Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Porady

Kiedy kupimy własne, wymarzone auto, często odczuwamy strach przed jego stratą. Strach ten jest pewnie potęgowany przez historie o amatorach cudzej własności, którzy krążą jak sępy, a ich preferencje ciągle się zmieniają. Nasuwa się więc pytanie nasze auto przed kradzieżą? Jakie systemu producenci stosują najczęściej?

Zabezpieczenie, które jest montowane seryjnie to immobiliser, włącza się automatycznie zaraz po tym, gdy wyłączymy silnik w pozycję „0”, natychmiast kiedy drzwi zostaną otwarte. Jak to działa? Zablokowane są trzy kluczowe dla pracy motoru obwody, a więc – podawanie paliwa, zapłon oraz rozrusznik. Jak wygląda odblokowanie urządzenia? Wystarczy wprowadzić odpowiedni kod do kluczyka. Poza tym, następnym najczęstszym wyposażeniem dodatkowym jest z pewnością autoalarm. Jeśli ma on bardziej zaawansowaną formę, jest możliwość by kierowca został poinformowany o zagrożeniu, za pomocą fal radiowych albo nawet wysłaniem informacji na telefon. Poza tym autoalarm działa w taki sposób, że powinien sam się wyłączyć kiedy mamy zamiar wsiadać do samochodu, z tego powodu do autoalarmu najczęściej dołączany jest pilot. Kiedy naciśniemy przycisk w pilocie, wyłączymy autoalarm, i tym samym będziemy mogli skorzystać z naszego auta. Najnowsze autoalarmy korzystają z dynamicznie generowanego kodu. Znaczy to, że kod, jaki jest wysyłany przez pilot, który wyłącza alarm za każdym razem jest inny. Ma to zapewnić bezpieczeństwo przed tym, by ewentualnie złodzieje mogli przechwycić kod, który wysyłany jest droga radiową. Dysponuje on systemem czujników, które wbudowano w samochód, natomiast nie wykrywa ruchów wewnątrz auta. W modelach bardziej zaawansowanych reagują nawet na nienaturalny ruch karoserii. Wtedy jest uruchamiane światło oraz syrena. Autoalarm współpracuje często z immobiliserem, natomiast jeśli zostaniemy napadnięci, funkcję tę możemy aktywować za pomocą przycisku. Złodziej nie ma wtedy szans daleko odjechać, gdyż po jakimś czasie autoalarm włączy immobiliser, który spowoduje unieruchomienie samochodu.

Oczywiście niestety, każde zabezpieczenie można złamać, jednak ważny jest czas na jego rozpracowanie. Dlatego właśnie im więcej antykradzieżowych rozwiązań zostanie zastosowanych w naszym aucie, w tym większym stopniu możemy zapobiec kradzieży, ponieważ złodziej po kilkunastu próbach złamania alarmu, złodziej po prostu się zniechęci, albo ktoś zauważy to zdarzenie i wezwie policję.

Kradzież auta

W roku 2012 ukradzionych zostało samochodów za łączną kwotę 521 mln zł, a więc o 12 mln więcej niż w roku poprzednim. Policyjne statystyki mówią o tym, że najmniej bezpiecznie jest pod tym względem w województwach: łódzkim i dolnośląskim. Liczba kradzieży spadła o trochę ponad dwa procent w poprzednim roku, to jednak wartość poniesionych przez kierowców strat wzrosła. Ukradzionych zostało 15 849 pojazdów, natomiast najbardziej pożądanymi samochodami były Volkswageny Passaty, Audi A4, Volkswageny Golfy. W województwach łódzkim i dolnośląskim , zagrożonych kradzieżą jest 67 i 56 osób na każde 100 tysięcy mieszkańców. Według danych statystycznych, województwo podkarpackie jest najbezpieczniejszym regionem w Polsce, tam na 100 tysięcy mieszkańców jest zagrożonych 6 osób.

Użyj blokady kradzieżowej

Blokada antykradzieżowa to mechaniczne zabezpieczenie naszego pojazdu przed złodziejami. Oto kilka przykładów:

Blokada kierownicy – jest bardzo popularnym urządzeniem mechanicznym, którego zadaniem jest uniemożliwienie kręcenia kołem kierownicy. Można ją zakupić już za mniej więcej 50 – 70 zł. Montowana jest bezpośrednio na kierownicy albo łączy się ją koło kierownicy z pedałem sprzęgła. Blokady mogą różnic się rodzajami zamków, jakością zastosowanych materiałów itd. Istnieje jedna cecha, która łączy wszystkie blokady – tutaj możemy być nieco zaskoczeni – chodzi o nieskuteczność, nie stanowią one przeszkody dla złodziei… Jeśli nie uda się blokady otworzyć albo przeciąć, można przecież zawsze przeciąć kierownicę, w podsumowaniu można napisać, że szkoda pieniędzy na takie zabezpieczenie.

Blokada pedałów – inny sposób zabezpieczenia naszego pojazdu przed kradzieżą to połączenie pedałów hamulca i sprzęgła. Tym sposobem uniemożliwiamy włączenie biegu po uruchomieniu auta. I tak, jeśli blokadę wykonano z dobrej jakości materiału, może ocalić to zabezpieczenie nasze auto, bowiem pod kierownicą nie ma zbyt wiele miejsca i zdecydowanie słabe jest dojście z piłą..Blokada ta nie jest bez wad, jej największą wada jest sposób zakładania – zająć może kilka minut i wymaga schylania 🙂

Blokada skrzyni biegów – ten rodzaj blokady ma za zadanie uniemożliwienie zmiany biegów, co jak wiadomo nie daje możliwości by jechać autem normalnie i oczywiście utrudnia również wciągnięcie samochodu na lawetę. W tym przypadku stosowane są liczne rozwiązania techniczne. Blokady najprostsze montuje się nad tunelem, więc w tym przypadku wystarczy, że lewarek zmiany biegów zostanie odcięty i już jest możliwość spokojnego wyjazdu..naszym autem.

Nowsze blokady montuje się wewnątrz tunelu i takie są na pewno większym utrudnieniem dla złodzieja. Najnowsze rozwiązanie to blokady elektryczno-mechaniczne, w których zamknięcie skrzyni biegów sterowane jest tak jak w przypadku alarmu – za pomocą pilota. Takie blokady – elektryczno-mechaniczne. Są zadecydowanie najskuteczniejsze.

Gdzie najlepiej zamontować blokadę?

Tak jak w przypadku alarmu, by zamontować blokadę powinniśmy udać się do licencjonowanego punktu serwisowego. Zwróćmy baczną uwagę na to, jak wygląda ów warsztat, złodzieje samochodów dość specyficznie wyglądają. Jeśli przywita nas młodzieniec ubrany w dres, jest obwieszony złotem i oparty o BMW przeważnie czarne, choć może też być Audi, toczy przyjacielskie pogawędki z mechanikami, fachowcami, czy monterami, najlepiej będzie zrezygnować i poszukać innego warsztatu.

Która z blokad będzie najlepsza?

Zdecydowanie potwierdza się stara zasada – najlepsze rozwiązania są najdroższe. Nie montujmy blokad na kierownicę, gdyż są one za mało skuteczne, więc po prostu nie opłaca się to nam. Rozsądniej będzie zamontować jedną blokadę, która jest droższa niż dwie tańsze. Polecane są szczególnie, montowane wewnątrz tunelu – blokady skrzyni biegów, a jeśli mamy chwile na to by założyć blokadę na pedały, to na pewno warto posiadać także i takie zabezpieczenie.

Niestety statystyki nie są optymistyczne, dlatego powinniśmy wcześniej pomyśleć o tym jak najlepiej ochronić samochód. Wybierajmy bezpieczne parkingi, albo stosujmy wspomniane wyżej zabezpieczenia. Pomyślmy także o tym, by zminimalizować straty, kiedy nie uda się nam uniknąć kradzieży, zdecydowanie najlepszym wyjściem będzie wykup autocasco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *