Skradzione tablice rejestracyjne – co robić?

Porady

Z pewnością tablice rejestracyjne to ważny element pojazdu, dlatego powinniśmy wiedzieć co należy zrobić, kiedy je gdzieś zgubimy albo ktoś je ukradnie. Polskie prawo wyraźnie mówi o tym, że nie można prowadzić auta, jeżeli brakuje chociaż jednej z tzw. blach.

Niestety skradzione lub zgubione tablice zazwyczaj oznaczają kłopoty. Na szczęście istnieje kilka informacji, które dobrze jest poznać, by w momencie wystąpienia tego typu „niespodzianki” odpowiednio zareagować.

Po pierwsze – istotna jest ilość brakujących tablic, jeśli brakuje jednej, to najczęściej odpadła w czasie jazdy. Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana jeżeli tablic brakuje zarówno z przodu, jak i z tyłu. W takim przypadku najprawdopodobniej zostaliśmy okradzeni.

W przypadku kradzieży trzeba jak najszybciej zgłosić się na komisariat policji, aby złożyć zawiadomienie o zaistniałej sytuacji. Złodzieje bowiem, często skradzione tablice rejestracyjne wykorzystują do kradzieży paliwa na stacjach benzynowych, najpierw tankują pojazd do pełna, po czym uciekają. Funkcjonariusz policji jest zobowiązany wystawić zaświadczenie zgłoszenia kradzieży, z którym później musimy udać się do wydziału komunikacji.

Jeżeli jednak po prostu zgubiliśmy „blachę”, musimy zgłosić się do wydziału komunikacji, w którym pojazd zarejestrowaliśmy. W nim, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, złożymy oświadczenie o zaistniałej sytuacji. Da nam to możliwość wystąpienia o wtórnik tablic z dotychczasowymi numerami oraz przerejestrowania auta i możemy otrzymać nowy dowód rejestracyjny, nowe tablice (wraz z nalepką na przednią szybę, chociaż wiąże się to z wyższym kosztem). Pamiętajmy, że otrzymamy wtórnik jeśli mieliśmy białe tablice rejestracyjne z najnowszym wzorem flagi europejskiej w roku – a nie flagą polską. W przypadku czarnych tablic, także klasyfikowane są do przerejestrowania, ponieważ nie ma możliwości wykonania zamienników, podobnie jak w przypadku białych tablic z flagą Polski.

Do chwili ponownego założenia brakujących tablic rejestracyjnych nie możemy poruszać się danym samochodem. Pamiętajmy o tym, gdyż za jazdę bez nawet tylko jednej rejestracji grozi nam mandat – 100 zł a nawet pożegnanie się z dowodem rejestracyjnym pojazdu. Możemy sobie darować domowe sposoby w rodzaju – kawałka kartonu z numerami położonego za szybą… Policja w tym przypadku nie jest wyrozumiała.

Jakie będą nam potrzebne dokumenty w wydziale komunikacji?

1. Wniosek właściciela samochodu o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych.
2. Dowód rejestracyjny samochodu.
3. Karta auta (jeśli oczywiście była wydana).
4. Tablica lub tablice rejestracyjne, jeśli nie zostały utracone.
5. Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań o zgubieniu, zniszczeniu lub kradzieży tablic rejestracyjnych.
6. Dokument, który potwierdza udzielenie pełnomocnictwa, jeśli w sprawie w ogóle występuje pełnomocnik.

W sytuacji kiedy właścicielem samochodu jest osoba fizyczna wymagany jest oczywiście dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub inny dokument). Natomiast w przypadku, gdy właścicielem auta jest osoba prawna wymagany będzie aktualny odpis z KRS. Wyłącznie osoby do tego upoważnione mogą załatwić sprawy związane z wnioskowaniem o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej w imieniu osoby prawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *