Niezbędnik kierowcy – O czym warto pamiętać kiedy mamy auto – 2/2

ArtykułyPorady

 

Wszyscy kierowcy z dużym doświadczeniem na pewno spotkali się kiedyś z Policją na drodze. Najczęstszym powodem takiego zatrzymania jest przekroczenie dozwolonej prędkości. Brzmi znajomo? Co możemy a czego nam nie wolno w przypadku otrzymania mandatu za zbyt szybką jazdę? Tak zwany mandat kredytowany daje nam 7 dni na jego zapłatę. Staje się on prawomocny z chwilą jego przyjęcia. Jeśli spóźnimy się z zapłatą pieczę  nad ściągnięciem należności przejmuje Urząd Skarbowy. Instytucja ta ma prawo do skierowania sprawy do poborcy podatkowego. Może też odliczyć należność od zwrotu podatku dochodowego, zająć część wynagrodzenia lub nawet zablokować konto bankowego. I tu moje pytanie. Czy warto użerać  się z Urzędem Skarbowym i robić sobie tyle problemów na własne życzenie? Moim zdaniem nie. Lepiej zapłacić mandat i mieć spokój albo w ogóle jeździć przepisowo i go nie otrzymać.

Kolejną rzeczą, która może być poza świadomością przeciętnego Pana Kowalskiego jest fakt iż zakup auta używanego należy zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Kiedy? Mamy na to 14 dni od daty zakupu. W  tej instytucji trzeba złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych który wynosi 2% kwoty widniejącej na umowie kupna samochodu. Niewykonanie tej czynności jest poważne. W zależności od kwoty jaka powinna być wpłacona możemy rozróżnić wykroczenie lub, co gorsza, można zostać oskarżonym o popełnienie przestępstwa karno-skarbowego. W pierwszym przypadku, jeżeli nasze lenistwo spowoduje straty dla skarbu państwa niższe niż 8000zł nasza kara może wynieść od 160 do 3200zł. Jej wysokość ustala urząd skarbowy. Można tego uniknąć jeżeli to my pierwsi zauważymy opóźnienie. Wtedy jak najszybciej trzeba uiścić opłatę, złożyć deklarację razem z tzw. czynnym żalem. Jest to pismo, w którym przepraszamy za opóźnienie i tłumaczymy dlaczego do niego doszło. W tej sytuacji naczelnik urzędu może odstąpić od nałożenia na nas kary.

Co to jest miękki dowód rejestracyjny? Jest to tymczasowy dokument wydawany na 30 dni i pozwalający nam jeździć przed otrzymaniem nowych tablic rejestracyjnych i stałego tzw. twardego dowodu. Po upływie tego terminu trzeba zgłosić się do wydziału komunikacji po nowy dokument. Auto z przekroczonym, tymczasowym pozwoleniem na jazdę jest niedopuszczone do ruchu. Za podróżowanie takim autem grozi nam mandat w wysokości do 500zł. W razie kontroli policjant może zabronić nam kontynuować jazdę.

Jak wiadomo ubezpieczenie OC jest najważniejsze. Chroni nas ono przed ogromnymi kosztami spowodowanymi podczas ewentualnego wypadku drogowego. Samochód polisę tą musi mieć zawsze. Rutynowe kontrole baz danych mogą wykazać, że nasze auto miało nawet kilkudniowy brak ubezpieczenia. Kara może zostać nałożona nawet po kilku latach i jest ona ogromna. Obecnie jest to 3200zł za samochód osobowy i 530zł za motor. Trzeba działać bardzo szybko w przypadku zauważenia braku aktualnej polisy. Chyba nikt nie chciałby pokrywać ewentualnych kosztów z własnej kieszeni. Wyobraźcie sobie płacenie renty do końca życia osobie, która ucierpiała w wypadku przez nas spowodowanym. Na szczęście, jeżeli wpłaciliśmy pierwszą ratę za polisę OC, firmy ubezpieczeniowe nie dadzą nam zapomnieć o kolejnych. Gorzej jest tylko wtedy, kiedy zastrzegliśmy możliwość automatycznego przedłużenia umowy po upływie jej terminu i zapomnieliśmy wykupić kolejnej.

Jest wiele rzeczy o których po prostu trzeba pamiętać i pod żądnym pozorem nie wolno nam o nich zapomnieć. Mając samochód najlepiej jest spisać wszystkie ważne daty do kalendarza ale tylko takiego, do którego rzeczywiście zaglądamy regularnie. W moim przypadku najlepiej sprawdzi się kalendarz w telefonie, który automatycznie przypomni mi o ważnych wydarzeniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *