Ranking najlepszych opon szosowych na lato

AktualnościOpony i felgiTesty i recenzje

Jeżeli samochodem przemierzamy setki kilometrów powinniśmy zainteresować się odpowiednimi oponami. Na co należy zwrócić uwagę, kiedy wybieramy ogumienie przeznaczone do długich podróży? Które z modeli są w stanie zapewnić nie tylko komfortową ale i bezpieczną podróż?

Ogumienie „w trasę” cechować ma trwałość, wszechstronne osiągi i krótka droga hamowania. Poza tym mają zapewnić komfort jazdy. Każdy, kto w podróży spędza dużo czasu wie, jak ważny jest komfort. Z tego powodu kierowcy wybierają ogumienie, które zapewni niski poziom hałasu. Dlatego, kiedy kupujemy opony, powinniśmy upewnić się, czy na etykiecie znajduje się stosowne oznaczenie.

Jak wiadomo, długie podróże wiążą się ze sporym kosztem paliwa. Jeżeli więc chcemy zaoszczędzić, rozsądne będzie zainwestowanie w ogumienie z niskimi oporami toczenia, dzięki którym spalanie będzie mniejsze. Poza tym ważne jest, aby bieżnik opony, która przeznaczona jest do dalekich podróży był asymetryczny. Ten wzór pozwoli odprowadzić wodę, a także zapewnić dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni. Jest to bardzo ważne, ponieważ nadchodzący sezon może przynieść nam różnorodne warunki atmosferyczne, nie chodzi tylko o wysokie temperatury, czy ostre słońce ale również przelotny deszcz, grad, czy gwałtowne burze.

Takie opony – z asymetrycznym bieżnikiem – wyróżniają się od innych dużą odporność na zużycie.

Producenci oczywiście dbają o trwałość opon, poprzez wykorzystanie specjalnych mieszanek oraz stosując technologie, dzięki którym ich zużycie nie jest tak szybkie.

Opony przeznaczone w trasę muszą sprawdzać się dobrze, nie tylko przy umiarkowanym stylu jazdy, także dynamicznym oraz na urozmaiconym terenie. Ważny w przypadku tego typu opon, jest także wysoki poziom osiągów w czasie dużych prędkości, ponieważ na drogach ekspresowych lub autostradach każdy kierowca z łatwością chce rozwijać zdecydowanie większe prędkości niż w czasie jazdy po mieście. Wiadomo, najlepszym rozwiązaniem będzie komplet opon premium znanych producentów. Jeżeli nie stać nas na tak duży wydatek można zastanowić się nad tańszymi oponami – wg mnie to z pewnością bezpieczniejsze rozwiązanie niż wyeksploatowane opony. Mimo wszystko najlepsze wyjście to kupno jednych z poniższych propozycji

Jakie są najlepsze opony na trasę według testów?

Continental ContiPremiumContact 5

Ogumienie to otrzymało najwyższą ocenę wśród użytkowników za właściwości szosowe. Poza tym jest to zdobywca i to kilkukrotny, pierwszego miejsca, a także wiele razy polecany model w testach ogumienia w roku 2012 i 2013. Również w tym modelu wpływ na bezpieczeństwo jazdy ma dwuczęściowy bieżnik. Jego wewnętrzna część umożliwia sprawnie odprowadzanie wody, natomiast zewnętrzna dba o prawidłową przyczepność na suchej nawierzchni oraz w zakrętach. Jazda, nawet przy dużych prędkościach na tych oponach jest komfortowa, poza tym dzięki zredukowanym oporom toczenia, zauważalna jest znacząca oszczędność paliwa.

Bridgestone Turanza T001

Są to najwyżej oceniane i najpopularniejsze opony z kolekcji firmy Bridgestone, które należą do specjalnej linii opon, przeznaczonych dla kierowców podróżujących poza miastem. Stanowią połączenie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, trwałości i komfortu, co potwierdzają wyniki w testach ogumienia. Kolejno w latach 2011 – 2013 w prestiżowych sprawdzianach opony te wielokrotnie zdobywały bardzo dobre noty.

Dunlop SP Sport Bluresponse

Ogumienie, które w latach 2012 – 2014 wielokrotnie trafiało na podium w testach. Technologia jaka w niej została zastosowana to – WearControl, zapewniła ona równowagę pomiędzy niskimi oporami toczenia a przyczepnością. Ten zabieg sprawił, że została wydłużona żywotność opony.

Goodyear Efficientgrip Performance

Oponę tę polecają najbardziej kierowcy, którzy pokonują długie trasy. Ogumienie to było w latach 2012 – 2013 wielokrotnym zdobywcą miejsc na podium w testach opon. Za sprawą asymetrycznego, dwuczęściowego bieżnika oponę cechuje krótka droga hamowania na mokrej i suchej nawierzchni. Dzięki czemu pojazd znakomicie zachowuje przyczepność i prowadzi się go bezpiecznie i pewnie nawet przy dużych prędkościach.

 

 

One thought on “Ranking najlepszych opon szosowych na lato

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *