Wszystkich Świętych okiem kierowcy

Aktualności

Jak wygląda jazda w dzień Wszystkich Świętych wie każdy kierowca, który zdecydował się jechać tego dnia na cmentarz. Z pewnością jest nerwowo i wolno, poza tym na jazdę tego dnia właśnie, decyduje się wielu kierowców, również tych, którzy tylko sporadycznie siadają za kółkiem. Planują podróż i jadą odwiedzić groby bliskich. Czy jest to słuszne to już inna sprawa…

Na pewno powinniśmy, wiedząc, że będzie wzmożony ruch na ulicach w tym czasie, wyjechać zdecydowanie wcześniej, niż wskazuje na to czas, który potrzebowalibyśmy na przebycie takiej samej drogi w innym terminie, poza tym powinniśmy sprawdzić, jakie zmiany zostały wprowadzone w organizacji ruchu przy cmentarzu, lub cmentarzach do których zmierzamy.

Niestety korki przy dojeździe do cmentarzy są nieuniknione, problemy z parkowaniem również, a to z pewnością wyprowadzi niejednego kierowcę z równowagi i na pewno doprowadzi do niebezpiecznych i nieracjonalnych zachowań. Efektem czego jest na przykład, nagminne parkowanie w niedozwolonych miejscach i w ogóle łamanie przepisów. Te sytuacje są trudne, ale powinniśmy po prostu zachować spokój.

Caspar David Friedrich 066Zaobserwować tego dnia można wiele niebezpiecznych zachowań, które w konsekwencji doprowadzają do wielu wypadków i kolizji, a śmierć zbiera swoje żniwo w ten dzień..Wyprzedzanie na trzeciego, zbyt duża prędkość, jazda po poboczu, a są to tylko niektóre zachowania kierowców jakie każdego roku rejestrują policjanci w dniu Wszystkich Świętych. Ponieważ jazda często się przedłuża z uwagi na korki, kierowcy starają się nadrobić stracony czas i tym samym rozwijają zbyt duża prędkość. Poza tym, niestety na to w jaki sposób zachowują się kierowcy duży wpływ mają pasażerowie, którzy nie powinni denerwować osoby prowadzącej samochód, ani wywierać jakiejkolwiek presji, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Lepiej dojechać trochę później niż wcale..Tego się trzymajmy w te świąteczne dni, bo tak naprawdę nie tylko we Wszystkich Świętych jest wzmożony ruch. Przy cmentarzach można zaobserwować go już teraz i należy być ostrożnym, jednak oczywiście apogeum przypada w Dzień Wszystkich Świętych.

Pamiętajmy, że jeżeli podróżujemy z dziećmi powinniśmy zaplanować częstsze postoje i na pewno zapewnić im w czasie jazdy jakieś zajęcie. Dla mniejszych dzieci zabierzmy zabawki, jednak najlepiej takie, które są miękkie i nie będą w stanie wyrządzić nikomu krzywdy, na przykład kiedy będziemy zmuszeni gwałtownie hamować. W tym okresie roku, w czasie podróży jest zazwyczaj kilku pasażerów w jednym samochodzie, co w konsekwencji prowadzi do dużej liczby poszkodowanych jeżeli dochodzi do wypadku drogowego. Opanujmy zatem emocje, natomiast prędkość dostosujemy nie tylko do przepisów ale i warunków atmosferycznych jakie panują w danym momencie. Takie zachowanie kierowcy z pewnością maksymalnie zmniejszy ryzyko wypadku lub kolizji. Starajmy się także przewidywać zachowania innych kierowców, jeżeli widzimy, że kierowca jadący przed nami zachowuje się co najmniej dziwnie, przyspiesza, po czym gwałtownie zwalnia, starajmy się go wyprzedzić lub zachować duży odstęp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *