Najlepsze sposoby na przewóz roweru samochodem

Aktualności

Pasjonaci wycieczek rowerowych wykorzystują swoje ulubione pojazdy nie tylko do jeżdżenia w okolicach zamieszkania – zabierają je też na wakacje, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Choć istnieje możliwość przewożenia dwukołowców pociągiem lub wypożyczenia ich na miejscu, więcej wygody daje spakowanie ich do samochodu. W tym wpisie poznasz kilka sposobów na bezpieczne i legalne podróżowanie autem z „rowerowym bagażem”.

Bagażnik na dach

Bagażnik

Oczywiście najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się zapakowanie rowerów do bagażnika i w ten sposób przewiezienie ich z miejsca na miejsce. Tu pojawiają się jednak pierwsze trudności, przede wszystkim przestrzenne. Jeżeli w ogóle posiadasz w aucie tak pojemny bagażnik, żeby przewozić nim rowery, to czy znajdzie się dodatkowa przestrzeń dla standardowego bagażu? ( No chyba, że dysponujesz składakiem, wtedy sprawa jest dużo prostsza)

Jeżeli jednak zdecydujesz się na tę formę transportu, oszczędzisz pieniądze, nie musząc montować dodatkowego wyposażenia na zewnątrz (o czym zaraz). Poza tym dwukołowy pojazd nie jest narażony na działanie negatywnych warunków atmosferycznych i nie zmienia gabarytów samochodu, co szczególnie istotne np. podczas przejazdu tunelami czy w leśnych terenach.

Pamiętaj o przemyśleniu tego rozwiązanie przed podróżą, żeby odpowiednio wcześnie móc jeszcze ewentualnie zmienić decyzję. Kup specjalny pokrowiec, jeśli nie chcesz brudzić roweru i wnętrza samochodu, a także zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie, żeby rama nie przemieszczała się pod wpływem jazdy.

Uchwyt na dachu

Jednym z najbardziej popularnych i najkorzystniejszych rozwiązań dla problemu transportu roweru samochodem, są specjalne uchwyty montowane na dachu. Nie warto tutaj oszczędzać i kupować produkty mało znanych producentów, których jakość może być wątpliwa. Uchwyty muszą być sprawdzone i wytrzymałe – żaden kierowca nie powinien dopuścić do sytuacji, w której jego dachowy bagaż odłącza się pod wpływem szybkiego tempa jazdy czy zahaczenia o gałąź. Jeżdżąc z bagażnikiem na dachu, pamiętaj o specyficznej wysokości samochodu i unikaj potencjalnych przeszkód oraz intensywnych wichur. Poniżej możecie zobaczyć czym to grozi:

 

Bagażnik na klapie

bagażnik na klape

 

Coraz częstszym widokiem na drogach są bagażniki na rowery montowane na tylnych klapach aut. Zwłaszcza przy autach większych gabarytowo, gdzie taka instalacja nie ograniczy widoczności czy też nie zasłoni tablic rejestracyjnych pojazdu. Rowery nie stanowią dodatkowego oporu powietrza, ale mogą blokować dostęp do bagażnika, a sam jego montaż może być nieco trudniejszy, związany między innymi ze znalezieniem odpowiedniego, dopasowanego modelu auta uchwytu.

Bagażnik na haku oraz przyczepa

Jeśli w swoim samochodzie posiadasz hak, do którego możesz podłączyć osobny bagażnik rowerowy lub nawet przyczepę to możesz pomyśleć o takim rozwiązaniu. Jest to dość droga inwestycja, ale opłacalna dla osób, które naprawdę często zabierają rowery w trasę, np. na zawody. Z jednej strony wygodnie jest odciążyć samochód i zwolnić w nim trochę miejsca, ale z drugiej ograniczamy zwrotność pojazdu, utrudniamy sobie parkowanie, zwiększamy poziom spalania. Na rynku znajduje się wiele modeli, które mogą pomieścić 3 lub 4 rowery :

fot. centrumrowerowe.pl

 

Podsumowanie

Istnieje kilka możliwości przewożenia rowerów za pomocą samochodu. Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy, należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie i stosowaniu się do przepisów ruchu drogowego.

  • Nie ograniczaj widoczności.
  • Stosuj silne i bezpieczne uchwyty.
  • Nie zasłaniaj świateł ani tablic rejestracyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *