Jesienne nastroje – o tym jak na nas wpływa deszczowa pora za kółkiem…

AktualnościArtykuły

Wraz z początkiem jesieni, w czasie prowadzenia samochodu w złych warunkach pogodowych dochodzi do zaburzenia naszej percepcji, poza tym na naszą koncentrację mają wpływ oczywiście także leki, które w tym czasie zaczynamy zażywać w związku z tym, że często jesteśmy ofiarami przeziębień.

Gwałtowne spadki ciśnienia w dużym stopniu przyczyniają się do złego samopoczucia kierowców, zresztą tak naprawdę nie tylko kierowców. Pojawia się w takich chwilach senność, zmęczenie za kierownicą, a przecież są to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Niestety, jesienna aura jest wyjątkowo niesprzyjająca zwłaszcza jeżeli chodzi o postrzeganie sytuacji na drodze. Wpływ na to mają czynniki i te zewnętrzne i wewnętrzne. Do zewnętrznych czynników zaliczyć możemy – odbijające się od mokrej jezdni światło, deszcz, gnijące liście..Trudno zapomnieć o tym, że jesienią szybko zapada zmierzch, który ma swoje uroki, ale może nie za kierownicą…w czasie deszczu, wtedy naprawdę wiele może się zdarzyć i oczywiście mniej można dostrzec. Słabiej są zauważalne kolory, poza tym ludzie chyba dostosowują się do szarości na dworze, bo sami ubierają się na szaro i czarno, a to sprawia, że nie wyróżniają się na tle jezdni. Wiele czynników zakłóca percepcję kierowców, wtedy nie jest on w stanie albo za późno zauważa np. innych uczestników ruchu drogowego, albo pieszych..

Czynniki wewnętrzne wpływające na kierowcę to ograniczony dostęp albo brak dostępu do światła słonecznego, czego konsekwencja jest zniechęcenie i znużenie. Nie da się ukryć, że jesienią jesteśmy zmęczeni bardziej, chociaż przecież niedługo wcześniej byliśmy na urlopach. Senność wraz ze zmęczeniem to niebezpieczna mieszanka, na kanapie w sam raz ale u kierowcy podnosi ryzyko wypadku i z pewnością stwarza zagrożenie w ruchu drogowym. Naukowo udowodnione jest już od dawna, że człowiek czuje się znacznie lepiej kiedy może korzystać ze światła słonecznego, którego jesienią jest „jak na lekarstwo”.

Przyczyną złego samopoczucia kierowców, o czym pisałam wyżej, mogą również być gwałtowne spadki ciśnienia. Nad naszym krajem przechodzą często dwa albo nawet trzy fronty wyżowe albo niżowe, których konsekwencją są skoki ciśnienia. Wtedy właśnie dopada nas senność i zmęczenie czyli czynniki, które są jednymi z najczęstszych przyczyn wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *