Kupno samochodu używanego: poradnik

Poradnik kupno samochodu
Kupno samochodu

Posiadanie własnego samochodu osobowego jest w obecnych czasach niezwykle istotną kwestią. Chodzi tutaj już nie tylko o „dowód zamożności”, lecz wygodę, gwarantującą niejako lepszą egzystencję. Warto zadbać jednak o jakość zakupionego pojazdu, co jest jednoznaczne z wiedzą z tego zakresu. Na co zwrócić zatem uwagę, aby się nie zawieść?

Dobry samochód to sprawdzony samochód

Pisząc o wyborze samochodu używanego (nie ma znaczenia, czy to osobowego, czy jakiegokolwiek innego) należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kwestię bezpieczeństwa. Gwarantuje ona bowiem szczęśliwy i spokojny przebieg podróży, niwelując zagrożenia różnego rodzaju. Nawet małe niedopatrzenie może być bowiem przyczyną powstania usterki prowadzącej do poważnego wypadku na ulicy, włączając innych uczestników ruchu drogowego. Dokonują wyboru pojazdu, warto więc dokładnie sprawdzić go pod względem ewentualnych usterek. Dobrą praktyką jest udanie się na oględziny pojazdu z zaufanym mechanikiem.

Kupno samochodu używanego – poradnik

 1. Oględziny lakieru
  Wiele nowych posiadaczy samochodów z przebiegiem bardzo dużą miarę przykłada do stanu lakieru. Jest to istotna kwestia, zależy na wyglądzie pojazdu, jednak nie ma ona znaczenia gwarantującego długą przydatność. Z drugiej strony ciekawy wygląd oraz stan lakieru wpływają na całość. Dobrze zachowany świadczy o odpowiednim dbaniu o samochód przez poprzednich właścicieli.
 2. elemnty nadwoziaSprawdzenie elementów nadwozia
  Bolączką samochodów używanych jest przede wszystkim rdza, prowadząca do konieczności wymiany nawet dużych i kosztownych części nadwozia. Dobry samochód używany powinien być w dobrym stanie, pozbawiony rdzy. Dobrą praktyką więc jest sprawdzanie elementów nadwozia, między innymi pod względem występowania miejscowych „przegnić”, które bardzo szybko mogą po prostu odpaść. Nikt nie chciałby przecież posiadać samochodu z odpadającymi kawałkami nadwozia. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt.
 3. Sprawdzenie szyb
  Kolejną, równie istotną sprawą jest upewnienie się o możliwości szybkiego doprowadzenia świeżego powietrza do wnętrza pojazdu. Sprawdzenie szyb pod kątem prawidłowości działania oraz (co jest wręcz oczywiste) usterek jest ważne. Przyczynia się do utrzymania bezpieczeństwa podróży, umożliwiając utworzenie przewiewu w upalne dni. Jeżeli występuje problem podczas otwierania lub zamykania, obecność mechanika może okazać się zbawienna.
 4. Sprawdzenie silnika
  Sprawny samochód oznacza pojazd ze sprawną jednostką napędową. Nie ma bowiem możliwości uzyskania jakiejkolwiek prędkości, bez silnika. Przed zakupem upatrzonego egzemplarza, należy dokładnie oglądnąć silnik, również pod względem wycieków oleju oraz paliwa. Także w tej sytuacji dobrze jest mieć radę doświadczonej osoby „pod ręką”.
 5. Sprawdź wnętrze samochodu przed zakupemSprawdzenie wnętrza samochodu
  Samochód dobrej jakości to również stan wnętrza. W nim bowiem przebywa się podczas podróży, jest więc miejscem spędzania czasu. Pojazd, który posiada nie do końca zadbany „środek” jest mniej atrakcyjny, od wyglądu utrzymanego w dobrej kondycji. Warto sprawdzić tę kwestię pod względem usterek.
 6. Jazda próbna
  Nie można wręcz dokonać zakupu bez jazdy próbnej. Warto wypróbować samochód, jeżdżąc spokojnie oraz energicznie. Hamowanie, gaz do dechy i sprawność układu kierowniczego to podstawy.
 7. Sprawdzenie na stacji diagnostycznej
  Ostatnią rzeczą, jaką należy wykonywać przed zakupem pojazdu jest przegląd techniczny w stacji kontroli pojazdów. Specjaliści znajdujący się tam wyrażą swoją opinię, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję o kupnie samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *