drogami remontowanymi, tam gdzie występują utrudnienia albo zmiany w oznakowaniu. Poza tym doliczyć do tego należy jazdę na trasie do pracy, albo powrotów z urlopu.

Jak powinniśmy się zachować kiedy już przytrafi nam się spotkanie agresywnego kierowcy?

Kiedy jesteśmy świadkiem takich dziki zachowań bardzo wskazane jest zachowanie maksymalnego spokoju. Nie dajmy się sprowokować i zjedźmy jemu z drogi. Pamiętajmy, że nie powinniśmy go wyprzedzać, nie ścigać się ani nie blokować mu miejsca na drodze. Lepiej unikać kontaktu wzrokowego, który może zdenerwować. Ignorujmy agresywne gesty, i po prostu nie odpowiadajmy na nie. Poza tym, widząc agresywne zachowanie na drodze, powinniśmy wezwać policję ( nie zawsze zareaguje niestety, o czym miałam okazję się przekonać, ale możecie spróbować). Na pewno nie powinniśmy dawać samemu nauczki takiemu nieprzewidywalnemu, niezrównoważonemu kierowcy. Kiedy ktoś się jemu narazi, może doprowadzić do sytuacji, w której sprowokuje innego kierowcę żeby ten wysiadł z samochodu ( na światłach na przykład) i może dojść do bijatyki, lub nawet złośliwego zarysowania pojazdu. Agresywni kierowcy przeważnie są niezrównoważeni dlatego nie dajmy się wciągnąć w ich gierki.

Może się zdarzyć tak, że sami podejrzewamy, lub nas podejrzewają, że wykazujemy opisane wyżej zachowania, które cechują agresywnego kierowcę, jeżeli tak jest, powinniśmy starać się nie doprowadzać do sytuacji, w której czujemy się sprowokowanie do tego by jechać w sposób daleki od bezpiecznego. Powinniśmy skupić się na prowadzeniu samochodu. Jeżeli czujemy się poirytowanie, powinniśmy wprowadzić się w dobry nastrój, np. włączając łagodna muzykę. Na niekorzyść nerwowych osób zawsze działa pośpiech, więc odpowiednio wcześniej wyruszmy i zaplanujmy także drogi alternatywne, a to pozwoli nam uniknąć stresujących korków. Pamiętajmy, by nie rozmawiać w samochodzie przez telefon i nie szukać nerwowo czegoś w torebce.

A.M.H

3 thoughts on “Jak rozpoznać agreswynego kierowcę na drodze ?

  1. Dobrą opcją jest montaż videorejestratorów. W razie stłuczki to świetny dowód w sprawie. Rosjanie się już o tym przekonali – na YT możemy znaleźć tysiące filmików nagranych za ich pomocą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *