Rozkodowanie VIN nie takie trudne

jak rozkodować VIN
VIN

Unikatowy numer identyfikujący dany egzemplarz samochodu to popularny numer VIN. Jego rozkodowanie pozwoli nam uzyskać wiele istotnych informacji na temat danego pojazdu. Zatem w jaki sposób rozkodować VIN?

Numer VIN to dla każdego samochodu pewnego rodzaju PESEL. Warto pamiętać, iż nie jest to nic innego jak indywidualny, a przede wszystkim przypisany do każdego pojazdu indywidualny numer. W żadnym wypadku nie może się on powtórzyć. Należy mieć świadomość, iż jest on nadawany przez producenta już w fabryce podczas procesu produkcji, zgodnie z obecnie obowiązującymi światowymi standardami. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu każdy producent miał własną strategię nadawania tego typu numeru, jednak obecnie jest ona jednolita.

Każdy numer VIN składa się z 17 znaków. Zawarte są w nim zarówno cyfry oraz litery. Cały kod podzielony jest na kilka sekcji. Warto wiedzieć, iż wyróżnia się między innymi identyfikację producenta oraz cechy danego egzemplarza, jak również rok modelowy, a także miejsce produkcji oraz kolejny numer. Rozkodowanie VIN wbrew pozorom nie jest takie trudne.

Przede wszystkim, jeżeli chcemy rozkodować numer VIN, powinniśmy go znaleźć w naszym pojeździe. Warto pamiętać, iż zazwyczaj jest on umieszczony bezpośrednio na nadwoziu na tak zwanej tabliczce znamionowej. Może być on również w formie naklejki, która jest na stałe przytwierdzona do naszego podwozia. Coraz częściej taki numer VIN możemy znaleźć również bezpośrednio za szybą, gdzie łączy się ona z nadwoziem.

Jeżeli już zlokalizowaliśmy gdzie znajduje się wspomniany numer VIN, możemy przystąpić do jego rozkodowania. Nasz pojazd możemy rozkodować między innymi w internecie, ponieważ tam znajdziemy bardzo wiele często płatnych aplikacji, które pomogą nam rozwiązać ten problem. Jednak warto pamiętać, iż historię naszego pojazdu możemy z powodzeniem sprawdzić również na rządowej stronie, pod adresem internetowym www.historiapojazdu.gov.pl. Jest to chyba najbardziej sprawdzone miejsce, gdzie uzyskamy rzetelne informacje.

Rozkodowując dowolny numer VIN powinniśmy pamiętać, iż trzy pierwsze litery mówią nam o marce pojazdu. Kolejne trzy znaki to przypadkowo umieszczony ciąg. Następnie cyfra oraz litera to kod danego modelu pojazdu oraz pojedyncza litera, stosowana jako znak wypełniający. Następnie w naszym kodzie VIN może znaleźć się znowu litera, która oznacza rocznik. W kodzie znajduje się także przedostatnia wolna litera, która oznacza zakład, w jakim wyprodukowano dane auto. Ostatnie sześć znaków to numer nadwozia.

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na sprawdzanie numeru VIN. Warto pamiętać, iż w żadnym wypadku nie jest to obowiązkowe. Jednak powinniśmy mieć świadomość, iż niezależnie od intencji sprzedającego dobrze by było, gdybyśmy go sprawdzili. Aby mieć całkowitą pewność, iż zakupiony przez nas pojazd będzie odpowiedni, warto taki numer VIN sprawdzić w kilku miejscach. Jeżeli numer okaże się sfałszowany, powinno to wzbudzić naszą czujność. W takim przypadku należy dokładnie rozważyć, czy zakup danego auta jest w ogóle opłacalny i czy nie lepiej znaleźć bezpieczniejsze rozwiązanie.

[quotes quotes_style=”bquotes”]Zdjęcie: By Hans Haase (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons[/quotes]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *