Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości

Policjantki
Prawo drogowe

Taryfikator mandatów za przekroczenie prędkości zmienia się w naszym kraju stosunkowo często, dlatego też kierowcy mogą nieźle się pogubić. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo ile może kosztować brawurowa jazda.

Taryfikator mandatów przekroczenie prędkości

Nowy taryfikator mandatów przekroczenie prędkości wysokość kary pieniężnej i punktowej w dużej mierze uzależnia od tego, czy prędkość jazdy przekroczona została na terenie zabudowanym, czy też poza terenem zabudowanym. Oczywiście jak łatwo się domyśleć im więcej będziemy mieć na liczniku, tym drożej będziemy musieli zapłacić za mandat i więcej punktów karnych wpłynie na nasze konto.

Znak aktywny B-33 Ograniczenie prędkości (70 km/h)

Ile zapłacimy za przekroczenie prędkości?

Jeżeli przekroczymy prędkość o 10 km/h, to otrzymamy mandat do 50 zł. Przy przekroczeniu prędkości o 11-20 km/h możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 50 do 100 zł. Przy przekroczeniu prędkości o 21-30 km/h grozi nam mandat od 100 do 200 zł, z kolei przy przekroczeniu prędkości o 31-40 km/h możemy liczyć się z karą od 200 do 300 zł. Przy kolejnym progu, czyli przekroczeniu prędkości o 41-50 km/h otrzymamy mandat od 300 do 400 zł, natomiast przy najpoważniejszych wykroczeniach, czyli przekroczeniu prędkości powyżej 51 km/h możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 400 do 500 zł.

Kary nie tylko za prędkość

Kierowcy muszą pamiętać o tym, że mandat można otrzymać nie tylko za przekroczenie dozwolonej prędkości. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, policjanci mogą wlepić nam mandat także za jazdę z prędkością, która utrudnia ruch pozostałym kierowcom na drodze. W takiej sytuacji możemy liczyć się z karą finansową od 50 do 200 zł. Wyprzedzanie w niedozwolony sposób może nas kosztować nawet 350 zł, a za nieprawidłowy manewr podczas zmiany pasa ruchu można otrzymać mandat do 400 zł. Uważać należy także na autostradach i drogach ekspresowych na których za zawracania lub cofanie pojazdu można otrzymać mandat do 300 zł. Bardzo duży mandat (500 zł) grozi za omijanie samochodu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu.

Limit punktów karnych

Za naruszenie jednego przepisu drogowego grozi kara od 1 do 10 punktów karnych. Młodzi kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy od roku nie mogą przekroczyć 20 punktów karnych. Kierowcy z większym stażem na drodze nie mogą z kolei przekroczyć 24 punktów karnych. Po przekroczeniu punktów karnych, konieczne jest zdanie egzaminu praktycznego i teoretycznego oraz zaliczenie badań psychologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *