Jakie są kary za nieprawidłowe wyprzedzanie?

ArtykułyPorady

Wyprzedzanie wcale nie jest takie proste, co więcej, jest to jeden z trudniejszych, a nawet bardziej wymagających manewrów jakie wykonuje kierowca podczas jazdy. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, zła ocena sytuacji, brawura i może dojść do bardzo groźnego wypadku. Jeżeli nieumiejętnie wyprzedzamy w najlepszym wypadku możemy otrzymać mandat. Czy rzeczywiście wyprzedzanie jest tak niebezpieczne? Czy może tylko kierowcy mało wiedzą o tym manewrze?

Zanim kierowca przystąpi do wyprzedzania, powinien wiedzieć o tym, że prawo nakłada na niego wiele obowiązków, które zostały stworzone po to aby ten trudny manewr nie miał swojego finału na przykład w rowie. Przepisy ogólne, które dotyczą wyprzedzania kierowcy znaleźć mogą w szóstym rozdziale Kodeksu Drogowego. Informacje w nim zawarte na pewno przydadzą się wszystkim zmotoryzowanym, nie tylko kursantom w szkołach jazdy ale także kierowcom, którzy są bardziej doświadczeni. Pamiętajmy o tym, że wiedza z zakresu ruchu drogowego powinna być odświeżana.

O czym kierowca musi na pewno pamiętać? Z pewnością o tym żeby włączyć myślenie zanim rozpocznie wyprzedzanie.. Kierowca musi mieć pewność, że ma dobrą widoczność, a także wystarczającą ilość miejsca na to by wykonać ten manewr. Poza tym należy sprawdzić czy pojazd poruszający się za nim nie rozpoczął właśnie tego samego manewru. Pamiętajmy o tym, by szczególna uwagę poświęcić pojazdowi, który mamy zamiar wyprzedzać, musimy mieć pewność, że nie sygnalizował on zmiany pasa ruchu, wyprzedzania albo kierunku jazdy. Jeżeli złamiemy te powinności możemy otrzymać mandat w wysokości 250 zł. Samochód, który rozpoczyna manewr wyprzedzania musi bezwzględnie zachować także bezpieczną odległość od pojazdu, którego wyprzedza, ale także i innych uczestników ruchu.

Według Kodeksu Drogowego pojazd mamy wyprzedzać z lewej strony, jednak od tej reguły są pewne wyjątki. Na przykład, pojazd szynowy możemy wyprzedzać jedynie z prawej strony, chyba że położenie torów nie daje możliwości takiego wyprzedzania albo wyprzedzanie odbywa się na jezdni, która jest jednokierunkowa. Jeżeli uczestnik ruchu albo pojazd sygnalizuje zamiar skrętu w lewo to również musimy wyprzedzić go z jego prawej strony. Pamiętajmy o tym, że za wyprzedzanie pojazdów ze strony, która jest niewłaściwa możemy zapłacić karę w wysokości 200 zł.

Dla przypomnienia – kierowca pojazdu, który jest wyprzedzany nie może zwiększać prędkości pojazdu, w czasie trwania manewru ani zaraz po jego zakończeniu. Za tego rodzaju wybryk, kierowcy grozi 350 zł mandatu. Pamiętajmy również o tym, że zasadniczo nie dopuszcza się wyprzedzania kiedy dojeżdżamy do wierzchołka wzniesienia, na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym, albo gdzie ruch jest kierowany, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi. Wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych zagrożone jest mandatem w wysokości 300 zł, jednak i tak najistotniejsze są kwestie bezpieczeństwa…

Jak wygląda taryfikator mandatów za niewłaściwe wyprzedzanie?

Kiedy kierowca wyprzedza na przejściu dla pieszych może otrzymać mandat w wysokości 200 zł.

Nie upewnienie się przed wyprzedzaniem czy widoczność jest odpowiednia i czy ilość miejsca jest dostateczna bez utrudniania ruchu – 250 zł.

Za wyprzedzanie w nieodpowiednim miejscu – 300 zł.

Kiedy kierowca samochodu wyprzedzanego złośliwie lub bezmyślnie zwiększa prędkość może otrzymać 350 zł kary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *