Stacja Kontroli Pojazdów – krótka instrukcja

Stacja Kontroli Pojazdów
Uncategorized

Przegląd okresowy samochodu

Posiadając samochód musimy zdawać sobie sprawę z ciążących na nas obowiązków. Oprócz wymaganego ubezpieczenia OC, powinniśmy również raz w roku stawiać się na tzw. przegląd techniczny pojazdu, który jest wymagany – umożliwia on uzyskanie zgody na poruszanie się samochodem lub innym pojazdem po drogach. Przegląd okresowy to coś nieobowiązkowego, jednak nie znaczy to, że należy z niego zrezygnować. Producenci samochodów zalecają, by co jakiś czas stawić się w odpowiednim serwisie w celu dokonania takiej inspekcji. Podczas wizyty nastąpi m.in wymiana płynów i części eksploatacyjnych. Do często wymienianych substancji należy olej silnikowy, świece czy płyn hamulcowy. Częstotliwość tego typu przeglądu jest zależna od stanu naszego samochodu tj. jego wieku oraz eksploatacji, a także marki samochodu. W nowoczesnych samochodach system informatyczny poinformuje nas, że np. warta uwagi jest wymiana oleju – niestety przy starszych pojazdach musimy sami zadbać o auto.

Przegląd techniczny samochodu – podstawowe informacje wraz z ceną

O ile przegląd okresowy jest dobrowolny, o tyle przegląd techniczny samochodu jest naszym obowiązkiem, co zostało już wspomniane wcześniej. Zazwyczaj przeglądu tego należy dokonać raz w roku (samochody fabrycznie nowe posiadające homologację odbywają ten przegląd dopiero po 3 latach, następnie po 2, a kolejne już co roku) w wybranej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Aktualna cena badania wynosi 100 zł dla samochodów osobowych (LPG oraz CNG – 162zł). Jednak najprawdopodobniej od roku 2018 wejdzie w życie ustawa zwiększająca cenę tego typu przeglądu do 126 zł.

Czasami samochód przeglądu nie „przejdzie”. Co wtedy? Kierowcy zabierany jest dowód rejestracyjny samochodu, a on sam w ciągu 2 tygodni musi usterkę naprawić i ponownie zgłosić się do stacji. Oczywiście kierowca w tym czasie posługuje się informacją otrzymaną od Stacji Kontroli, która umożliwia mu poruszanie się po polskich drogach.

Przegląd techniczny samochodu – po terminie

Czasami zdarza się, że zapominamy lub po prostu nie mamy czasu na udanie się na przegląd techniczny. Aktualne przepisy nie regulują restrykcyjnie takiej sytuacji. Jedynym problemem, który może nas spotkać to mandat wystawiony przez policję, ewentualnie odholowanie samochodu. Od 2018 roku przepisy jednak ulegną zaostrzeniu – za brak przeglądu wypisywane będą wyższe mandaty, a ponadto wzrośnie cena przegląd tego samochodu (ponad dwukrotnie od ceny bazowej, tj. 252 zł dla samochodu osobowego bez instalacji LPG). Stacja Kontroli Pojazdów powinna więc nam być w tym przypadku „po drodze”, ponieważ jej nieodwiedzenie może skutkować wysokimi karami pieniężnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *