Kredyt samochodowy – Kilka porad jak wybrać.

Porady

Kredyt samochodowy wciąż jest bardzo popularny podczas zakupu nowego lub używanego samochodu ku uciesze banków. Pomimo kryzysu na runku wciąż chcemy by status naszego życia nie malał lecz utrzymywał się na tym samym poziome, dlatego przy zmianie samochodu tak ochoczo sięgamy po kredyt. Jak zrobić to mądrze i z głową? Postaram się Wam dziś doradzić.

Banki bardzo chętnie dają kredyty dla osób prywatnych czy firm, jeśli tylko Twoje dochody znajdują się na odpowiednim poziomie pracownik banku bez problemu pomoże Ci przejść przez zawiły gąszcz biurokracji. Jednak przed zakupem czy to nowego samochodu za kilkadziesiąt tysięcy czy używanego za kilkanaście dobrze rozważ wszystkie za i przeciw.

Banki konkurują ze sobą coraz silniej oferując bardzo dobre kredyty z niskim oprocentowanie, warto dokładnie rozejrzeć się w każdej placówce przed wybraniem tego jedynego banku. Dużym plusem jest także możliwość wyboru waluty kredytu, można skorzystać z kredytu we frankach jednak trzeba pamiętać wtedy o tzw. ryzyku walutowym. Większość komisów i dealerów posiada opcje załatwienia kredytu na miejscu, jednak warto zasięgnąć „języka” gdzie indziej by wybrać najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie stać nas na duże raty, okres kredytowania można wydłużyć do 10-15 lat jednak musimy liczyć się z tym, że spłacimy samochód plus czasem duże odsetki. Jednak to już wliczone jest w kredyt, jeśli nie stać nas na gotówkę spłacamy auto w inny sposób.

Kredyt wciąż kojarzy nam się z długą i żmudną procedurą kompletowania setek papierków, jednak banki konkurują tez z firmami leasingowymi i upraszczają swoje procedury by kredyt nie kojarzył się tylko z długim okresem oczekiwania na decyzję. Dużym ułatwieniem jest także możliwość przesłania wniosku i niezbędnych dokumentów poprzez stronę internetową, cieszy się to coraz większą popularnością, jednak wciąż ostateczną umowę musimy podpisać na osobiście w banku.

Pamiętajmy, aby dowiedzieć się dokładnie jaki jest koszt całkowity zaciągnięcia kredytu, chodzi tu o opłaty manipulacyjne, prowizję, opłatę za otwarcie linii kredytowej czy rozpatrzenie wniosku. Niektóre banki świetnie na tym zarabiają, warto na to zwrócić większa uwagę. Na rynku polskim działają trzy typy banków :Pieniadze - historiapojazdu.pl

  1. Banki związane bezpośrednio z koncernami motoryzacyjnymi tzw. banki samochodowe, np. Toyota Bank.
  2. Banki, które specjalizują się w kredytach samochodowych, jednak nie są powiązane z żadną konkretną marką np. Santander Consumer.
  3. Banki detaliczne dla których kredyt samochodowy to jedna z wielu ofert placówki.

Jaki bank wybrać? Jeśli chcemy kupić konkrety model powiązany z bankiem samochodowym jest to dobra opcja, jeśli jednak chcemy inny model bank albo zaproponuje nam kiepskie warunki lub nie udzieli nam w ogóle kredytu. Czasem koncern korzysta z „promocji” na kredyt by sprzedać nam model z poprzedniego rocznika czy samochód gorzej sprzedający się. Pomimo tego, że czasem kredyt w banku samochodowym wygląda  na pierwszy rzut oka bardzo dobrze, jednak lepiej dowiedzieć się u konkurencji jaki kredyt mogą nam zaproponować.

Gdy już zakupimy samochód na kredyt wraz z bankiem stajemy się współwłaścicielami auta, bank w dowodzie rejestracyjnym dodaję stosowna adnotacje o tym fakcie,  jest to swoiste zabezpieczenie banku na wypadek nie spłacania kredytu, wówczas bank może zając auto i sprzedać je aby odwykać zaległości. Czasem takie zabezpieczenie polega na cesji na rzecz banku praw z tytułu ubezpieczenia AC lub przejęcia w depozyt karty pojazdu. Możesz znaleźć bank, który nie będzie potrzebował takich zabezpieczeń jednak kredyt staje się wtedy dużo droższy niż zwykły „zabezpieczony”.

Firmy wciąż wybierają kredyt zamiast leasingu, uzależnione to jest od ewidencji księgowej. Wszelkie koszty poniesione wraz z kredytem czyli, opłaty manipulacyjne, prowizje i wszystkie inne narzucone nam przez bank naliczane są jako koszty uzyskania przychodu. Wszelkie opłaty jakie poniesiemy do dnia otrzymania auta do użytkowania przez nas nie są kosztem tylko zwiększają wartość początkową samochodu. Odsetki od kredytu, które zostały faktycznie zapłacone można zaliczyć do  kosztów uzyskania przychodów , jeśli jednak nie zostały zapłacone jest to koszt podatkowy.

Wszystkie to jest dość zawiłe stąd wiele przedsiębiorstw wciąż decyduję się na leasing, gdzie co miesięczna rata zaliczana jest jako koszt i w rozliczeniu rocznym zmniejsza nasz podatek dochodowy.

Podsumowując wybierając kredyt warto zasięgnąć języka u znajomych, później odwiedzić wiele banków, dużo czytać i porównywać oferty by wybrać ta najkorzystniejszą dla nas lub naszej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *