Przekręcony licznik – kupno używanego samochodu

ArtykułyPorady

Na co powinniśmy uważać decydując się na kupno samochodu z ogłoszenia zamieszczonego w Internecie? Na pewno na przekręcony licznik…

Bardzo częstą bajeczką jest opowieść o tym, że na liczniku widać tylko 30 tysięcy przejechanych kilometrów, ponieważ pojazd należał do starszej pani, która jeździła nim jedynie do sklepu…Żeby bajeczka była atrakcyjniejsza sprzedawcy mówią także, że auto stało w ogrzewanym garażu..W ten sposób sprzedawcy starają się kryć najstarsze oszustwo z serii motoryzacyjnych, czyli przekręcony licznik.

Przekręcony licznikKiedyś wspomniane wyżej oszustwo dokonywane było przy pomocy wiertarki. Wiertło wcześniej w odpowiedni sposób przygotowane wprowadzano przez otworek w obudowie do mechanicznego licznika. Następnie dało się słyszeć warczenie wiertarki, a licznik w ekspresowym tempie powracał do stanu sprzed lat. Teraz ta metoda jest już przeżytkiem ponieważ liczniki nie są mechaniczne, a elektroniczne więc nieuczciwi handlarze muszą użyć odpowiedniego oprogramowania. W ogóle czasy się zmieniły i nie jest zabronione przekręcanie liczników. Taką usługę wykonuje wiele zakładów mechanicznych, jedyne czego nie wolno w tej kwestii – to kłamać, że się tego nie robiło.

Można zadać pytanie – skąd się właściwie wzięła ta plaga? Okazuje się, że w pewnym stopniu sami kupujący są temu winni, ponieważ przebieg auta jest w zasadzie jednym z głównych czynników, który bierzemy pod uwagę kupując samochód. Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska i otoMoto.pl wynika, że jest to bardzo ważne dla 75 procent kupujących, a dla 36 procent ma to znaczenie, które jest decydujące przy kupnie pojazdu. W ogóle oczekiwania mamy wielkie, np., że cena będzie niewspółmiernie niska. Należy jednak być racjonalnym. Samochód, który ma małą jednostkę napędową przejedzie przez rok około 10 tysięcy kilometrów, mocniejsza jednostka na liczniku będzie miała już około 14 tysięcy kilometrów. Szacunkowo – auta z silnikami Diesla 2.2 w ciągu roku przejadą prawie 30 tysięcy kilometrów. Jeżeli pójdziemy tym tropem dalej, okaże się, że 10 -letni samochód typu hatchback posiadający silnik benzynowy 1.7 na liczniku będzie miał prawie 140 tysięcy kilometrów. Tak więc, jeśli ktoś ma do zaoferowania pojazd, którego przebieg jest dużo mniejszy, należy to dokładnie sprawdzić. Opowieść o starszej pani jeżdżącej jedynie do sklepu, może się potwierdzić jednak nie łudźmy się, szanse na to będą niewielkie. Bardziej prawdopodobne jest to, że sprzedawca ukrywa fakt przekręcenia licznika.

Czy są jakieś sposoby żeby się przed tym ochronić?

W zasadzie sposobów jest kilka, ale i tak najlepszy jest zdrowy rozsądek oraz krytycyzm. I nawet jeśli opowieść o starszej pani przyjmiemy za prawdziwą, pamiętajmy, że samochód starzał się w tempie niewiele wolniejszym aniżeli pojazdy regularnie używane. Dobrze jest zapoznać się ze statystykami przebiegów samochodów.

Doświadczony kierowca, kiedy kupuje samochód patrzy także na dwa miejsca – na gumowe okładziny pedałów oraz poziom wytarcia na siedzeniu kierowcy. Wiadomo, że im bardziej są starte, tym dłużej i intensywniej eksploatowany był samochód. Jeżeli zaś, okładziny są zupełnie nowe oznacza to, że zostały po prostu wymienione…

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na ustalenie, czy licznik pojazdu nie został „przypadkiem” przekręcony? Odkodowanie numeru VIN pojazdu. Najłatwiej numer VIN znajdziemy oczywiście w dowodzie rejestracyjnym samochodu, na tabliczce znamionowej, jednak zdarza się i tak, że jest on wbity na jednym z trwalszych elementów auta. Kolejnym krokiem będzie zamówienie, na przykład w jednej z firm, które ogłaszają się w Internecie odszyfrowanie numeru, w ten sposób dowiemy się, jaki tak naprawdę samochód ma przebieg, czy były wypadki, ilu miał właścicieli, naprawy itd.

Poza tym na pewno warto zrobić przegląd pojazdu, choćby z tego powodu, że pojazdy, w których przebieg jest spreparowany spotyka się na rynku często. A niestety, jeśli ulegniemy takiemu oszustwo odczujemy przykre konsekwencje finansowe, szczególnie przy samochodach, których jednostką napędową jest Diesel. Kiedy bowiem kupujemy pojazd, którego przebieg wynosi 150 tysięcy kilometrów, mamy w planach pojeździć nim bez większych problemów jeszcze kilka lat i między innymi z tego powodu płacimy za takie auto więcej. Niestety szybko okazuje się, że samochód psuje się nam i ponosimy dodatkowe koszty. A wszystkie te problemy biorą się stąd, że sprzedawca chcąc jak najszybciej sprzedać auto, by oczywiście uzyskać za nie lepszą cenę, po prostu ukrył, że licznik jest przekręcony. Dlatego zanim kupimy samochód lepiej będzie dokonać przeglądu, fachowiec sprawdzi w jakiej tak naprawdę kondycji jest pojazd, który wybraliśmy.

Poza tym warto skorzystać z tabeli przebiegów, którą na przykład opracował serwis otoMoto.pl na podstawie statystyk z ponad 2 mln. Ogłoszeń. Dobrze jest się zorientować ile na liczniku może mieć auto typu kombi z motorem Diesla, a ile kabriolet z motorem benzynowym. Na rynku oczywiście można spotkać samochody, które mają wyjątkowo mały albo wyjątkowo duży przebieg, a ich właściciele mogą być uczciwymi ludźmi, więc nie należy przesadnie przywiązywać się do cyfr jakie są na liczniku i na pewno należy sprawdzić podczas przeglądu stan techniczny samochodu.

Według badań jakie przeprowadzili TNS OBOP i serwis otoMoto.pl wynika, że niemal połowa Polaków, nie trudzi się żeby sprawdzić numer VIN kiedy kupuje samochód używany.

Kiedy pojawił się numer VIN?

W 1981 roku producenci aut z całego świata, po (nie da się ukryć) niezwykle długich pertraktacjach i dyskusjach, doszli w końcu do jednego wniosku, a mianowicie – ustanowić wspólny sposób w jaki będzie się znakować wytwarzany samochód. Od tamtej chwili każde nowo powstałe auto otrzymuje coś w rodzaju literowo-liczbowej metryki. Dzięki niej pojazd można odróżnić od milionów innych, często na pierwszy rzut oka takich samych aut. Numer VIN, czyli inaczej – Vehicle Identification Number zbudowany jest z siedemnastu znaków, cyfr, a także liter. Do jego tworzenia nie są wykorzystywane I, O oraz Q, aby nie wprowadzać zamieszania i by nie myliły się z jedynkami i zerami. Osoby, które mają świadomość istnienia tego numeru mogą dowiedzieć się ciekawych rzeczy o aucie, które planują kupić lub kupili..

One thought on “Przekręcony licznik – kupno używanego samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *