Planowanie głowicy

Planowanie głowicy
Naprawy

Być może natknąłeś się będąc u mechanika, że przebąkuje coś o planowaniu głowicy. Planowanie głowicy, dosyć pokrętnie to brzmi. Być może nie jesteś w stanie sobie wyobrazić o co w tym wszystkim chodzi. Ale spokojnie, zaraz się dowiemy co to w ogóle oznaczy i czy jesteś w stanie zrobić to sam, oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba!

Co oznacza planowanie głowicy?

Na pierwszy rzut oka podany termin niewiele nam mówi, jednak okazuje się być bardzo ważną sprawą, kiedy mamy problem z uszczelką głowicy lub chcemy wykonać pewne innowacje w swoim samochodzie. Jak zapewne się orientujecie głowica jest jednym z tych najważniejszych elementów silnika. W głowicy możemy znaleźć kanały olejowe, następnie płyny chłodnicze czy też czujniki, które dbają o poprawne funkcjonowanie układu spalania.Głowica posiada zawory, których zadaniem jest doprowadzanie powietrza do komór spalania, natomiast odprowadzają one spaliny. Jest złączona z blokiem silnika, ważną sprawą jest szczelność tego połączenia. W przeciwnym razie z łatwością wyciekałby olej. Co za tym idzie uszczelka znajdująca się pomiędzy tymi częściami powinna precyzyjnie przylegać.

W takim razie w jakich wypadkach stosujemy proces przedstawiony w nagłówku? Planowanie głowicy- polega na wyrównaniu powierzchni głowicy za pomocą odpowiednich narzędzi- może to być szlifierka bądź frezarka. Dzięki temu szlifowaniu nasz głowica będzie miała idealny, gładki kształt. W jakim celu stosuje się te działania? Chcemy osiągnąć wyrównanie styku głowicy oraz silnika. A jakie korzyści odnosi z tego faktu silnik? Jego praca jest efektywniejsza i silnik ciszej pracuje.

Kiedy należy zastosować planowanie głowicy?

Kiedy twoja uszczelka pod głowicą wymaga wymiany, trzeba zająć się planowaniem głowicy, nie ma innego wyboru. Dlaczego możemy tak powiedzieć? Z tego powodu, że olej silnikowy nieustannie będzie wyciekał i jak zapewne wiecie będzie go trzeba wciąż i wciąż uzupełniać, co jest kosztowne. Wyciekający olej silnikowy jest również niepożądany, ponieważ niekorzystnie wpływa na środowisku naturalne. Co ciekawe, jeśli lubicie odwiedzać zabytkowe miejsca, a tam olej by wyciekał, możecie dostać solidny mandat.

Kolejną sytuacją w, której zastosujemy ten proces jest chęć obniżenia głowicy. W jakim celu to robić, może zapytacie? Szlifowanie głowicy pozwoli nam nam na zwiększenie ciśnienia sprężania paliwa i w efekcie zwiększamy moc jednostki napędowej. A co to w istocie oznacza? Tuning samochodu! Jeśli jesteś fanem takich przemian w samochodzie to zapewne planowanie głowicy prędzej czy później znajdzie zastosowanie w twoim samochodzie.

Ile to kosztuje?

Choć proces jest dosyć skomplikowany i dobrze jeśli się zajmuje specjalista, nie jest stosunkowo drogim zabiegiem. Wiele zależy od miejsca, w którym mieszkacie i od mechanika, który świadczy usługi, ale powinien to być koszt rzędu 100 złotych do 400 złotych. Jeśli chcielibyśmy jednak naprawić uszkodzoną głowicę to niestety stawka się zwiększa, ponieważ jest to koszt od 1000 złotych do 2000 złotych.

Pamiętaj o tym!

Omawiany proces jest skomplikowanym procesem, jeśli nie jesteś mechanikiem lub pasjonatom naprawiania samochodów, nie powinieneś podejmować się tego zadania. Zapewne zastanawiasz się dlaczego. Niestety nieumiejętne szlifowanie głowicy, najprawdopodobniej doprowadzi do trwałych uszkodzeń bądź też kosztownych napraw. W takiej sytuacji w efekcie, będzie więcej szkody niż pożytku i będziesz musiał podwójnie zapłacić, o ile nie jeszcze więcej. Poza tym może się zdarzyć, że ściągając głowicę, trzeba będzie również wymienić uszczelniacze i wyciągnąć zawory. Następnie planowanie głowicy w jednym wypadku można zrobić za pomocą frezarki, ale w innym wypadku trzeba będzie zastosować szlifierkę magnetyczną. W tym wypadku pozostaw sprawę w rękach zaufanego mechanika, wyjdziesz na tym na plus.

Już teraz wiesz na czym polega planowanie głowicy, chodzi o wyrównanie powierzchni głowicy, znajduje zastosowanie, kiedy to trzeba wymienić uszczelkę głowicy lub chcemy zrobić tuning naszego samochodu. Warto zapamiętać, żeby zajął się tym specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *