Samochód Adolfa Hitlera

ArtykułyHistoria

Jakiś czas temu pewien rosyjski businessman wszedł w posiadanie samochodu, który podobno należał do Adolfa Hitlera.. Do końca nie było pewności, czy istotnie poruszał się nim Adolf Hitler, czy może jednak nie, ale w ostateczności potwierdzono tę tezę i pojazd za ogromną kwotę 8,3 miliona dolarów z rąk niemieckiego handlarza z Bielefeld – ruszył do wspomnianego wyżej Rosjanina. Pozostawiając na uboczu kwestię, w jakim celu ktoś wydaje bajońską wprost kwotę na samochód, którym poruszało się „wcielone zło” można zastanowić się nad tym i przyjrzeć bliżej owemu pojazdowi, który dla jednych był uosobieniem piękna, a dla innych cóż…było przerażające.

Mercedes – Benz wprowadził w roku 1938 model 770 K. Niekiedy nazywany też „Grosser”. Już na samym początku wiadomo było, że ten ogromny i ciężki samochód nie będzie służył zwykłym śmiertelnikom za środek transportu. W konsekwencji produkcja była mocno ograniczona, cena jak można się domyślać ogromna zaś sprzedaż niewielka. Stało się więc jasne, że będzie on bohaterem parad niezwykłych polityków, wtedy jak wiadomo władze sprawowali i trzymali w garści tylko hitlerowcy. Takie pojazdy kupowano głównie z powodu ich imponującego wyglądu. Cechował się on niesłychanie nowoczesną stylistyką oraz bardzo bogatym, wręcz przesadnie bogatym wyglądem. Nie dziwić powinien fakt, że głównymi odbiorcami zostali takie kreatury jak Hermann Goering, Himmler czy sam Adolf Hitler.

Bundesarchiv Bild 183-H12705, Bad Godesberg, Vorbereitung Münchener Abkommen
Adolf Hitler w Mercedesie K770

Rozstaw osi w tej limuzynie wynosił 3962 mm natomiast waga około 3500 kg. Przednie zawieszenie było w kompletnie niezależne, natomiast tylne typu de Dion. Pod maską tak wielkiego pojazdu siłą rzeczy znajdował się równie duży silnik. Wobec czego trafił tam rzędowy, ośmiocylindrowy motor, który był wyposażony w doładowanie. Jego pojemność sięgała 7,7 litra zaś moc 230 KM. Handlarza, który znalazł pojazd na zlecenie rosyjskiego milionera, twierdził, że jego model ważył prawie 5 ton natomiast moc sięgała 400 KM).

Mercedes na potrzeby późniejszych modeli montował wtedy już pięciobiegową skrzynię biegów. Interesujące jest, że do każdego modelu dodawana była specjalna instrukcja, która informowała o tym, aby urządzenia doładowującego nie używać dłużej niż jedną minutę. Zużycie paliwa sięgało – uwaga – aż 57 litrów na 100 kilometrów, myślę że to doskonale odzwierciedlało potęgę tego samochodu.

Pojazdy 770 K w większości wyposażone były w karoserię wykonaną z pancernej blachy oraz kuloodporne szyby. Dlatego właśnie były niezwykle ciężkie i sprawiały niemało kłopotu szoferom, którzy je prowadzili.

Ilość wyprodukowanych egzemplarzy nie była imponująca ponieważ od roku1938 do 1943 wyprodukowano jedynie 88 sztuk modelu mercedes 770 K. Z pewnością było ono godne tytułu samochodu przewyższającego wszystkie inne modele. A nawet był on ogromną konkurencją dla tak znakomitego samochodu jakim był Maybach Zeppelin. Liderzy partii nazistowskiej zwracali szczególną wagę do samochodów, z których emanować musiał tak wielki czar i które odzwierciedlały pozycję i potęgę polityka, k.tóry się nimi poruszał
Cóż…powiązania polityczne z okresu wojny, uznawane do dzisiaj za uwłaczające godności firmy, pozostawiły niezatarty ślad na dobrym imieniu firmy Mercedes – Benz. Nie wszystkie modele samochodu, który nazywany też był – „ostatni książę” przetrwały do dnia dzisiejszego.. Te które pozostały kosztują po prostu fortunę. A jeżeli udowodni się, że najeździł nim jakiś ważny, psychopatyczny, nazistowski polityk, cena sięga wówczas z niezrozumiałych dla mnie przyczyn zenitu.

Zdjęcia w niniejszym artykule pochodzą z Wolnej Encyklopedii Wikipedia (źródło: http://de.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_W_07/W_150)

One thought on “Samochód Adolfa Hitlera

  1. ciekawe czy jest gdzieś odtworzony model tego samochodu. jestem bardzo ciekaw może ktoś wie to poproszę o namiary:) jestem początkujący dlatego nie mam jeszcze rozeznania, a chciałbym mieć coś takiego w swojej kolekcji. pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *