Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w Polsce?

Ilość alkoholu
Prawo drogowe

Niestety, ciągle słyszy się w telewizji informacje o wypadkach, których uczestnikami są kierowcy po spożyciu alkoholu. Mimo, iż prasa, telewizja czy internet ostrzegają, by nie siadać za kierownicą po kieliszku, dalej znajdują się nieodpowiedzialni kierowcy, w których przekonaniu tkwi, iż jedno piwo nie sprawi, że czujemy się pijani. Jak to jest w Polsce z dopuszczalną ilością alkoholu? Co nam grozi za „wynik” w badaniu alkomatem?

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu?

Ten fakt reguluje Kodeks Karny w artykule 115 w paragrafie 16 Ustawodawca jasno określa tu, iż stan po spożyciu alkoholu to sytuacja, w której kierowca posiada od 0,1 mg/l do 0,25 mg/l, czyli od 0,2‰ do 0,5‰ we krwi. Kierowca posiadając już te promile dopuszcza się wykroczenia. Próg trzeźwości to 0,19‰, a wartość 0,2‰ jest także określana mianem wykroczenia. Sytuacja wygląda inaczej, gdy kierowca posiada już znacznie większy wynik na badaniu. I tak w przypadku, gdy badanie alkomatem wskazuje więcej niż 0,25 mg/l, czyli 0,5‰, to stan kierowcy określany jest jako nietrzeźwy. W tym wypadku mamy do czynienia bezapelacyjnie z przestępstwem.

Sankcje

Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek dawce alkoholu, która jest dopuszczalna dla kierowców. W momencie, gdy kierowca wsiada za kierownicę po spożyciu choć najmniejszej dawki alkoholu naraża się na popełnienie wykroczenia lub przestępstwa, czego konsekwencją są wysokie kary. Kary, które grożą kierowcy to choćby kara grzywny, kara ograniczenia wolności a nawet dożywotni zakaz jazdy samochodem. Czy warto więc ryzykować dla jednego kieliszka? A jeśli musimy już się napić, czy nie lepiej wrócić autobusem lub innymi środkami transportu, niekoniecznie samemu prowadząc pojazd.

Podsumowując, każdy wynik (nawet ten najmniejszy) wykazany przez alkomat to stan, w którym nie powinniśmy wsiadać za kółko. Narażamy nie tylko swoje życie, ale i innych uczestników drogi. Zastanówmy się kilka razy nawet, gdy dzień wcześniej spożywaliśmy alkohol, czy we krwi nie posiadamy procentów. Nie ryzykujmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *