Sprawdzenie przebiegu auta

sprawdzanie przebiegu samochodu
Kupno samochodu

Zakup używanego samochodu potrafi spędzić sen z powiek. Ilość informacji, które musimy sprawdzić, by kupić auto w faktycznie oferowanym stanie, a nie dobrze zamaskowanego grata, jest ogromna. Mowa miedzy innymi o zbadaniu grubości lakieru, historii serwisowej czy sprawdzenie przebiegu auta.

Ten ostatni jest o tyle istotny, że bywa najczęściej fabrykowany, a u większości handlowców stanowi bardzo duży czynnik wyjściowej ceny. Aby stwierdzić realny przebieg, mamy do dyspozycji kilka możliwości:

  • pierwszą z nich jest bezpośrednie zbadanie przebiegu poprzez gniazdo OBD, które znajduje się we wszystkich samochodach sprzedawanych w Polsce od 2002 roku, a także w europejskich i amerykańskich z lat wcześniejszych. Elektronika jest jednak podatna na modyfikacje, a te możliwe są do dokonania nawet w najdroższych samochodach, dlatego też należy to badanie połączyć z drugą możliwością, a mianowicie,
  • zbadanie wnętrza samochodu; już sama kierownica – zależnie od segmentu i klasy auta – może powiedzieć czy auto przejechało 50 czy 250 tysięcy kilometrów. Kierownica przeciętnego, tańszego pojazdu wyciera się w okolicach 100 tysięcy kilometrów, natomiast samochody luksusowe ta przypadłość dotyka po 2-2.5 raza większym dystansie.

Te badania sprawdzają się głównie w przypadku tańszych samochodów, w których handlarzowi nie opłaca się finansowo sztucznie poprawiać stanu samochodu, ale już w samochodach droższych czy luksusowych, gdzie opłacalność oszustwa jest większa, można natrafić na zbyt nowe lub podejrzanie wyczyszczone elementy, które w połączeniu z przekręconym licznikiem sprawiają wrażenie niskiego przebiegu ogólnego.

Jeśli nie mamy możliwości profesjonalnej oceny stanu samochodu, który – mimo starszego rocznika – ma dziwnie niski przebieg, weźmy ze sobą kogoś do pomocy. Możemy też odwołać się do teoretycznej oceny średniej pamiętając, że przeciętny mały samochód miejski rocznie może pokonać około 10 tysięcy kilometrów, a większy lub rodzinny kombi około 20-25 tysięcy i przemnóżmy przez lata eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *