Sezon urlopowy

ArtykułyPorady

Początek wakacji mamy już za sobą a co za tym idzie pora wyruszyć na urlop! Niestety, poza zorganizowaniem naszej wycieczki mogą pojawić się inne problemy… Mandaty. Jak zatem ustrzec się przed nieprzyjemnościami i stratami finansowymi? O to kilka porad i informacji.

Jeśli przykładowo, planujemy urlop nad morzem, to należy liczyć się z duża ilością fotoradarów, które zafundował nam rząd. Fotoradary to nie największy potencjalny problem jaki możemy spotkać na drodze. Zapominając o przepisach i dając się ponieść pokusie prędkości, możemy wpaść na patrol, który nie da nam taryfy ulgowej. Przekraczanie dozwolonej prędkości o 50 km można nas słono kosztować bo aż 400 a nawet 500 złotych. Jest to przykład bardzo prozaiczny ale niestety nie jedyny.

Ruch pieszych.

Poza uważnym obserwowaniem otoczenia drogi w pobliżu przejścia dla pieszych należy pamiętać, że jeśli ominiemy pojazd (jadący w tą samą stronę), który zatrzymał się w celu umożliwienia przejścia pieszym, wykazujemy skrajną nieodpowiedzialność za którą otrzymamy 10 punktów karnych oraz mandat w wysokości 500 zł.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach może skutkować mandatem w wysokości 350 zł.

Manewry.

Niezależnie od tego czy posiadamy w naszym samochodzie Nawigację GPS, czy też nie. Zdarza się, że pomylimy drogę a nawet zabłądzimy. Nie powinniśmy dać ponieść się emocjom i „zawracać na wariata” – Jeśli wykonujemy manewr zawracania, niezgodnie z przepisami, powodując zagrożenie, możemy spodziewać się mandatu w wysokości nawet 400 zł.

Sprawność techniczna.

Chociaż każdy pojazd starszy niż 5 lat musi przechodzić, coroczne badania techniczne, zdarza się że hałaśliwa usterka pojawi się na krótko po jego wykonaniu. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować mandatu i zlikwidować problem. Mandat możemy również otrzymać jeśli przekraczamy dopuszczalną emisję spalin, dlatego warto również zlikwidować problem „kopcenia”
Za nadmierny hałas oraz zbyt dużą emisję spalin możemy dostać mandat w wysokości 300 zł.

Pech?

Często jednak bywa, że Ci najbardziej zdyscyplinowani kierowcy otrzymują mandaty „za darmo”. Jeśli mimo wszystko mamy obawy, iż przez roztargnienie możemy przysporzyć sobie problemów ze stróżami prawa, warto zaopatrzyć się w CB radio lub nawigację informującą nas o fotoradarach i patrolach. Zainteresowanym polecamy nasz krótki artykuł o aplikacji (lub urządzeniu) Yanosik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *