Jakie przepisy ruchu drogowego obowiązują w Egipcie?

Artykuły

W Egipcie aby przebywać legalnie potrzebna jest nam wiza turystyczna, którą możemy wyrobić na lotnisku po zapłaceniu 15 dolarów lub w Ambasadzie Egiptu. Pierwsza możliwość skierowana jest jedynie do turystów indywidualnych i uprawnia do pobytu w tym kraju trzydziestodniowego. Ważność naszego paszportu musi wynosić jeszcze przynajmniej pół roku dłużej niż planowany okres pobytu. Wiza turystyczna jest podstawą do tego abyśmy mogli wystąpić o wizę, która umożliwi nam podjęcie pracy lub nauki.

egipt
źródło: sxc.hu

W Egipcie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy, zaś na drogach spotkamy się z ruchem prawostronnym. Poza terenem zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi 90 km/h, zaś na autostradach i drogach szybkiego ruchu przeważnie spotkać się można z ograniczeniem, które wynosi do 100 km/h. W Egipcie 47 500 km dróg są to drogi asfaltowe, natomiast reszta – niespełna 20 000 km to drogi polne, które cieszą się złą sławą i należą do najbardziej niebezpiecznych dróg świata. Jeżeli chodzi o autostrady to są one płatne, a pomiędzy najważniejszymi ośrodkami przeprowadzone zostały czteropasmowe drogi szybkiego ruchu, jedna z nich to trasa, która łączy Kair z Aleksandrią.

Kto był w Egipcie ten wie, że kierowcy tam jeżdżą nieprzepisowo, zupełnie zwyczajne okazuje się być zajeżdżanie drogi bez kierunkowskazów. W przypadku gdy dojdzie do wypadku, auto jadące z tyłu, a więc my, poniesiemy i tak odpowiedzialność za taki incydent na drodze. Pamiętajmy też, że zagrożeniem jest bydło, które wybiega na drogę i piesi, którzy maja zwyczaj nagminnego chodzenia po głównych drogach.

Faktem jest, że policja często przeprowadza kontrole, więc musimy pamiętać o posiadaniu przy sobie wszystkich niezbędnych dokumentów, choćby z powodu mandatu jaki otrzymamy jeżeli o nich zapomnimy (mandat wynosi 100$). Znaków drogowych nie ma dużo, jednak jeśli już są to w dwóch językach.

Jak już wspomniałam kierowcy jeżdżą nieprzepisowo, zatem codziennością jest zajeżdżanie drogi bez kierunkowskazów.

Egipt a własne auto…

Podróżowanie po Egipcie własnym samochodem nie jest proste i wiąże się z wieloma obostrzeniami granicznymi. Władze wprowadziły zakaz wwożenia pojazdów terenowych i samochodów typu diesel, a nawet gdy posiadamy pojazd innej klasy nie możemy mieć pewności czy celnik po prostu nas nie odprawi. W takim wypadku alternatywą może być wynajęcie samochodu z wypożyczalni, która jest zdecydowanie tańsza niż w Europie. Warunki jakie musimy spełnić nie są takie straszne, wystarczy posiadać międzynarodowe prawo jazdy oraz mieć ukończone 21 lat.
Jeśli planujemy wycieczkę po drogach pustynnych, mniej uczęszczanych, najlepiej będzie podróżować w dwa samochody, albo chociaż samochodem terenowym. W tym wypadku kompan podróży to doskonała asysta w przypadku gdy spotka nasze auto awaria albo będzie trzeba odholować samochód, oczywiście zwłaszcza na odludziu. Można przed wyjazdem w podróż zaczerpnąć informacji Automobile Club of Egypt, a nawet byłoby to wskazane.

Co warto zobaczyć?

Powszechnie wiadomo, że najważniejszym ośrodkiem jest Kair, który z pewnością jest nowoczesna metropolią. W Gizie znajdują się największe egipskie zabytki, a więc trzy słynne na cały świat piramidy: Chefrena, Mykerinosa i Cheopsa. Aleksandria to drugie co do wielkości miasto Egiptu, znakomicie rozwinięte pod względem gospodarczym i także posiadające ogromnej rangi zabytki. Na całym świecie znana jest Biblioteka Aleksandryjska, w której mieścił się największy zbiór dzieł antycznego świata, a także z latarni Faros, która została zniszczona w XIV. Luksor natomiast znajduje się na południu Egiptu, a jego zabytki rozciągnięte są po obydwu stronach Nilu: Dolina Królów, Kolosy Memnona, Hatszepsut, Świątynia Luksorska, Lub Medinet Habu.


„Wesoła” jazda z egipskim taksówkarzem 🙂
źródło: YouTube.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *