Opony Zimowe w testach ADAC

AktualnościArtykułyOpony i felgiTesty i recenzje

Opony Zimowe

Sezon zimowy już blisko i dlatego każdy kierowca już teraz powinien pomyśleć o zmianie opon na stosowne do nadchodzącej pory roku. Mimo nieustających dyskusji na temat tego, czy zmieniać ogumienie na zimę, większość fachowców uważa, że zimowe opony to po prostu konieczność.

Opony na zimeZima w Polsce jest nie tylko bardzo charakterystyczna, ale z całą pewnością można powiedzieć, że również wymagająca, bowiem podczas jej trwania spotykamy się z rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. W trakcie sezonu zimowego kierowcy mogą spotkać się z długimi okresami w czasie których utrzymuje się gruba pokrywa śniegu i lodu na podłożu, gołoledzi, przejściowych, jednak bardzo niebezpiecznych momentów, w czasie których topnieje śnieg i pojawia się błoto pośniegowe, oraz częstych opadów deszczu albo deszczu ze śniegiem. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że warunki te są bardzo trudne i niebezpieczne. Z tego właśnie powodu nie powinniśmy ich lekceważyć i narażać się na ewentualne tragiczne w skutkach kolizje oraz wypadki.

Ogumienie zimowe w czasie trwania sezonu zimowego przewyższa opony letnie i całoroczne pod każdym względem. Wykonane zostało z mieszanki gumowej odpornej na niskie temperatury, która nie traci w nim elastyczności. Poza tym, bieżnik opon zimowych posiada specjalną konstrukcję, która znakomicie sprawdza się w odprowadzaniu nadmiernej ilości woda oraz błota pośniegowego. Charakterystyczny układ rowków ma za zadanie ułatwiać odprowadzanie wody, dzięki czemu samochód wyposażony w ogumienie zimowe będzie bardziej odporny na groźne zjawisko aguaplaningu. Ponadto opony zimowe mają również lepszą przyczepność na zaśnieżonych i oblodzonych nawierzchniach, ponieważ potrafią lepiej „wgryźć” się zarówno w śnieg jak i lód. Nie należy zapominać o tym, że samochód wyposażony w opony zimowe ma krótszą drogę hamowania, niż auto z oponami letnimi lub całorocznymi.

Pojawia się pytanie jak dobrać właściwie odpowiednie opony do naszego samochodu? Proces ten musi być przemyślany i dokładny. W grę wchodzi bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i innych. Dlatego nie należy dokonywać wyboru bezmyślnie i szybko.  Poszukiwania możemy rozpocząć od przejrzenia opinii innych kierowców na temat konkretnych modeli. Przykładowo podstrona opony zimowe w oponeo oferuje nam już wyselekcjonowane najlepiej oceniane modele opon wybierane przez klientów. Jeżeli jednak od relacji amatorów i zwykłych użytkowników wolimy profesjonalne recencje bardziej pomocne będą testy opon, które przeprowadzają magazyny motoryzacyjne lub renomowane organizacje, tak ja np. niemiecki automobil klub ADAC. Zajmują się testowaniem ogumienia pod wieloma względami, w rozmaitych warunkach, w taki sposób, aby możliwe było zbadanie ich parametrów, a także ocena poszczególnych właściwości. Testy tego typu są wiarygodne i na pewno można im zaufać, ponieważ przeprowadzają je bezstronne jednostki organizacyjne.

W jaki sposób przeprowadza się test opon zimowych ADAC?

Testy ADAC z powodu swojego wysokiego znaczenia rynkowego, mają bardzo duże znaczenie z punktu widzenia zwiększania bezpieczeństwa na drogach. Nie można zapominać również o tym, że wyniki tych testów będą służyć wielu kierowcom dużą pomocą w czasie wyboru nowego ogumienia. Dlatego właśnie ADAC, we współpracy z innymi europejskimi instytucjami, które zrzeszają kierowców i instytucje konsumenta, przeprowadza testy w rocznych turach blisko 2000 opon zimowych oraz letnich wielu producentów m.in Bridgestone, Continental, Vredestein czy Michelin.

Zwłaszcza w zakresie testów ogumienia zimowego to właśnie ADAC jest światowym liderem, gdyż jako jedyna instytucja zajmuje się przeprowadzaniem testów na lodzie. W tej kwestii wyniki hamowania oraz osiągów jazdy zarówno na ośnieżonej, jak i oblodzonej jezdni są najważniejsze. Takie testy wykonywane są na specjalnie przygotowanych do tego torach, a także w halach przeznaczonych do sportów zimowych. W trosce o osiągnięcie jak najbardziej miarodajnych wyników, testy przeprowadzane są także w najtrudniejszych warunkach, m.in. na przełęczach górskich.

Test opon zimowych ADAC 2013

W roku 2013 instytucja poddała testom ogumienie zimowe w rozmiarze 185/60 R15, a także 225/45 R17. Wszystkie opony sprawdzono w 18 rozmaitych kategoriach. Razem zostało przetestowanych 32 różnych modeli. W czasie testów największy nacisk kładziono na: przyczepność, trakcję, prowadzenie na oblodzonej, ośnieżonej i mokrej nawierzchni. 11 opon otrzymało ocenę „dobrą”. Wyróżnione zostały Continental ContiWinterContact TS 850 i Michelin Alpin A4, które w obydwu rozmiarach otrzymały najlepsze oceny.

Końcowa ocena ADAC jest średnią ważoną pojedynczych ocen w różnorodnych kategoriach. Jeśli jednak opona źle wypadnie w najważniejszych kategoriach takich jak: jazda na mokrej i suchej nawierzchni, na lodzie, śniegu, ścieralność, zużycie paliwa, oraz zachowanie w czasie wysokich prędkości, wtedy cała ocena zostaje zdewaluowana. A więc, jeśli konkretny model zostanie oceniony np. jako „dostateczny” albo niżej w jednej z kategorii, wtedy ocena ta zostaje podana jako końcowa.

Obydwa wybrane w teście rozmiary ogumienia są popularne i odpowiednie dla wielu samochodów, i dlatego właśnie wyniki testów ADAC pomocne są dla szerokiej grupy kierowców. Niektóre z opon, które brały udział w teście odpadły z rankingu, inne zaś wybroniły się, a nawet udało się im zabłysnąć w poszczególnych kategoriach. W oczy rzuca się fakt, że ranking opon zimowych 2013 wyłonił zwycięzców przede wszystkim ogumienie renomowanych producentów.

Przede wszystkim rzuca się w oczy fakt, że ranking opon zimowych 2013 wyłonił jako zwycięzców głównie opony renomowanych producentów.

Marka i model
185 60 15
Ocena
ogólna
Sucha
nawierzchnia
15%
Mokra
nawierzchnia
30%
Śnieg
20%
Lód
10%
Continental Wintercontact TS 850 2,0 2,4 1,9 1,9 1,9
Dunlop Winterresponse 2 2,1 2,4 1,9 1,9 2,2
Firestone Winterhawk 3 2,1 2,0 2,0 2,4 2,2
Michelin Alpin A4 2,1 2,2 2,4 2,1 2,2
Nokian WR D3 2,2 1,7 2,2 2,2 2,3
Goodyear UltraGrip 8 2,4 2,4 2,3 2,1 2,5
Semperit Speed Grip 2 2,4 2,1 2,4 2,5 2,5
Poziom hałasu
5%
Zużycie
paliwa
~10%
Zużycie
bieżnika
~10%
2,8 1,8 1,5
3,1 1,5 2,5
2,8 2,2 1,5
3,4 1,8 0,5
3,5 2,1 2,3
3,3 2,0 2,5
3,3 1,5 2,5

One thought on “Opony Zimowe w testach ADAC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *