Światła do jazdy dziennej (DRL) – jak i kiedy stosować?

Porady

Wejście do Unii Europejskiej nałożyło obowiązek montowania w nowych samochodach świateł przeznaczonych do jazdy dziennej. Spowodowało to u kierowców posiadających takie auta zniwelowanie otrzymania mandatu za jazdę bez włączonych świateł. Wspomniane światła do jazdy dziennej zapalają się wraz z uruchomieniem silnika pojazdu i działają nieprzerwanie aż do chwili wyłączenia go. Posiadacze takich świateł powinien mieć na uwadze, że mogą być one używane od świtu do zmierzchu, wtedy kiedy na zewnątrz jest normalna przejrzystość powietrza.

Czym są i kiedy zaczynają się świt i zmierz każdy raczej wie. Inaczej sprawa wygląda z pojęciem normalnej przejrzystości powietrza. Określenie czy dana pogoda spełnia wymagania normalnej przejrzystości czy też nie, została zostawiona kierowcom. Istnieje wiele czynników mogących pogorszyć widoczność, choćby mgła, dym, kurz oraz opady deszczu lub śniegu. Jeżeli kierujący pojazdem dochodzi do wniosku, że przejrzystość powietrza jest nie wystarczająca, powinien włączyć światła mijania.

Kierowcy, których pojazdy zostały wyposażone w systemy automatycznego sterowania światłami powinni mieć na uwadze, że tryb automatu nie za każdym razem uruchomi światła mijania w chwili kiedy pada deszcz. Są modele samochodów, w których należy uaktywnić tę funkcję w komputerze pokładowym. W części z pojazdów, w zasadzie możemy powiedzieć, że w większości moment, na który przypada włączenie świateł mijania jest powiązany z natężeniem światła. Może pojawić się taka sytuacja, że mimo, iż pada deszcz na dworze jest wystarczająco jasno. Automat odpowiedzialny za włączenie świateł nie włączy ich ponieważ według jego danych, na dworze są wystarczająco dobre warunki i widoczność.

Podobna sytuacja może zaistnieć w przypadku pojawianie się na drodze mgły. Specjalne czujniki o regulowanej czułości są montowane w nielicznych samochodach, dlatego musimy pamiętać, że to na nas spoczywa obowiązek obserwacji oraz oceny warunków na drodze. Kwota mandatu za jazdę bez obowiązujących w danej sytuacji świateł w porze od świtu do zmierzchu wynosi 100 złotych oraz  dwa punkty karne.

W przypadku wjazdu do tunelu zamontowany w samochodzie specjalny czujnik automatycznie przełączy światła dzienne na mijania. W przypadku braku takiego czujnika powinniśmy sami to zrobić. Na ulicach możemy zobaczyć kierowców, którzy zapomnieli przełączyć światła do jazdy dziennej na światła mijania. Powodów może być wiele, od roztargnienia po odbite światła własnego samochodu w zderzaku pojazdu jadącego przed nami. Mimo tego, że światła miejskie są na tyle intensywne, że dość dobrze wszystko widać, często lepiej niż w przypadku korzystania ze świateł samochodowych, nie zwalnia nas to z włączenie świateł mijania. Na półwyspie Iberyjskim można korzystać ze świateł pozycyjnych, tak są oświetlone w nocy ulice. W naszym kraju możemy, mimo dobrego oświetlenia ulic, otrzymać cztery punkty karne i mandat w wysokości 200 zł za jazdę bez włączonych świateł mijania.

Jeżeli przyjdzie nam holować inny samochód również musimy pamiętać o włączeniu świateł mijania. W przypadku złapania nas jeździe bez nich, możemy dostać mandat w wysokości 100 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *