Tani tuning – doładowanie silnika – hit czy kit?

ArtykułyPorady

Wśród kierowców, zwłaszcza tych młodych panuje moda na podnoszenie osiągów swoich aut często tanim kosztem. Portale aukcyjne takie jak allegro.pl zawierają tysiące ofert sprzedaży urządzeń rzekomo podnoszących ilość koni mechanicznych, moment obrotowy a tym samym osiągi silników. Postanowiłem przyjrzeć się niektórym produktom oferowanym na największych portalach aukcyjnych w Polsce.

Bardzo popularna na portalu allegro.pl jest turbinka dolotowa:
turbinka dolotowa
Według sprzedającego, w sposób szokujący podnosi osiągi silnika powodując jego doładowanie niczym turbosprężarka od kilku do nawet kilkunastu koni.

Jak jest naprawdę? Tradycyjna turbosprężarka w silniku z doładowaniem jest zasilana spalinami powstałymi na skutek wybuchu mieszanki paliwa z powietrzem. Wirnik turbosprężarki obraca się z prędkością dziesiątek tysięcy obrotów na minute a produkowane przez niego ciśnienie liczy się w BARACH!

Jak działa ta turbinka ze zdjęcia? Napędza je zasysane powietrze przez silnik. Oznacza to, że ona nic nie daje a zwiększa nawet opór powietrza… Czyli i osiągi. Pozorne obroty wirnika to strata energii dla naszej jednostki napędowej.

Uznajemy to za KIT

 

Przeglądając portal ebay.com trafiłem na coś „bardziej wiarygodnego” czyli tak zwany „electric turbo charger”.

Tutaj sprzedający oferuje produkt dużo droższy niż ten omawiany wcześniej. Jego cena kształtuje się nawet w okolicach 150 $

Jak sama nazwa wskazuje jest to urządzenie zasilane wysokoobrotowym silnikiem elektrycznym wykorzystującym energię z naszego układu elektrycznego. Standardowo sprzedający deklaruje przyrost mocy nawet o 20 KM, o dziwo mniejsze spalanie i lepsze osiągi. Cud miód za kilkaset złotych.

Jak wygląda rzeczywistość?

Smutno… Na portalu YouTube.com pewna ekipa z Australii (o ile się nie myle) przetestowała ten wynalazek.
Wynik był podobny do tego jaki daje nam turbinka dolotowa dostępna na allegro.pl Po raz kolejny spadek osiągów zamiast ich wzrost. Nawet dobry silnik elektryczny nie jest w stanie wytworzyć wystarczającego ciśnienia, które pozwoli doładować nasz silnik

Materiał video wymaga podstawowej znajomości języka angielskiego:

„Uturbianie” silnika nie jest taka prostą sprawą jak przedstawiają nam sprzedawcy w internecie.
Jest to kosztowna modyfikacja, która wymaga gruntownej przebudowy silnika i sporego portfela.

One thought on “Tani tuning – doładowanie silnika – hit czy kit?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *