Wypowiedzenie umowy OC

jak wypowiedzieć OC
Kupno samochodu

Każdy kierowca ma świadomość istnienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Każdy wie, co ono daje, jakie konsekwencje wiążą się z jego brakiem, oraz kiedy jest potrzebne. Nie każdy kierowca jednak jest świadomy tego, że dowolnie może dysponować swoja polisą OC i w razie potrzeby dokonywać zamiany towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co daje nam ubezpieczenie OC?

Dzięki ubezpieczeniu możemy legalnie i bezpiecznie poruszać się po drogach krajowych. W przypadku zdarzeń drogowych w postaci kolizji i wypadków, powstają szkody materialne ale także osobowe. Ubezpieczenie OC chroni nas przed finansowymi konsekwencjami tych zdarzeń.

Kiedy możemy zrezygnować z polisy OC?

Polskie prawo nie determinuje kierowców do wybierania jednego towarzystwa ubezpieczeniowego. To od kierowcy zależy, którą firmę wybierze i może robić to w niczym nie skrępowany sposób.
Umowy zawierane są na okres 12 miesięcy, wypowiedzenie umowy OC możliwe jest właśnie po tym okresie. Wtedy od kierowcy zależy, czy decyduje się na kolejną umowę w dotychczasowym towarzystwie, czy wybiera innego.

Przed umownym 12 miesięcznym terminem, wypowiedzenie umowy OC jest możliwe, gdy dokonujemy wyrejestrowania auta spowodowanego np, jego sprzedażą, lub w przypadku udokumentowanej utraty jego posiadania, czyli np. jego całkowitej kasacji w wyniku wypadku.

Wypowiedzenie umowy przed upłynięciem 12 miesięcy możliwe jest również, gdy pojazd z ważnym ubezpieczeniem został sprzedany i w tym wypadku, nowy użytkownik samochodu ma prawo zdecydować, czy postanawia pozostać przy wykupionym już ubezpieczeniu, czy składa jego wypowiedzenie i wybiera innego ubezpieczyciela na własną rękę.

Innym przypadkiem, gdy można wypowiedzieć umowę, jest ogłoszenie upadłości zakładu ubezpieczeń, w którym mamy polisę. W takiej sytuacji, mamy 3 miesiące, od dnia ogłoszenia tejże upadłości, na znalezienie nowego ubezpieczyciela.

Poza tymi najczęściej spotykanymi sytuacjami, wypowiedzieć umowę możemy jeszcze w przypadku zarejestrowania auto za granicą, po przekazaniu pojazdy do demontażu, oraz po automatycznym przedłużeniu umowy OC, które to przedłużenie następuje po zakończeniu wcześniej trwającej umowy.
Odstąpienie od umowy zasadne jest również w przypadku zawarcia jej na odległość, np. za pośrednictwem internetu. W takim wypadku, można tego dokonać bez podawania przyczyny, do 30 dni od dnia zawarcia umowy.

W jaki sposób złożyć wypowiedzenie umowy OC?

Wypowiedzenie można składać za pośrednictwem internetu, poczty lub osobiście u brokera ubezpieczeniowego. Wypowiedzenie musi być złożone najpóźniej na dzień przed końcem trwania aktualnej polisy. Przy wypowiedzeniu listownym, decydująca jest data stempla pocztowego, czyli dzień nadania listu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *