Przegląd samochodu na gwarancji

ArtykułyPorady

W samochodach, szczególnie tych, które mają jeszcze gwarancję nie można wszystkiego przewidzieć, na pieniądze przeliczyć też się nie da, zaś jeśli spojrzymy na kryteria opłacalności także nie będą takie same dla wszystkich. Wiadomo, że okresowe przeglądy w autoryzowanych stacjach obsługi tanie nie są. Z drugiej natomiast strony nikt nie zmusza do tego , by tam je wykonywać, nawet w czasie kiedy jeszcze auto posiada gwarancję.

Możemy zrobić to dużo taniej w innym warsztacie, zezwalają na to regulacje prawne (chodzi o dyrektywę GVO).Przegląd pojazdu, który jest wykonany w warsztacie musi być zgodny ze wszystkimi zaleceniami producenta. Dotyczy to nie tylko spełnienia czynności, które obejmuje konkretny przegląd ale i zastosowania odpowiednich części zamiennych. Pamiętajmy, że jeżeli coś „pójdzie nie tak” pożegnamy się z gwarancją producenta…

Niestety nie tylko gwarancję możemy stracić, jeśli zrezygnujemy z serwisowania samochodu w autoryzowanych stacjach. Korzyści z pewnych przywilejów mogą przyjść dopiero po kilku latach i niestety nie ma pewności, że doświadczymy ich. Nie zmienia to jednak faktu, że jeżeli decydujemy się na okresowe przeglądy gwarancyjne poza siecią ASO, zastanówmy się czy bilans zysków i strat z tym związany będzie opłacalny dla nas.

Poza siecią autoryzowanych stacji obsługi danego producenta możemy wykonywać okresowy przegląd gwarancyjny. Warunkiem podstawowym jest to, by warsztat reprezentował wysoki poziom np. warsztat, który posiada już autoryzację innej marki albo wcześniej działał w autoryzowanej sieci. Poza tym przy wyborze takiego warsztatu decydują różne czynniki, czyli np. nasze wcześniejsze doświadczenia z konkretnym serwisem lub opinie użytkowników.

Dobry warsztat da nam gwarancję tego, że spełnia odpowiednie warunki producenta i znajomość wymaganych procedur. Z pewnością wybierając warsztat nie możemy sugerować się ceną przeglądu. Przegląd musi kosztować, jest to przecież zakres określonych czynności, które mają być rzetelnie wykonane. Największą barierą dla nieautoryzowanych warsztatów będzie brak dostępów technicznych producentów innych marek. Jest to związane np. ze znajomością części, które producent pozwala stosować w okresowych przeglądach. Dodatkowo pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na przeglądy poza siecią ASO stracimy zapewne przywileje z tym związane i może jednak warto wziąć to pod uwagę.

Jeżeli przegląd gwarancyjny nie będzie wykonany zgodnie z wymaganiami jakie stawa producent, będzie to podstawa do utraty gwarancji i efekt jest taki, że za zgłoszoną naprawę gwarancyjną zapłacimy własnymi pieniędzmi. ASO ma obowiązek udowodnić, że kiepski przegląd znacząco wpłynął na tę usterkę. Przy odsprzedaży pojazdu, znaczenie może mieć fakt, nieposiadania historii serwisowej w bazie danych ASO poza tym brak samochodu w ASO uniemożliwia wykonanie mniej poważnych napraw w ramach akcji serwisowych, które to nie wymagają listowego powiadamiania właściciela auta i nie dotyczą bezpieczeństwa. Jeżeli zrezygnujemy z serwisowana samochodu w ASO oznacza to automatycznie brak możliwości przedłużenia w tej sieci gwarancji serwisowej kiedy już minie okres gwarancji producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *