Need for Speed: World

ArtykułyInneTesty i recenzje

Początkowa Need for Speed world był płatny w systemie play to play, jednak ku uciesze wielu graczy w tym mojej od 10 września 2010 roku gra została grą darmową. Gra jest online, gra w niej ponad 1,5 miliona ludzi z 244 krajów świata!

Przed wprowadzeniem darmowej gry obowiązywał pakiet startowy w którym gracz płacił i mógł osiągnąć 50 poziomów doświadczenia, natomiast w wersji darmowej można było osiągnąć tylko 10 poziomów. Firma Electronic Arts skończyła ze sprzedażą tych pakietów po 10 września 2010 roku.


Gra opiera się na punktach Speed boost, które można zdobywać na dwa sposoby:

1. Wysyłając sms-a lub przelew.
2. Dostępne sklepy tylko dla osób mieszkających w USA: kartę gry EA można kupić w wybranych sklepach Target, Blockbuster, ToysRus, Walmart, GameStop, 7/11, Safeway. Kartę wymienia się przez Internet na punkty Speed boost.

Wykorzystanie punktów:

1. Kupno nowych samochodów.
2. Nowe opcje tuningu swoich samochodów.
3. Dostęp do limitowanych edycji danego samochodu.
4. Powiększenie garażu na dodatkowe miejsca.
5. Kupno power-upów.
6. Kupno pakietów kart.
7. Wypożyczenie samochodu, który można sprawdzić podczas kilkudniowej jazdy próbnej.
8. Mnożniki- opcja na zwiększenie naszego poziomu oraz gotówki którą dostajemy po każym wyścigu.

W tej chwili dostępnych jest pięć opcji wyścigów:

– Tor: wyściga samochodowy w ilości okrążeń.
– Sprint: wyścig z punktu Y do punktu Z.
– Drag: wybrani gracze ścigają się ze sobą na specjalnie wybranym odcinku drogi pilnując by biegi zmieniane były przy odpowiednich obrotach.
– Drużynowa ucieczka: zespołowe działania by zgubić policję w określonym czasie i na określonym odcinku drogi.
– Ucieczka i pościg: zastąpienie policji w jeździe dziennej, gracz ucieka przed policją wyznaczoną przez siebie trasą.

Gracz znajdzie tam specjalne trasy przeznaczone tylko do wyścigów oraz połączone miasta z gier: Need for Speed : Carbon i Need for Speed: Most Wanted.

Jak rozpocząć grę?

Najpierw musicie zalogować się w witrynie Need for Speed i założyć konto, na starcie otrzymujecie możliwość stworzenia własnego kierowcy, wybrania ikony reprezentującej twojego kierowcę i kupna niepowtarzalnego samochodu. Na stracie otrzymasz pewną sumę pieniędzy potrzebną do kupna auta. Mamy opcję modyfikacji auta poprzez różne nalepki i kolory lakieru. Możemy także zamontować nowy silnik ulepszając tym samym osiągi wozu. Grając dłużej zdobywasz doświadczanie i reputację( zdobywa się ją poprzez wygrane wyścigi, unikanie pościgów policyjnych i dzięki kartom losu szczęścia) , która pozwala na odblokowanie nowych doświadczeń kierowcy i pięknych aut na licencji. Ścigając się zdobywasz także Speed bootsy czyli walutę Need for Speed. Świetną opcją jest tuning samochodowy, który jak w realnym życiu pozwala na udoskonalanie swoich samochodów. W tej grze polega on na zmianie samochodu tak by mógł on osiągać lepsze wyniki. Możemy wykorzystywać różna kombinację silników, hamulców i innych części do tego by uzyskać równowagę pomiędzy prędkością i charakterystyka prowadzenia, tak by stworzyć samochód idealnie pasujący do naszych potrzeb.

Przed rozpoczęciem tuningu warto zapoznać się z kryteriami jakimi ocenia się osiągi samochodu:
– ogólne, czyli dość ogólna charakterystyka osiągów naszego samochodu.
– prędkość maksymalna, czyli jaka prędkość może osiągnąć Twój samochód.
– przyspieszenie, czyli jak prędko samochód Twój nabiera prędkości.
– prowadzanie, czyli jak zachowuję się auto podczas pokonywania zakrętów.

Gdy klasyfikacja się już zakończy możesz instalować różne części (turbosprężarka, silnik, skrzynia biegów, opony, zawieszenie i hamulce) modyfikując tym różne podzespoły. Każda nowa część ma wpływ na twoja prędkość maksymalną, prowadzenie pojazdu i przyśpieszenie (każdym punkcie klasyfikacji). Pokazuję nam to wartość procentowa wyświetlona na ekranie, zmienia się ona po zainstalowaniu każdej nowej części. Oczywiście te wartości są różne dla każdego modelu. Nie możemy określić, że po zmianie silnika w każdym samochodzie wzrośnie wartość o 20%.

W grze samochody podzielone są na różne klasy wg. klasyfikacji osiągów:

– klasa E
– klasa D
– klasa C
– klasa B
– klasa A
– klasa S (najlepsza)

Tuning auta pozwala na przeniesienie go do wyższej klasy uzależniając to od zmiany osiągów naszego samochodu. Nowe części można zdobyć w dwojaki sposób:
1. W warsztacie tubingowym, podstawowe części kupujemy przechodząc do warsztatu prosto z ekranu kryjówki. Używamy gotówki zdobytej w grze, ceny zależne są od wysokości osiągów im lepsze tym większa jest cena.
2. Karta szczęśliwy los, czym część ma lepszą ocenę osiągów tym bardziej jest niedostępna, te możesz zdobyć poprzez losowanie. Polecam grać w rozgrywki wieloosobowe by zdobyć taką część, pojawia się ona tam zdecydowanie częściej niż w pojedynczych wyścigach.

Grę można pobrać z oficjalnej strony projektu. Konieczna jest rejestracja w serwisie.

2 thoughts on “Need for Speed: World

  1. Próbowałem swoich sił w tej grze jeszcze za czasów internetu o prędkości 256kb/s i niestety granie z takim łączem nie miało sensu, aczkolwiek domyślam się że zabawa jest super i chyba zastanowie się nad spróbowaniem swoich sił 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *