Jak zmierzyć rozstaw śrub?

Jak zmierzyć rozstaw śrub?
Porady

Nie każdy jest profesjonalistą i nie każdy wie, jak prawidłowo zabrać się do zmierzenia rozstawu śrub, a czasami jest to niezbędne, aby móc zdobyć jakiekolwiek pojęcie odnośnie felg w posiadanym samochodzie. Być może w takiej sytuacji profesjonalizm wcale nie jest wymagany, jednakże warto wiedzieć na ten temat odrobinę więcej, niż nic.

Czym są rozstawy śrub?

Na forach internetowych bardzo często można znaleźć wątki obejmujące wątpliwości związane z prawdziwym znaczeniem wyrażenia „rozstaw śrub”. W branży motoryzacyjnej powinno być dosyć oczywiste, jednakże nie zawsze dla wszystkich takie jest. Prawidłowa definicja rozstawy śrub to parametr, który decyduje o prawidłowym doborze i montażu felg w naszym samochodzie. Rozstawa podawana jest w milimetrach, które określają średnicę nakrętki oraz ilość otworów, które są naniesione na felgę. Jeżeli zamierzamy wymienić w naszym samochodzie felgi, warto zmierzyć taki rozstaw u nas.

Narzędzie do zmierzenia rozstawu śrub

W całym przedsięwzięciu najważniejsze są precyzja i cierpliwość, bez której żadne mierzenie nie będzie możliwe. Warto też posiadać narzędzie, które będzie w stanie podać nam właśnie precyzyjny wynik, co do którego nie będziemy mieć żadnych wątpliwości. Takim narzędziem jest suwmiarka.

Suwmiarka to zdecydowanie najbardziej precyzyjne i jednocześnie najprostsze narzędzie służące do pomiarów. Dzięki temu, że jest łatwa w obsłudze i powszechna, nietrudno jest popaść w rutynę i popełnić błędy uniemożliwiające otrzymanie poprawnego pomiaru. Jeden z tych błędów nazwany został błąd Abbego i oznacza on, że oś pomiaru oddalony jest od osi przyrządowej. Drugi błąd dotycz skali, która może się odginać w dwóch kierunkach. Ważną kwestią jest też jakość narzędzia – jeśli dokładność jego wykonania będzie zbyt mała, to mierzenie małych otworów przy użyciu krawędziowych szczęk nie będzie w stanie być tak dokładne, jakbyśmy tego oczekiwali.

Wspomniane błędy mają swoje źródło w budowie narzędzia, można jednak pomylić się również w kwestii odczytu, takie jak na przykład zła rozdzielczość w narzędziach cyfrowych. Ostatnią grupą są błędy związane warunkami w trakcie pomiaru, które mogą wynikać ze zbyt dużej różnicy temperatur między mierzonym detalem, a suwmiarką.

Jak zmierzyć rozstaw śrub w feldze?

Stosując suwmiarkę jesteśmy w stanie otrzymać wynik co do dziesiątej milimetra. Używając jej więc do zmierzenia średnicy nakrętki śruby otrzymamy to, czego oczekujemy. Wystarczy dopasować szczęki do mierzonego elementu, aby otrzymać od razu potrzebny nam wynik.

Kolejnym krokiem jest zmierzenie odległości między wewnętrznymi krawędziami otworów i dodanie średnicy otworu – w ten sposób otrzymamy nasze odległości. Innym sposobem jest zmierzenie odległości między wewnętrzną krawędzią otworu, a zewnętrzną drugiego otworu, dzięki czemu powinniśmy otrzymać ten sam wynik. Są to sposoby mierzenia w wypadku, gdy liczba śrub jest parzysta.

W przypadku, gdy otworów jest na przykład pięć, metoda musi się różnić. Po zmierzeniu średnicy nakrętki śruby mierzymy średnicę otworu między nimi. Następnie mierzymy odległość między otworami. Kolejnym krokiem jest dodanie do siebie średnicy nakrętki i otworu mocowania oraz dodanie do wyniku odległości miedzy dwoma otworami pomnożoną przez dwa.

Warto zadanie to wykonać na spokojnie, aby nie mieć wątpliwości co do wyniku. Używanie suwmiarki jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, które powinniśmy wybrać. Niewprawne oko nie jest w stanie wykonać zadania tak, jak powinno być wykonane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *