Niezbędnik kierowcy – O czym warto pamiętać kiedy mamy auto – 1/2

ArtykułyPorady

Potrzeba szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce jest tak ogromna, że w dzisiejszych czasach praktycznie każdy ma samochód. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnych czterech kółek, jesteś pewien ze o niczym nie zapomniałeś? Kupno auta to tylko pierwszy krok w morzu formalności i papierów, które trzeba załatwić. Postaram się przypomnieć Wam o wszystkim co trzeba zrobić i za co trzeba zapłacić. Mam nadzieję, że nic nie zostanie pominięte.

W ogromie zajęć i rzeczy o których trzeba pamiętać często zdarza nam się zapomnieć o tak przyziemnych sprawach jak np. przegląd samochodu. Robimy to raz w roku to po co myśleć o tym codziennie? Moim zdaniem, dobrym rozwiązaniem było by wklepanie najważniejszych dat w kalendarz w telefonie, który przypomniałby nam np. tydzień przed terminem o tym, że nasze autko musi udać się na przegląd.
Okresowe badanie techniczne jest najważniejszym punktem w kalendarzu serwisowym każdego pojazdu. Nowe samochody muszą odwiedzić stację diagnostyczną przed upływem 3 lat od momentu wyjazdu z salonu, następnie po kolejnych dwóch latach a później już co roku. Jeżeli Twoje auto posiada instalację gazową musisz robić przegląd co 12 miesięcy niezależnie od wieku Twoich 4 kółek. Łatwo sprawdzić kiedy trzeba udać się do stacji diagnostycznej. Wystarczy otworzyć dowód rejestracyjny i znajdziemy datę kolejnej diagnostyki stanu technicznego pojazdu. Co się stanie jeżeli podczas rutynowej kontroli Pan Policjant zauważy brak aktualnego przeglądu? Cóż, jeżeli będzie miły to pouczy i nakaże jak najszybciej udać się do diagnosty. Tak zdarza się jednak rzadko. W zdecydowanej większości przypadków stróż prawa zatrzyma nasz dowód rejestracyjny i napisze nam skierowanie na przegląd, który możliwy do wykonania będzie tylko i wyłącznie w okręgowej stacji kontroli pojazdów. Zatrzymany dowód jest możliwy do odebrania w wydziale komunikacji w Twoim mieście jednak tylko po okazaniu zaświadczenia o wykonanym przeglądzie, które otrzymamy w stacji diagnostycznej. Jest ono ważne 30 dni. Oprócz mandatu, za brak aktualnego przeglądu firmy ubezpieczeniowe mogą nie wypłacić nam odszkodowania z polisy autocasco. Jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC jest bezpieczne.

Mając nowe, prosto z salonu, auto mamy na nie gwarancję producenta. Aby ją zachować należy zgłaszać się do ASO na serwis gwarancyjny. Kiedy? Zależy to od indywidualnych wymagań marki. Może to być raz do roku, co dwa lata lub po pokonaniu określonego przebiegu – w zależności od tego co nastąpi szybciej. Jeśli się spóźnimy, nie będzie to miało wpływu na ewentualne bezpieczeństwo jazdy lub otrzymanie mandatu (przegląd trzeba robić niezależnie od serwisu w ASO). Ucierpieć może na tym jedynie gwarancja. Nietrzymanie terminu przeglądu gwarancyjnego to idealna wręcz okazja do odmówienia wykonania bezpłatnej naprawy nawet jeśli późniejsze kontrole wykonane były terminowo. Co zrobić, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji? Nie panikować i nie szukać na siłę pieniędzy. Mając nowe auto na użytek prywatny, przez pierwsze dwa lata zamiast gwarancji można zażądać naprawy poprzez powołanie się na niezgodność z umową jednocześnie korzystając z przepisów konsumenckich.

Co zrobić jeśli kupiliśmy używane auto, które jest zarejestrowane w innym mieście? Należy go przerejestrować w przeciągu 30 dni od daty widniejącej na umowie kupna – sprzedaży. Poprzedni właściciel auta ma dokładnie tyle samo czasu na zgłoszenie faktu iż nie jest już właścicielem tego pojazdu. Wszystkiego dokonać można w wydziale komunikacji. Żeby było śmiesznie, nie grozi nam nic za niedotrzymanie tego 30-dniowego warunku. Polskie prawo nie przewidziało kary za nieterminowe przerejestrowanie samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *