Kradzież samochodu

ArtykułyPorady

Kradzieże samochodów zdarzają się niestety często, warto więc pomyśleć zawczasu o ochronie samochodu. Co możemy zrobić, by uchronić nasz samochód przed złodziejami? Wybierać bezpieczne parkingi, można także stosować rozmaite samochodowe zabezpieczenia, natomiast kiedy już dojdzie do kradzieży, by zminimalizować straty, najlepszym wyjściem było wykupienie autocasco.

W poprzednim roku w Polsce złodzieje ukradli pojazdy, których łączna wartość wynosiła – 521 mln złotych, a więc o 12 mln zł były to auta droższe niż w roku 2011. statystyki policyjne mówią o tym, że łupem złodziei padło 15 849 pojazdów, zaś ulubionymi samochodami złodziei były: Volkswagen Golf, Passat oraz Audi A4. Sprawdzono też, gdzie jest najmniej bezpiecznie…w województwie dolnośląskim oraz łódzkim.

Jak to jest z parkowaniem auta?

Wiadomo, ze to gdzie parkujemy może mieć wpływ na jego szeroko pojęte – „losy”… Nie każdy posiada dostęp do zamykanego garażu, lub zagrodzonego miejsca na parkingu przed domem, z tego powodu wielu kierowcom po prostu trudno jest uniknąć parkowania przy ulicy, a to właśnie z ulic, rok temu skradzionych zostało aż 44 procent samochodów. Parkując, pamiętajmy o tym żeby wybierać dobrze widoczne i uczęszczane miejsca i oczywiście w samochodzie nie można zostawiać wartościowych rzeczy.

Innym wyjściem z sytuacji byłoby parkowanie auta na parkingach strzeżonych. Wiadomo jednak, że ta alternatywa będzie generować, całkiem niemałe w skali roku koszty. Miesięcznie około 150 zł, rocznie może nawet przewyższyć kwotę jaka jest potrzebna na ubezpieczenie pojazdu.

Pomocna może być technika…

W tym przypadku podstawa jest na pewno autoalarm i immobiliser, którego zadaniem jest blokada uruchomienia pojazdu przez osoby, które nie są powołane do tego. Oczywiście jak to zwykle bywa, ile rodzajów zabezpieczeń, tyle możliwości złodzieje znają na ich obejście, więc ta ochrona nie za każdym razem jest skuteczna i się sprawdza w 100 procentach. Dlatego dobrze jest posłużyć się także innymi pomysłami, możliwości jest dużo – od elektronicznych i mechanicznych blokad skrzyni biegów, aż po ukryty wyłącznik pompy paliwa.

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się montowane w samochodach lokalizatory GPS, dzięki którym możliwe jest namierzenie samochodu po kradzieży. Koszt tego typu urządzenia wiąże się z wydatkiem około 300 zł.

Czy autocasco jest w ogóle przydatne?

W sytuacji kiedy dojdzie do kradzieży samochodu, a autocasco nie będzie wykupione na pewno pojawi się kłopot pokrycia kosztów wartości samochodu. W roku 2012 policja wykryła jedynie 25 procent kradzieży, zaś w pozostałych 75% przypadków tak naprawdę ostatnia deską ratunku albo był, albo mógł być ubezpieczyciel (oczywiście w zależności od tego, czy właściciel wozu posiadał polisę autocasco). Istotnie, jest tak, że posiadanie polisy AC chroni na wypadek kradzieży, jednak w przeciwieństwie do OC nie ma obowiązku posiadania jej, z tego powodu właśnie kierowcy często rezygnują z niej, w skrytości ducha licząc na to, że ich auto nie zostanie skradzione. Takie myślenie jest nieco dziwne, ponieważ AC kosztuje dużo mniej w porównaniu do rocznych opłat parkingowych, zanim podejmiemy decyzję o zakupie polisy powinniśmy zapoznać się dokładnie z zakresem ubezpieczenia AC i ceną.

Ile zazwyczaj kosztuje AC na najczęściej kradzione auto?

Można sprawdzić to na przykładzie kierowcy, rodem z Warszawy, który ma lat 30, prawo jazdy od 10 lat, zaś od lat trzech posiada AC i jeździł bez szkód. Jego samochód to Volkswagen Golf IV, 8-letni, o pojemności 1,6 l, mocy 77 kW, a jego wartość wynosi około 15 tysięcy zł. Ubezpieczenie AC kosztować będzie w tym wypadku 582 zł. Nie jest to dużo, szczególnie, że w innym towarzystwie taka sama ochrona będzie kosztować 3308 zł. Różnica, jak widać jest ogromna, dlatego zanim zakupimy powinniśmy mieć pewność, że nie przepłacimy, kiedy porównamy ceny polis u wszystkich ubezpieczycieli.

Możemy zmniejszyć także koszt AC, np. jeżeli kupimy je w pakiecie z OC. Jeżeli chodzi o AC, od ceny ważniejszy jest zakres ochrony. Badania mówią o tym, że sprawę z tego zdaje sobie siedemdziesiąt procent kierowców, którzy to ubezpieczenie kupują. Co trzeci kierowca za priorytet uznaje to jaka jest cena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *