Pijani kierowcy – policja rozpoczyna walkę

Aktualności

Policyjne podsumowanie roku 2013 informuje obywateli, że w minionym roku było mniej wypadków z udziałem pijanych kierowców i więcej kontroli trzeźwości.

Dla policji zdaje się być sprawa priorytetową eliminowanie z ruchu drogowego pijanych kierowców. Na pewno priorytet jak najbardziej słuszny. Inna kwestia pozostaje odpowiedź na pytanie – kto powoduje najwięcej wypadków drogowych?

Z każdym rokiem kontroli trzeźwości przybywa, a co za tym idzie liczba wypadków, które zostały spowodowane przez nietrzeźwych kierujących w ciągu ostatnich lat maleje. Według danych prezentowanych przez funkcjonariuszy policji wynika, że policjanci przeprowadzili prawie dziewięć milionów badań trzeźwości na kierujących samochody. W porównaniu do roku 2012 jest to o 1,5 miliona więcej badań.

Na przestrzeni ostatnich czterech lat ilość skontrolowanych osób wzrosła prawie czterokrotnie. W roku 2013 kontroli było 879 522. Owe badania przynoszą wymierne efekty, ponieważ pomimo znaczącego wzrostu liczby badań, liczba kierowców nietrzeźwych jest mniejsza. W roku 2013 policjanci zatrzymali 162 090 pijanych kierowców, dla przykładu w roku 2011183 488, natomiast w roku 2012 – 171 020.

Komenda Główna Policji ma własna teorię na temat tego, co tak naprawdę jest skuteczne w walce z pijanymi zmotoryzowanymi. Podobno jest to coraz nowocześniejszy sprzęt. Obecnie potrzeba zaledwie kilku sekund, by policjant mógł wykonać kontrolę oraz sprawdzić czy kierujący pojazdem jest trzeźwy.

To z kolei powoduje, że tylko jeden patrol prowadzący swe działania na drodze, zaledwie w ciągu jednej godziny, może sprawdzić stan trzeźwości nawet kilkuset uczestników ruchu drogowego.

Policja wielkim głosem podaje informacje o tym, że owe działania maja swoje przełożenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego… Tutaj można by spekulować…

Statystyki podają, że w roku 2013 liczba wypadków, które spowodowali nietrzeźwi zmotoryzowani , rannych i zabitych była najniższa od lat czternastu i spadła do ilości – 2101 wypadków, w których zginęło 265 osób, zaś 2726 zostało rannych. Dla porównania w roku 2000 pijani kierowcy spowodowali aż 5243 wypadki, w których śmierć poniosło 676 osób, natomiast rannych zostało 7247 osób. Rok 2009 – 3007 wypadków, ofiar śmiertelnych 333, rannych 4243.

Z pewnością nie może być akceptowane siadanie po pijanemu za kierownica samochodu, a jeżeli jesteśmy świadkami takiego zachowania powinniśmy konsekwentnie zareagować, dzięki nam może nie dojść do tragedii. Szkoda, że zabrakło owej konsekwencji kobiecie, która jechała z kierowcą w Kamieniu Pomorskim, pewnie nie doszłoby do tej tragedii. Wystarczyło zadzwonić, nawet anonimowo na numer 112. Można w ten sposób uratować komuś życie.

źródło zdjęcia:
By CostaPPPR (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *