W jakich krajach jest obowiązkowe ogumienie zimowe?

ArtykułyPorady

Zimą, wybierając się w podróż za granicę warto wiedzieć w jakich krajach zimowe ogumienie jest wymagane, bez posiadania opon zimowych, zapłacimy tam nawet kilkaset złotych mandatu. Ogumienie zimowe jest wymagane między innymi – w czterech sąsiadujących z nami krajach.

W Niemczech, minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika w oponie wynosi – 1,6 mm. Poza tym kierowca powinien wyposażyć pojazd w ogumienie, które będzie odpowiednie na warunki zimowe. Za brak takowego ogumienia grozi mandat w wysokości 80 €.

W Austrii od pierwszego listopada do piętnastego kwietnia jest obowiązek stosowania w pojazdach opon zimowych. Ogumienie zimowe za być zamontowane na wszystkich kołach i powinno być oznaczone symbolem M&S albo M+S, a głębokość bieżnika ma wynosić minimum 4 mm. A jeśli opony samochodu nie spełniają wyżej wymienionych warunków konieczne jest wożenie ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych.

Na Litwie minimalna głębokość bieżnika w ogumieniu ma wynosić 1,6 mm, a ogumienie zimowe jest tam obowiązkowe od pierwszego października do pierwszego kwietnia. Za brak takowego ogumienia grozi mandat w wysokości 40 litów, czyli około 50 PLN.

W Czechach, głębokość bieżnika w oponie ma wynosić (co najmniej) 4 mm. A zimowe ogumienie obowiązkowe jest od pierwszego listopada do trzydziestego pierwszego marca. Jeżeli ich nie posiadamy grozi nam mandat w wysokości 2. 000 koron.

W Słowacji minimalna, dopuszczalna głębokość bieżnika opony to 3 mm. A jeżeli nawierzchnia pokryta jest zwartą warstwą śniegu albo lodu to samochód musi posiadać opony zimowe. Mandat za ich brak wynosi 60 €.

We Francji zalecane jest używanie ogumienia zimowego M+S, a głębokość bieżnika ma wynosić minimum 3,5 mm. Natomiast na terenach górskich zgodnie ze wskazaniami znaków drogowych jest obowiązek używania opon zimowych.

We Włoszech, konkretnie w regionie Val d’Aoste istnieje obowiązek stosowania ogumienia zimowego albo wożenia ze sobą łańcuchów przeciwpoślizgowych od piętnastego października do piętnastego kwietnia. Inne regiony wprowadzają ten przepis od pierwszego listopada do piętnastego kwietnia o czym informują znaki drogowe. Poza tym prędkość maksymalna jaka dozwolona jest dla samochodów, które są wyposażone w łańcuchy przeciwślizgowe wynosi 50 km/h.

Specjaliści z Oponeo.pl piszą:

Opony zimowe są zaprojektowane w celu zachowania jak najlepszych osiągów w temperaturach poniżej 7 stopni Celsjusza. Zastosowane w oponach zimowych mieszanki gwarantują elastyczność w warunkach niskich temperatur. Miękka opona zapewnia wysoką przyczepność. Stwardniała może zaś doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu. Może to być szczególnie niebezpieczne na śliskiej, zimowej nawierzchni. Nowoczesne opony zimowe posiadają strukturę i rzeźbę bieżnika zaprojektowaną w oparciu o symulację komputerową. Posiadają gęsty system nacięć i lameli. Klocki bieżnika opon zimowych posiadają zróżnicowane wymiary, zmienne ustawienie, a w przypadku niektórych modeli dodatkowo ponacinane krawędzie. Takie rozwiązanie ułatwia samooczyszczanie bieżnika, a w efekcie sprawne wgryzanie się w śnieg i szybkie uwalnianie od niego. Przy każdym ruchu, śnieg przylegający do rowka odczepia się od niego, oczyszczając bieżnik.

Są to ważne argumenty za tym, by wymieniać opony z letnich na zimowe, nie tylko dlatego, że nakazuje tak prawo ale i zdrowy rozsądek…

O wyborze odpowiednich opon dowiesz się więcej ze strony: http://www.oponeo.pl/artykul/ktore-opony-zimowe-wybrac

One thought on “W jakich krajach jest obowiązkowe ogumienie zimowe?

  1. Ciekawy artykuł. Sporo się można dowiedzieć przed wyjazdem na urlop do tych krajów. Ukłon także w stronę Oponeo za rzetelne przedstawienie sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *