Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta?

ArtykułyPorady

Do kalendarzowej wiosny zostało kilkanaście dni, a ponieważ tegoroczna zima jest łagodna na drogach pojawili się już rowerzyści. Jakie są ich prawa i obowiązki? Na drogach nie brakuje sytuacji, w których mają miejsce konflikty na linii kierowca – rowerzysta.

Rowerzysta może jeździć w słuchawkach.

Choćby nie wiem jak głupie, bezmyślne i ryzykowne może nam się to wydawać, poruszanie się w słuchawkach na rowerze formalnie nie jest zabronione przez przepisy. Kierujący jednośladem nie otrzyma więc mandatu. Z punktu widzenia bezpieczeństwa to duże ryzyko, gdyż rowerzysta może nie usłyszeć zbliżającego się pojazdu lub klaksonu.

Rowerzysta może przeciskać się w korku.

Rowerzysta o ile nie najeżdża na linię ciągłą i nie zahacza o inne pojazdy, z punktu widzenia przepisów ruchu drogowego – ma prawo w taki sposób się poruszać. Wyprzedzanie i omijanie samochodów w ramach jednego pasa ruchu jest dopuszczalne. Oczywiście ten rodzaj jazdy denerwuje sporą grupę kierowców, gdyż w czasie lawirowania między samochodami rowerzysta może zostać po prostu niezauważony i potrącony, a w takiej sytuacji winnym będzie – kierowca samochodu…

Rowerzysta ma pierwszeństwo przed autem, które skręca.

Kierowca, który skręca w drogę poprzeczną nie może zapomnieć o obowiązku przepuszczenia rowerzystów, którzy przecinają mu drogę (czyli poruszają się na wprost). W takim przypadku, nie ma żadnego znaczenia, czy rowerzysta porusza się po chodniku, czy po ścieżce. I tak, w przypadku ewentualnego zderzenia z cyklistą znowu – winnym zdarzenia będzie kierowca, gdyż nie ustąpił pierwszeństwa.

Rowerzysta w niektórych sytuacjach może jeździć po chodniku.

Cyklista może poruszać się po chodniku jeżeli – opiekuje się dzieckiem na rowerze (do 10 lat), warunki pogodowe mogą zagrażać bezpieczeństwu cyklisty (ulewa, gołoledź, silny wiatr, śnieg). prędkość dozwolona na drodze jest większa niż 50 km/h, zaś chodnik ma przynajmniej dwa metry szerokości. Oznacza to, że nie w każdym przypadku musi on tamować ruch na jezdni.

Cyklista nie może poruszać się na drodze szybkiego ruchu.

Rowerzysta nie może jeździć na drodze ekspresowej lub autostradzie, o czym zresztą informują znaki drogowe. Poruszanie się pasem awaryjnym lub poboczem również jest niedozwolone. Grozi za to mandat w wysokości 250 zł.

Rowerzysta ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów.

Jeżeli takowa droga istnieje, lub została wyznaczona dla kierunku w którym porusza się cyklista musi z niej korzystać. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 50 zł.

Cykliście nie wolno jeździć po przejściu dla pieszych.

Tego rowerzyści bardzo nie lubią i notorycznie łamią ów nakaz. Rowerzysta ma obowiązek z roweru zsiąść i przeprowadzić go, a jeżeli ma wielkie pragnienie jazdy – poszukać przejazdu, który przeznaczony jest dla rowerów.

Rower musi posiadać oświetlenie, które w ciemnościach należy wykorzystywać.

Rower, który porusza się nocna porą lub w tunelu musi być oświetlony. Przepisy jasno określają, ze rower ma być wyposażony w lampę z przodu – światło żółte albo białe i z tyłu – światło czerwone, a także odblask z tyłu. Jeżeli w ciągu dnia widoczność jest normalna, światła nie muszą być włączone, czy nawet zamontowane.

2 thoughts on “Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta?

  1. Niestety dość wyraźnie brakuje komunikacji na co dzień na linii kierowcy – rowerzyści. Zamiast sobie ułatwiać wspólne użytkowanie dróg to sobie przeszkadzamy. Nie raz jechałem sobie rowerem maksymalnie zbliżony do prawej krawędzi i kierowcy trąbili na mnie bez większego powodu. Inna sprawa, że czasem faktycznie sami rowerzyści czują się na drogach jak tzw. „święte krowy” i nawet nie zwrócą uwagi, czy dookoła ich znajduje się samochód, a kto ma lepszy zasięg widzenia – kierowca roweru, czy samochodu? Tego nie muszę tłumaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *