Home Kupno samochodu Sprawdzenie przebiegu auta

Sprawdzenie przebiegu auta

3 min read
0
0
1,059
sprawdzanie przebiegu samochodu

Zakup używanego samochodu potrafi spędzić sen z powiek. Ilość informacji, które musimy sprawdzić, by kupić auto w faktycznie oferowanym stanie, a nie dobrze zamaskowanego grata, jest ogromna. Mowa miedzy innymi o zbadaniu grubości lakieru, historii serwisowej czy sprawdzenie przebiegu auta.

Ten ostatni jest o tyle istotny, że bywa najczęściej fabrykowany, a u większości handlowców stanowi bardzo duży czynnik wyjściowej ceny. Aby stwierdzić realny przebieg, mamy do dyspozycji kilka możliwości:

  • pierwszą z nich jest bezpośrednie zbadanie przebiegu poprzez gniazdo OBD, które znajduje się we wszystkich samochodach sprzedawanych w Polsce od 2002 roku, a także w europejskich i amerykańskich z lat wcześniejszych. Elektronika jest jednak podatna na modyfikacje, a te możliwe są do dokonania nawet w najdroższych samochodach, dlatego też należy to badanie połączyć z drugą możliwością, a mianowicie,
  • zbadanie wnętrza samochodu; już sama kierownica – zależnie od segmentu i klasy auta – może powiedzieć czy auto przejechało 50 czy 250 tysięcy kilometrów. Kierownica przeciętnego, tańszego pojazdu wyciera się w okolicach 100 tysięcy kilometrów, natomiast samochody luksusowe ta przypadłość dotyka po 2-2.5 raza większym dystansie.

Te badania sprawdzają się głównie w przypadku tańszych samochodów, w których handlarzowi nie opłaca się finansowo sztucznie poprawiać stanu samochodu, ale już w samochodach droższych czy luksusowych, gdzie opłacalność oszustwa jest większa, można natrafić na zbyt nowe lub podejrzanie wyczyszczone elementy, które w połączeniu z przekręconym licznikiem sprawiają wrażenie niskiego przebiegu ogólnego.

Jeśli nie mamy możliwości profesjonalnej oceny stanu samochodu, który – mimo starszego rocznika – ma dziwnie niski przebieg, weźmy ze sobą kogoś do pomocy. Możemy też odwołać się do teoretycznej oceny średniej pamiętając, że przeciętny mały samochód miejski rocznie może pokonać około 10 tysięcy kilometrów, a większy lub rodzinny kombi około 20-25 tysięcy i przemnóżmy przez lata eksploatacji.

Load More Related Articles
Load More By Stefan Nowak
Load More In Kupno samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Co grozi za rozmowę przez telefon przez kierowcę? Jaki mandat?

Telefon komórkowy stał się urządzeniem które niejako wniknęło w naszą codzienną rzeczywist…